نکات مهمی که در رژیم غذایی هیپوگلیسمی باید رعایت شوند

هیپوگلیسمی به این معنی است که شما دارای قند خون پایین هستید. افراد مبتلا به دیابت اغلب سطح قند خون پایین را تجربه می کنند. بعضی از داروها، مصرف بیش از حد الکل، برخی بیماری های وخیم و کمبود هورمون نیز می توانند باعث ایجاد هیپوگلیسمی شوند. این بیماری سبب کاهش قند خون ۴ ساعت پس از صرف غذا می شود . خوردن غذا سطح قند خون شما را افزایش می دهد اما بیماران مبتلا به این اختلال نسبت به سایر افراد انسولین بیشتری تولید می کنند . این انسولین اضافی منجر به کاهش سطح قند خون می شود. هیپوگلیسمی شرایطی مادام العمر است، اما شما می توانید علائم خود را از طریق رژیم غذایی خود مدیریت کنید.

نکات مهم در رژیم غذایی هیپوگلیسمی

خوردن وعده های غذایی کوچک  هر ۳ تا ۴ ساعت در طول روز به جای سه وعده غذایی بزرگ در روز .

اجتناب از مصرف مواد غذایی با چربی های اشباع شده یا چربی های ترانس

کاهش یا حذف قند های فرآوری شده و تصفیه شده از رژیم غذایی خود

انتخاب کربوهیدرات های پیچیده به جای کربوهیدرات های ساده

کاهش یا حذف نوشیدنی های الکلی مخلوط با مواد قندی مثل آب میوه

مصرف پروتئین بدون چربی

خوردن غذاهای حاوی فیبر محلول

 

زمانی که از خواب بیدار می شوید چه باید بخورید؟ 

شما باید بعد از بیدار شدن به زودی یک وعده غذایی کوچک بخورید. . یک صبحانه خوب باید شامل پروتئین مانند تخم مرغ و همچنین یک کربوهیدرات پیچیده باشد. علاوه بر این آب میوه را نیز فراموش نکنید . اما توجه کنید که آب میوه حاوی قند بیش از حد نباشد . یکی از بهترین نوشدنی ها آب به همراه چند قطره آبلیمو می باشد .

 

میان وعده پس از صبحانه

میوه ها می توانند بخشی از میان وعده های مغذی باشند .آنها حاوی فیبر ، ویتامین ها و مواد معدنی مفید و قندهای طبیعی مورد نیاز برای تولید انرژی هستند. پیشنهاد های زیر می توانند انتخاب مناسبی باشند :

یک سیب کوچک با پنیر چدار

موز با یک مشت کوچک آجیل

یک تکه نان تست به همراه آواکادو

 

وعده غذایی ناهار

اگر ناهار را در محل کار میل می کنید یک ساندویچ مرغ به همراه کاهو می تواند پیشنهاد مناسبی باشد . پیشنهاد های دیگر :

سالاد سبز حاوی مرغ، نخود، گوجه فرنگی، و دیگر سبزیجات

یک تکه ماهی کبابی، یک سیب زمینی شیرین پخته شده، و یک سالاد یا یک ظرف سبزیجات پخته شده

نکات مهمی که در رژیم غذایی هیپوگلیسمی باید رعایت شوند

میان وعده های بعد از ظهر

میان وعده های میان وعده شما وقت خوبی برای رسیدن به کربوهیدرات های پیچیده است، به خصوص اگر بعد از کار به این بخش می پردازید. کربوهیدرات های پیچیده به آرامی هضم می شوند. این به این معنی است که گلوکز را با سرعت کم تحویل می دهند، که می تواند سطح قند خون فرد را ثابت نگه دارد.  کربوهیدرات های پیچیده عبارتند از:

نان گندم کامل
کلم بروکلی
حبوبات
برنج قهوه ای

یک میان وعدهی مقوی می تواند همانند زیر باشد:

انواع کره بادام زمینی بدون قند بر روی نان گندم یا کراکر

یک فنجان برنج قهوه ای به همراه لوبیا قرمز

 

وعده غذایی شام

حجم این وعده را نیز همانند سایر وعده ها در نظر بگیرید . شام زمان خوبی برای خوردن پروتئین و کربوهیدرات های پیچیده است. سوپ عدس می تواند انتخاب معقولی باشد .

 

میان وعده پیش از خواب

خوردن یک میان وعده سبک نزدیک به خواب کمک خواهد کرد قند خون خود را در طول ساعات شبانه پایدار نگه دارید . موارد زیر را امتحان کنید :

ماست یونانی با شکر کم به همراه انواع توت ها و گردو

اسموتی بدون شکر

 

منبع : healthline

ارسال شده در تاریخ 10 مارس 2018 توسط نسرین ولی خانی با موضوع تغذیه , سلامتی | 1,456 بازدید

نکات مهمی که در رژیم غذایی هیپوگلیسمی باید رعایت شوند
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است