بیماری کرون چیست ؟ علت ، علایم و درمان بیماری کرون

بیماری کرون (یا کرون) یک بیماری است که معمولا روده کوچک و به ندرت روده بزرگ را تحت تاثیر قرار می دهد اما قادر است که باقی مانده از دستگاه گوارش – دهان، مری و معده را نیز درگیر کند . التهاب مزمن که مبتنی بر بیماری کرون است، باعث  تورم و زخم شدن قسمت هایی از روده می شود.

 

بیماری کرون .

علل بیماری کرون چیست؟

علت التهاب مزمن در بیماری کرون ناشناخته است. نظریه پیشرو این است که التهاب توسط باکتری هایی که درون روده قرار دارند آغاز شده است. در حالی که اکثر التهاب ها معمولا سرکوب می شوند و بیماری ناشی از التهاب کاهش می یابد، در بیماری کرون، التهاب سرکوب نمی شود و التهاب ادامه می یابد. التهاب ادام هدار احتمالا به دلیل عوامل محیطی (یعنی باکتری ها) و نیز عوامل ژنتیکی بر سیستم ایمنی بدن رخ می دهد.

باکتری اشریشیا کلی  E.coli، که نوعی باسیل گرم منفی از خانواده انتروباکتریاسه است و بطور شایع در روده جانوران خونگرم وجود دارد با بروز بیماری کرون در ارتباط است.

 

علایم :

 • اسهال مزمن
 • کاهش وزن
 • درد شکم
 • آبسه
 • فیستول
 • تنگی و انسداد روده
 • خون‌ریزی همراه با مدفوع یا بطور جدا از مدفوع یا رگه‌های خون روی مدفوع
 • بی اشتهایی
 • نفخ
 • دفع ناقص و دفعات زیاد اجابت مزاج

 

عوارض بیماری کرون :

 •  کمبود های تغذیه ای
 • از دست دادن وزن
 • کم خونی
 • عقب ماندگی رشد و بلوغ تاخیری
 • استحکام و یا محدود شدن روده به علت آلرژی
 • تشکیل فیستول
 • خونریزی عظیم روده و سوراخ شدن غیر طبیعی روده

هچنین ممکن است باعث ایجاد عوازض دیگری  شامل آرتریت، التهاب چشم ، سنگ های صفراوی از دست دادن استخوان به علت کمبود های تغذیه ای شود.

 

تشخیص :

تشخیص بر اساس علامتهای بالینی، معاینه فیزیکی، تصویر برداری روده و تست های آزمایشگاهی صورت می گیرد.

 

درمان بیماری کرون :

درمان بیماری کرون به منظور کاهش التهاب صورت می گیرد. ت. نوع داروئی که استفاده می شود بستگی به شدت التهاب و چگونگی پاسخ بیماری به درمان اولیه صورت می گیرد .  اگر التهاب با درمان اولیه کاهش نیافت. داروهای قوی تر مصرف می شوند هر چند خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی افزایش می یابد.

 

همچنین بیمار باید غذاها را درستی بجود و از مصرف داروهای التهابی غیراستروئیدی(مانند پروفن و…) به دلیل این که بیماری را بدتر می کنند، اجتناب کند.

 

 

بیشتر بخوانید تا سالم بمانید :

گاستروآنتریت / التهاب معده و روده ﯾﺎ گاستروآنتریت ﭼﯿﺴﺖ ؟

نشانه های سرطان روده و پیشگیری از آن

ارسال شده در تاریخ 10 آگوست 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع داروها , درمان , سلامتی | 873 بازدید

بیماری کرون چیست ؟ علت ، علایم و درمان بیماری کرون
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است