بهترین مواد غذایی برای بهبود سلامت دستگاه گوارش

برخی از افراد گاه و بیگاه دچار مشکلات دستگاه گوارش و یا معده می شوند. در این مقاله قصد داریم تا به شما مواد غذایی برای بهبود سلامت دستگاه گوارش را معرفی کنیم.

دستگاه گوارش

استفاده از فیبر

فیبر یکی از انواع مواد غذایی است که می تواند به درمان یبوست کمک کند. این ماده غذایی برای تصفیه معده و دستگاه گوارش بسیار مناسب است.فیبر در بسیار از مواد غذایی یافت می شود از جمله: فیبر نان سبوس دار، برنج قهوه ای، میوه ها، سبزیجات، لوبیا و دانه ها. برخی افراد متوجه شده اند که غلات و حبوبات باعث ایجاد مشکل سندروم روده ی تحریک پذیر میشوند، اگر دچار چنین مشکلی میشوید فیبر مورد نیاز خود را از میوه و سبزیجات بدست بیاورید.

مایعات بنوشید

مایعات را حتما به برنامه غذایی خود اضافه کنید. نوشیدن مایعات مخصوصا آب می تواند به بدن شما کمک کند تا غذا را بهتر هضم کند. همچنین برای بهبود سلامت دستگاه گوارش مناسب است از طرفی فیبر برای عملکرد بهتر نیاز به مایعات دارد.
راه خوب برای اینکه بفهمید به اندازه کافی مایعات مصرف میکنید این است که با هر وعده ی غذایی یک لیوان آب بیاشامید. از مصرف بیش از حد نوشیدنی های کافئین دار اجتناب کنید چون باعث سوزش سر دل میشوند.

چربی را حذف کنید

غذاهایی با چربی ترانس بالا می تواند بسیار مضر باشد و حتی باعث مشکلات بعدی در معدی و روده شود. کاهش مصرف غذاهای چرب حجم کار معده را کم و گوارش را آسان میکند.
سعی کنید بیشتر گوشت بدون چربی و ماهی میل کنید، شیر کم چرب یا نیم چرب بنوشید، و غذاهای کبابی را به غذاهای سرخ کرده ترجیح دهید.

ادویه به میزان مناسب مصرف کنید

غذاهای تند و غذاهایی که با ادویه زیاد درست شده اند تمی توانند باعث سلامتی شوند. این مواد به معده آسیب رسانده و باعث به خط انداختن سلامت دستگاه گوارش می شود.
غذاهای خفیف تر اما طعم دار مانند سیر و پیاز نیز میتوانند باعث این مشکل شوند. اگر غذاهای تند باعث سوزش سر دل، معده درد و یا اسهال در شما شدند در آینده بیشتر رعایت کنید.
اگر هم قبل از استفاده مشکل سوزش سر دل و روده تحریک پذیر دارید به صورت کامل آنها را کنار بگذارید.

تحریک کننده های معده را بسنجید

بعضی از غذاها روی بعضی از افراد مشکلاتی را به وجود می آورند. به طور مثال گوجه یا ماست می تواند دستگاه گوارش را تحریک کند.
گندم و پیاز میتوانند باعث سندرم روده ی تحریک پذیر شوند و اگر نتوانید لاکتوز را هضم کنید ( قند موجود در شیر ) بعد از خوردن محصولات لبنی از جمله: خامه، پنیر، ماست و شکلات دچار نفخ و اسهال میشوید.
سعی کنید از غذاهایی که باعث تحریک دستگاه گوارشتان میشود دوری کنید، یکی از راه هایی که میتوانید بفهمید چه غذاهایی برایتان مشکل ساز میشوند این است که یک دفترچه داشته باشید و غذاهایی که میل میکنید را در آن یادداشت کنید.

نوشیدنی های درست را انتخاب کنید.

نوشیدن کافئین که در قهوه، چای، نوشابه و دیگر نوشیدنی های گازدار وجود دارد در بعضی افراد باعث بالا رفتن اسید در معده و سوزش سردل میشود.
نوشیدنی های گازدار به طور کلی باعث نفخ شکم میشوند، که میتواند به سوزش سر دل نیز منجر شود. برای کمتر کردن مشکلات گوارشی، نوشیدنی هایی انتخاب کنید که گازدار و حاوی کافئین نباشند، مانند چای های گیاهی، شیر و آب.
اگر نمیتوانید چای یا قهوه را کنار بگذارید سعی کنید مقدار استفاده از آنها را به یک یا دو فنجان در روز کاهش دهید.

ماست پروبیوتیک استفاده کنید

پروبیوتیک به عنوان یک باکتری مفید شناخته میشود که بصورت طبیعی در معده کار میکند و مزایایی برای سلامتی دستگاه گوارش دارد از جمله کمک به التیام سندروم روده ی تحریک پذیر و اسهال.
میتوانید از پروبیوتیک ها به صورت مکمل استفاده کنید ( در داروخانه ها یافت میشود ) یا میتوانید ماست های حاوی پروبیوتیک مصرف کنید.
برای اینکه تاثیر این باکتری را ببینید باید هر روز به مدت چهار هفته آن را مصرف کنید.

بیشتر بخوانید:

رفلاکس معده قسمت اول؛ مواد غذایی کاهش دهنده علائم رفلاکس معده

رفلاکس معده قسمت دوم؛ مواد غذایی تحریک کننده علائم رفلاکس معده

کاهش حجم معده ؛ راههای مفید و موثر برای کاهش حجم معده و کنترل اشتها

 

منبع: everydayhealth

ارسال شده در تاریخ 7 آوریل 2018 توسط آلما میر با موضوع تغذیه | 1,168 بازدید

بهترین مواد غذایی برای بهبود سلامت دستگاه گوارش
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است