رژِیم غذایی بانوان باردار ، مصرف چه مواد غذایی در بارداری توصیه میشود ؟

به طور کلی رژِیم غذایی بانوان باردار  باید حاوی ویتامین E یک باشد.  اولین موردی که زن باردار باید متوجه آن باشد وجود ویتامین ها در مواد غذایی است. زمانی که دانستید نوزاد غذای خود را از بدن مادر میگیرد. آن وقت به اهمیت خوراک خود پی میبرید. اهمیت خوراک مادر بسته به انواع مختلف غذاهایی است که مورد نیاز بدن است.

بعضی از زنان در دوباره آبستن به مقدار زیادتری غذا احتیاج دارند و در دیگر موارد مقدار خوراک بستگی به وزن آنان در زمان حاملگی دارد. در تمام طول مدت آبستنی نباید وزن شما از هشت تا نه کیلو اضافه تر شود. مطالعات نشان میدهد مادران که در دوره آبستنی غذای کافی و کامل خورده اند. وضع حمل آسانتری نیز داشته اند.

 

رژِیم غذایی بانوان باردار .

 

توصیه های رژِیم غذایی بانوان باردار :

خوردن گوشت قرمز :

از خوردن گوشت شکار، گوشت گاو و آهو پرهیز کنید. از گوشت سفید مانند: گوشت مرغ و ماهی استفاده کنید. مخصوصا ماهی آزاد که بر زیبایی طفل می افزاید. از خوردن آب انگور ،پرتقال و سیب غفلت نکنید. از مصرف باقلا خودداری کنید. شبها زود غذا بخورید و شب را سبک و راحت استراحت کنید.

 

خوردن لبنیات :

شیر، پنیر بی نمک، ماست و کره بسیار مفید است. از همه رقم مرباجات استفاده کنید. کمپوت گلابی، هلو، سیب و زرد آلو بسیار مفید است.

 

تخم مرغ:

لااقل باید یک تخم مرغ در روز میل کنید. در حبوبات از عدس استفاده کنید. زیرا مقدار آهن خون را بالا میبرد.

 

غلات و نان :

خوردن غلات و نان پر طول روز برای تامین بعضی ویتامین ها ضروری است .

 

بعضی از میوه ها و سبزی هایی که برای زنان حامله مفید است:

اسفناج : اسفناج دارای مقدار زیادی آهن،آهک، فسفر و منیزیم میباشد. برای خانم های حامله جدأ توصیه و تجویز میشود.

لوبیا : لوبیای تازه و سبز سرشار از ویتامین آ، ب، ث است.

عدس: صد گرم عدس ۳۵۰ کالری در بدن ایجاد میکند. عدس سرشار از املاح معدنی و مخصوصأ فسفر و آهن است. برای زن حامله و شیرده توصیه میشود.

نخود: نخود سبز سرشار از وبتامین های آ ، ب و ث میباشد.

بادام : دارای مقدار زیادی ویتامین آ،ب ،قند، چربی ، دارای آهک و فسفر می باشد.

فندق : دارای ویتامین آ، ب، مواد چربی و سفیده ای، دارای آهن ، کلسیم و آهک می باشد.

خربزه : در زیبایی کودک اثر مهمی دارد و همچنین هلو و خوراکی های فسفر دار و جوانه گندم بسیار مفید است.

 

بیشتر بخوانید تا سالم بمانید :

ویتامین ، چند نکته درباره مصرف ویتامین در کودکان

انواع ویتامین های تقویت کننده مفاصل کدامند؟

ارسال شده در تاریخ 21 جولای 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع بارداری , زنان و زایمان , سلامتی | 847 بازدید

رژِیم غذایی بانوان باردار ، مصرف چه مواد غذایی در بارداری توصیه میشود ؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است