سنگ کیسه صفرا / راه های تسکین طبیعی و علایم سنگ کیسه صفرا چیست ؟

سنگ کیسه صفرا سنگ هایی سخت هستند که در داخل کیسه صفرا قرار دارند. سنگ های صفراوی ممکن است به اندازه دانه های شن و ماسه یا بزرگ به عنوان توپ گلف باشند. سطح کلسترول بالا در کیسه صفرا دلیل اصلی سنگ های صفراوی است.

علاوه بر این، اگر کیسه صفرا دارای بیش از حد سطح بیلی روبین و همچنین صفرا باشد، می تواند باعث ایجاد سنگ کیسه صفرا شود. سنگ های صفراوی اغلب در زنان دارای کودک یا افرادی که دارای دیابت، مشکلات کبدی و غیره هستند رخ میدهد.

 

سنگ کیسه صفرا .

نشانه های سنگ کیسه صفرا :

حدود ۸۰٪ از افراد مبتلا به سنگ های صفراوی هیچ نشانه ای ندارند. بنابراین، آنها نمی دانند که سنگ های صفراوی دارند. با این حال ممکن است دچار شکم درد، درد پشت، تمایل به استفراغ ، احساس گرسنگی ، احساس خنک شدن و … رخ  دهد. درد به مدت چند ساعت اتفاق می افتد.

 

علل تشکیل سنگ کیسه صفرا :

 • علت دقیق تشکیل سنگ های صفراوی مشخص نیست . برخی از علت ها عبارتند از :
 • صفرا حاوی کلسترول زیادی باشد.
 • یلی‌ روبین اضافی در صفرا باعث تشکیل سنگ کیسه صفرا می‌شود.
 • کیسه صفرا کاملاً و یا گاهی به‌ اندازه کافی تخلیه نشود.

 

عوامل خطر :

 • خانم‌ها بیشتر در معرض خطر هستند
 •  سن ۴۰ سال یا بیشتر
 •  اضافه‌وزن
 •  عدم تحرک
 •  باردار شدن
 •  داشتن رژیم غذایی با چربی بالا
 • داشتن سابقه خانوادگی ابتلا به سنگ کیسه صفرا
 • دیابت
 •  از دست دادن خیلی سریع وزن
 •  مصرف داروهایی که حاوی استروژن هستند
 •  ابتلای به بیماری کبدی

 

درمان خانگی موثر برای تسکین سنگ کیسه صفرا :

۱/ مصرف سرکه سیب  باعث جلوگیری از تولید کلسترول کبد می شود که علت اصلی سنگ های صفراوی است.

۲/ هنگامی که معده شما هر روز صبح خالی است  آبلیمو مصرف کنید.

۳/ رژیم غذایی با میوه های تازه و سبزیجات و غذاهای کم چرب برای افراد مبتلا به سنگ های صفراوی بسیار ضروری است.

۴/ استفاده موضعی از  روغن کرچک می تواند سنگ صفراوی را در کیسه صفرا حل کند.

۵/ فلفل قرمز بخاطر داشتن  ویتامین C به کاهش خطر ابتلا به سنگ های صفراوی کمک می کند. به طور خاص، ویتامین C به تقویت سیستم ایمنی و همچنین حفظ پوست کمک می کند.

 

 

بیشتر بخوانید تا سالم بمانید :

۸ روش برای دفع سنگ کلیه در منزل

درمان مشکلات ناشی از سنگ کلیه با لیمو

 

 

ارسال شده در تاریخ 7 آگوست 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع داروها , درمان , سلامتی , طب سنتی | 941 بازدید

سنگ کیسه صفرا / راه های تسکین طبیعی و علایم سنگ کیسه صفرا چیست ؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است