مراقبت های دوران بارداری در طول دوره، قبل و پس از آن

دریافت مراقبت های دوران بارداری مناسب قبل، بعد و در طول بارداری می تواند به رشد کودک شما و سلامت هر دویتان کمک کند. این بهترین راه برای اطمینان از این است که کودک شما یک زندگی سالم را آغاز می کند. همچنین دریافت مراقبت های مناسب می تواند باعث شود شما حس فوق العاده ای در طول بارداری داشته باشید.

شما با پیروی از چند دستورالعمل ساده می توانید شانس خود را برای داشتن یک بارداری بدون مشکل و داشتن یک کودک سالم افزایش دهید:

مراقبت های اولیه قبل از زایمان را دریافت کنید.

مراقبت های قبل از زایمان  به کاهش خطر در  مراقبت های دوران بارداری کمک می کند و شانس داشتن یک زایمان سالم و بی خطر را افزایش می دهد. ملاقات منظم قبل از زایمان می تواند به پزشک شما کمک کند تا وضعیت شما را کنترل کند و مشکلات یا عوارض را قبل از اینکه جدی شوند شناسایی کند.

نوزادان متولد شده در مادرانی که مراقبتهای قبل از زایمان را ندارند سه برابر احتمال داشتن وزن کم هنگام تولد را دارند.

مراقبت های قبل از زایمان به طور آرام شروع می شود حداقل سه ماه قبل از اینکه شما شروع به تلاش برای باردار شدن کنید. برخی عادت های سالم در این دوره عبارتند از:

-اگر به فکر باردار شدن هستید، یا باردار هستید، شما باید هرروز حداقل یک مکمل ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک مصرف کنید. مصرف اسید فولیک خطر برخی نواقص زایمان را کاهش می دهد.

-با مشاور خود درباره داروهایی که مصرف می کنید صحبت کنید.این شامل دارو های بدون نسخه می شود. شما در دوران بارداری فقط باید داروهایی که گفته می شود برای شما بی خطر هستند را مصرف کنید.

– مصرف کافئین را محدود کنید.

– اگر سیگار میک شید ، آن را ترک کنید.

– اجتناب از تماس با مواد سمی و مواد شیمیایی در خانه یا کار که می تواند مضر باشد.

 

مراقبت های دوران بارداری:

هنگامی که باردار شدید، در هر مرحله از بارداری خود، باید برنامه های مراقبت های بهداشتی منظم را  در هر مرحله از بارداری تنظیم کنید.

این برنامه ها می تواند شامل دیدار با پزشکتان باشد:

▪ هر ماه، در شش ماه اول بارداری.

▪هر دو هفته، در ماه هاب هفتم و هشتم بارداری.

▪هر هفته، در طول ماه نهم بارداری.

در طول این بازدید ها، دکتر شما سلامت شما و سلامت کودک تان را بررسی خواهد کرد.

 

این ملاقات ها می تواند شامل:

▪تست های روتین و غربالگری، مانند آزمایش خون برای بررسی کم خونی، HIV و نوع خون شما

▪کنترل فشار خون شما

▪اندازه گیری افزایش وزن شما

▪نظارت بر رشد کودک و ضربان قلب او

▪تعیین رژیم غذایی و ورزش های خاص

دفعات بعدی ملاقات ها می تواند شامل بررسی موقعیت کودک و ثبت کردن تغییرات بدن شما باشد.

همچنین پزشکتان ممکن است در مراحل مختلف بارداری کلاس های مخصوصی پیشنهاد کند.

در این کلاس ها:

-در مورد انتظارات دوران بارداری صحبت می کنند.

-شما را برای زمان زایمان آماده می کنند.

-به شما مهارت های پایه و اساسی را برای مراقبت از کودک آموزش م یدهند .

اگر بارداری شما به علت سن و یا شرایط بهداشتی شما در معرض خطر بالا قرار بگیرد، ممکن است به طور مکرر نیاز به مراجعه به پزشک و مراقبت های خاصی را داشته باشید.

 

مراقبت های بعد از زایمان

در حالی که بیشتر مراقبت های دوران بارداری بر ۹ ماه بارداری تمرکز می کنند، مراقبت پس از زایمان نیز اهمیت دارد. دوره ی پس از زایمان ۶ الی ۸ طول می کشد و دقیقا از زمان تولد نوزاد شروع می شود.

در طول این دوره مادر در طول یادگیری مراقبت از نوزاد خود دچار تغییرات فیزیکی و احساسی بسیار می شود. مراقبت های پس از زایمان شامل استراحت، تغذیه مناسب و مراقبت های واژینال می باشد.

دریافت استراحت کافی:

استراحت برای مادران جدید که نیاز به بازسازی قدرت خود دارند بسیار مهم است.

تغذیه درست:

دریافت تغذیه مناسب در دوره پس از زایمان به دلیل تغییراتی که بدن شما طی بارداری و زایمان می گذرد بسیار مهم است.

وزنی که شما در طول بارداری دریافت کرده اید به شما کمک می کند تا مطمئن شوید قوت مناسب برای شیر دهی را دارید. با این حال شما باید پس از زایمان نیز به خوردن یک رژیم سالم ادامه دهید.

کارشناسان توصیه می کنند فقط زمانی که واقعا گرسنه هستید چیزی بخورید- نه زمانی که فقط خسته یا مشغول هستید.

▪ از خوراکی های با چربی بالا بپرهیزید.

▪ بر مصرف غذاهای کم چرب که حاوی مقادیر متعادلی از پروتئین، کربوهیدرات، میوه ها و سبزیجات هستند تمرکز کنید.

▪ مقدار زیادی مایعات بنوشید.

مراقبت های دوران بارداری

مراقبت های بارداری

 

مراقبت های واژینال

مادران جدید باید مراقبت واژینال را بخشی ضروری از مراقبت پس از زایمان خود قرار دهند. برای بررسی علائم و در نظر گرفتن درمان مناسب، با پزشک خود در مورد شش هفته پس از زایمان برنامه ریزی کنید.

 

منابع :

Babycenter.com

Medlineplus.gov

Healthline.com

ارسال شده در تاریخ 28 ژانویه 2018 توسط نسرین ولی خانی با موضوع بارداری | 1,441 بازدید

مراقبت های دوران بارداری در طول دوره، قبل و پس از آن
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است