آیا مصرف کافئین را در دوران بارداری مجاز است؟

اگر باردار هستید، مصرف کافئین را تا ۲۰۰ میلی گرم در روز محدود کنید. این در مورد مقدار فنجان ½ فنجان قهوه ۸ اونس یا یک فنجان قهوه ۱۲ اونس است.

اگر به نوزاد خود شیر میدهید، مصرف  را تا حداکثر دو فنجان قهوه در روز محدود کنید.

 

کافئین

 

کافئین چیست؟

کافئین دارویی است که در مواردی مانند قهوه، چای، نوشابه، شکلات و برخی نوشیدنی های انرژی و داروها یافت می شود. این ماده محرکی است که می تواند شما را بیدار نگه دارد.

 

چگونه کافئین در طول بارداری شما و کودک شما را تحت تاثیر قرار می دهد؟

این ماده کمی فشار خون و ضربان قلب را افزایش می دهد و مقدار ادرار شما را زیاد میکند و ممکن است باعث ایجاد احساس خجالت، سوءتغذیه یا خواب آلودگی شود. در دوران بارداری، ممکن است بدن شما حساس باشد و طول بکشد تا آن را از بدن خود پاک کنید.

هنگامی که آن را در دوران بارداری مصرف میکنید ، از طریق جفت به نوزاد منتقل میشود. جفت در رحم شما رشد می کند و نوزاد را با غذا و اکسیژن از طریق بند ناف تامین می کند.

ممکن است شما شنیده باشید که مصرف بیش از حد کافئین می تواند باعث سقط جنین شود. برخی مطالعات می گویند این خبر درست است و بعضی دیگر آن را رد میکنند. تا زمانی که ما بیشتر بدانیم چگونه کافئین می تواند بر حاملگی تاثیر بگذارد، بهتر است مقدار کافئین روزانه را تا ۲۰۰ میلی گرم در هر روز را محدود کنید.

 

کافئین

 

چه غذاها و نوشیدنی هایی حاوی کافئین هستند؟

محصولات طعم دهنده قهوه و قهوه
چای
بعضی از نوشیدنی های الکلی
نوشیدنی های انرژی زا
شکلات و کاکائو داغ

مقدار این ماده در غذاها و نوشیدنی ها بسیار متفاوت است. برای قهوه و چای، مقدار آن بستگی به موارد زیر دارد .

نام تجاری
چگونه آماده می شود
نوع استفاده
نحوه خدمت (به عنوان مثال، اسپرسو یا لاتین)

بعضی از نوشیدنی های انرژی حاوی مقدار زیادی کافئین هستند. به عنوان مثال، یک نوشیدنی انرژی زا ۲۴ اونس ممکن است تا ۵۰۰ میلی گرم کافئین داشته باشد. نوشیدنی ها همچنین ممکن است دارای مقدار زیادی شکر باشند و ممکن است حاوی مواد تشکیل دهنده ای باشند که ممکن است در دوران بارداری برای کودک شما مضر باشد. از آنجا که ما چیزهای زیادی در مورد تمام مواد تشکیل دهنده نوشیدنی های انرژی نمی دانیم، بهتر است هنگام بارداری آنها را مصرف نکنید.

 

چه داروهایی حاوی کافئین هستند؟

بعضی از داروهایی که برای تسکین درد، سردردهای میگرنی، سرماخوردگی استفاده میشوند و به شما کمک می کنند بیدار شوید حاوی این ماده هستند.

اگر شما حامله هستید، قبل از مصرف هر داروی حاوی کافئین، با پزشک خود مشورت کنید. این شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه می باشد. یک دستورالعمل برای پزشکی است که توسط یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی ارائه شده است. شما می توانید داروهای بدون نسخه مانند داروهای ضد درد و داروهای سرماخوردگی بدون نسخه را خریداری کنید.

برخی از محصولات گیاهی حاوی کافئین هستند. محصولات گیاهی از گیاهان ساخته می شوند که گیاهانی هستند که در آشپزی و پزشکی استفاده می شوند. FDA نیازی به این ندارد که محصولات گیاهی دارای یک برچسب باشند که میزان کافئین موجود در آنها را داشته باشد. اگر باردار هستید، از محصولات گیاهی استفاده نکنید زیرا ما نمی دانیم مقدار آنها چقدر است.

 

کافئین

 

آیا کافئین در هنگام شیردهی ایمن است؟

  1. آکادمی اطفال آمریکا (AAP) می گوید که برای مادران شیرده منعی وجود ندارد که کافئین مصرف کنند. اما مقدار کمی از این ماده وارد شیر مادر می شود، بنابراین بهتر است مصرف آن را محدود کنید. نوزادان مادرانی که بیش از ۲ تا ۳ فنجان

 

منبع : marchofdimes.org

ارسال شده در تاریخ 19 نوامبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع بارداری , زنان و زایمان | 1,101 بازدید

آیا مصرف کافئین را در دوران بارداری مجاز است؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است