عفونت ادراری ، علل، راه های درمان و توصیه هایی جهت پیشگیری از آن

عفونت ادراری ازجمله مشکلاتی است که بیشتر برای خانم‌ها پیش می‌آید. در این حالت عمل دفع ادرار برای ین افراد سخت و دردناک خواهد بود. از هر دو نفر خانم حداقل یک نفر عفونت ادراری را یک‌بار در زندگی تجربه کرده است. در ادامه دلایل عفونت ادراری، راه‌کارهای درمان و علل این بیماری را آورده‌ایم.

عفونت ادراری

دلایل ایجاد عفونت ادراری:

حتما شنیده اید که می گویند بعد از توالت خودتان را از قسمت جلو به عقب تمیز کنید تا به عفونت ادراری دچار نشوید، چرا که  مجرای ادرار  در نزدیکی مقعد قرار دارد و مقعد نیز محل قرارگیری باکتری‌های منتقل شده از روده‌ی بزرگ است. نمونه ای از این باکتریها ای‌کولای است که اگر به مجرای ادرار راه پیدا کند موجب عفونت می شود. اگر باکتری‌های قسمت مقعد به‌سمت مجاری ادرار بروند، وارد مثانه می شوند و درصورت درمان‌نشدن باعث عفونت کلیه می شوند. خانم ها بیشتر از آقایان دچار عفونت ادراری می شوند. رابطه‌ی جنسی نیز می‌تواند موجب عفونت ادراری شود.

علائم عفونت ادراری:

سوزش در ادرار

تکرر ادرار

درد یا فشار در پشت یا زیر شکم

ادرار کدر، تیره، خونی یا دارای بوی غیرعادی

حس خستگی و سستی

تب و لرز، متاسفانه تب و لرز  نشان می‌دهد که احتمالا عفونت به کلیه‌ها رسیده است

راه های درمان عفونت ادراری:

اگر علائم بالا را در خود مشاهده کردید و فکر می کنید که دچار عفونت ادراری شده اید، فورا به پزشک مراجعه کنید. به احتمال زیاد باید آزمایش ادرار بدهید تا معلوم شود که آیا در ادرارتان  عامل عفونت ادراری وجود دارند یا نه. اگر وجود داشت برای‌تان آنتی بیوتیک تجویز میشود. یادتدر این زمان باید آب خیلی زیادی بنوشید و حتی اگر احساس بهبودی کردید، دوره‌ی مصرف دارو را قطع نکنید. پزشک شما شاید داروی مسکن هم برای کاهش درد تجویز کند، همچنین می توانید از کیسه‌ی آب‌گرم هم استفاده کنید.

عفونت مجاری ادراری مزمن چیست؟

در بسیاری از موارد، عوامل ایجاد عفونت ادراری از گونه های مختلفی هستند. برخی از آن ها می‌توانند با حمله به سلول‌های بدن و تشکیل اجتماعات باکتریایی در برابر حملات سیستم ایمنی و آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم شوند. این عوامل خطرناک همچنین می توانند با خروج از سلول دوباره به سلول‌های بدن حمله کنند و به مجموعه‌ای از باکتری‌های مقاوم در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها با توانایی حملات چندباره تبدیل شوند.

چه افرادی بیشتر دچار عفونت مجاری ادراری می شوند؟

زنانی که به دلایل ژنتیکی مستعد ابتلا به عفونت ادراری هستند.

زنانی که دارای ناهنجاری‌های ساختاری مجاری ادراری هستند.

زنان مبتلا به دیابت ( زیرا سیستم ایمنی این افراد ضعیف است)

زنان باردار

مبتلایان به بیماری ام اس

افرادی که سنگ کلیه دارند.

افرادی که دچار سکته شده اند.

افرادی که آسیب نخاعی دیده اند.

و به طور کلی تمامی کسانی که دارای مشکلات ادراری هستند.

راه های درمان عفونت ادراری مکرر:

استفاده از آنتی‌بیوتیک با دز پایین به‌مدت طولانی‌

استفاده از آنتی‌بیوتیک پس از هربار رابطه‌ی جنسی

یک تا دو روز مصرف آنتی‌بیوتیک پس از مشاهده‌ی علائم

استفاده از کیت خانگی آزمایش عفونت مجاری ادراری هنگام شروع علائم، با استفاده از این کیت مطمعن می شوید که آیا لزومی به مراجعه به چزشک وجود دارد یا نه.اگر سه‌بار یا بیشتر از سه‌بار در سال دچار عفونت ادراری شدید، حتما باید به صورت جدی درمان شوید. دقت داشته باشید که مصرف خودسرانه‌ی آنتی‌بیوتیک به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود و هرگونه مصرف آنتی‌بیوتیک حتما باید تحت نظر پزشک باشد.

توصیه هایی جهت جلوگیری از تکرار عفونت مجاری ادراری :

ادرارتان را نگه ندارید و در زمان ادرار مطمئن شوید که مثانه‌تان را کاملا خالی کرده‌اید

بعد از توالت خودتان را از سمت جلو به عقب تمیز کنید

زیاد آب بنوشید

به‌جای وان از دوش استفاده کنید

از محصولات حمام عطری و اسپری‌های بهداشتی بانوان استفاده نکنید

خودتان را پیش از برقراری رابطه‌ی جنسی تمیز کنید

بعد از رابطه‌ی جنسی ادرار کنید

از لباس‌‌زیرهای نخی استفاده کنید

از لباس‌های غیرچسبان استفاده کنید

ناحیه تناسلی خود را خشک نگه دارید

از این راه کارهای جلوگیری از بارداری استفاده نکنید:

دیافراگم (عامل افزایش رشد باکتری‌ها)

کاندوم‌ بدون چربی یا ژل اسپرم‌کش(عامل ایجاد ناراحتی و سوزش )

 

منبع: webmd

 

 

ارسال شده در تاریخ 21 فوریه 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان , سلامتی | 969 بازدید

عفونت ادراری ، علل، راه های درمان و توصیه هایی جهت پیشگیری از آن
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است