بارداریدرمان بیماری هاسلامتی

هموروئید یا بواسیر ؛ علائم بواسیر و دلایل به وجود آمدن آن چیست؟

هموروئید (HEM-uh-roids)، یا همان بواسیر رگ ها در مقعد شما متورم می شود شبیه به وریدهای واریسی است. هموروئید علت های زیادی دارد، هرچند اغلب علت آن ناشناخته است. آنها ممکن است ناشی از تنش در طی حرکات روده یا افزایش فشار روی این رگها در دوران بارداری باشد. هموروئیدها ممکن است در داخل مقعد(هموروئیدهای داخلی) واقع شوند یا ممکن است زیر پوست در اطراف مقعد(هموروئید خارجی) ایجاد شوند.

بواسیر بسیار شایع است. تقریبا سه نفر از چهار بزرگسالان آن را تجربه کرده باشند. گاهی اوقات علائم ایجاد نمی کنند، اما در برخی موارد باعث خارش، ناراحتی و خونریزی می شوند.

گاهی اوقات ممکن است یک لخته در یک بواسیر ایجاد شود. این ها خطرناک نیستند، اما می توانند بسیار دردناک باشند و گاهی اوقات نیاز به  تخلیه و جراحی دارند.

خوشبختانه گزینه های بسیار موثری برای درمان هموروئید ها در دسترس هستند. بسیاری از افراد می توانند از علائم تسکین دهنده با درمان های خانگی و تغییر شیوه زندگی استفاده نمایند.

علائم

نشانه های این بیماری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

خونریزی بدون درد در طی حرکات روده – ممکن است مقادیر کمی از خون قرمز روشن را در توالت مشاهده کنید
خارش یا سوزش در منطقه مقعد
درد یا ناراحتی
تورم در اطراف مقعد
توده ای در نزدیکی مقعد که ممکن است حساس یا دردناک باشد

علائم هموروئید معمولا به محل بستگی دارد

هموروئید داخلی:  این نوع در داخل مقعد رخ می دهد. شما معمولا نمیتوانید این هموروئید را ببینید یا احساس کنید و به ندرت ناراحتی ایجاد می کنید. اما فشار دادن یا سوزش در هنگام عبور مدفوع می تواند به سطح آسیب برساند و باعث خونریزی شود و یا فشار دادن می توانند باعث درد شود.

هموروئید خارجی. این نوع زیر پوست در اطراف مقعد شما است. هنگام تحریک، هموروئید خارجی می تواند خارش یا خونریزی داشته باشد.

چه زمانی به دیدن یک دکتر برویم؟

خونریزی در طی حرکات روده شایع ترین علامت هموروئید است. پزشک شما می تواند یک معاینه فیزیکی انجام دهد و سایر آزمایش ها را برای تأیید هموروئید انجام دهد.

همچنین با پزشک خود صحبت کنید اگر می دانید که هموروئیدی دارید و باعث درد، خونریزی مکرر یا بیش از حد می شود و یا با داروهای خانگی بهبود نمی یابد.

فرض کنید خونریزی مقعدی ناشی از هموروئید است، به خصوص اگر بیش از ۴۰ سال داشته باشید. خونریزی مقعد ممکن است با سایر بیماری ها، از جمله سرطان کولورکتال و سرطان مقعد رخ دهد. اگر خونریزی همراه با تغییرات مشخصی در روده دارید یا اگر مدفوعتان تغییر رنگ یا انسجام داشته باشد، با پزشک خود مشورت کنید. این نوع مدفوع می تواند خونریزی گسترده ای را در جاهای دیگر در دستگاه گوارش شما نشان دهد.

اگر مقدار زیادی خونریزی مقعدی، سرگیجه یا ضعف دارید، به اورژانس مراجعه کنید.

علل

رگها در اطراف مقعد شما تمایل به کشش تحت فشار دارند و ممکن است برآمدگی و یا تورم داشته باشند. رگهای متورم (هموروئیدها) می توانند از فشار افزایش یافته در مقعد به علت های زیر باشند:

تنش در طی حرکات روده
برای مدت زمان طولانی در توالت نشستن
اسهال مزمن یا یبوست
چاقی
بارداری
مقاربت مقعدی
رژیم کم فیبر
هموروئیدها به احتمال زیاد در پیری رخ می دهد، زیرا بافت هایی که از رگ ها در مقعد شما پشتیبانی می کنند می توانند تضعیف و کشیده شوند.

عوارض جانبی

عوارض هموروئید بسیار نادر هستند اما شامل موارد زیر می شوند:

کم خونی به ندرت، خونریزی مزمن ناشی از هموروئیدها ممکن است باعث کم خونی شود که در آن شما به اندازه کافی سلول های قرمز خون سالم برای حمل اکسیژن به سلول های خود ندارید.

جلوگیری

بهترین راه برای جلوگیری از هموروئید این است که مدفوع خود را نرم نگه دارید، به طوری که به راحتی خارج شود. برای جلوگیری از هموروئید و کاهش علائم هموروئید، این نکات را دنبال کنید:

خوردن غذاهای با فیبر بالا مثل خوردن میوه ها، سبزیجات و دانه های بیشتر. انجام این کار باعث تسریع مدفوع می شود و حجم آن را افزایش می دهد که به شما کمک می کند تا از تنش هایی که باعث ایجاد هموروئید می شود جلوگیری کنید.
به مقدار زیاد مایعات بنوشید. هر روز شش تا هشت لیوان آب و مایعات دیگر (به جای الکل) بنوشید تا مدفوع را نرم نگه دارید.
مکمل های فیبر را در نظر بگیرید. اکثر مردم به مقدار کافی از فیبر استفاده نمی کنند – ۲۵ گرم در روز برای زنان و ۳۸ گرم در روز برای مردان – در رژیم غذایی خود بایستی استفاده کنند.

اگر از مکمل های فیبر استفاده می کنید، حداقل هشت لیوان آب یا مایعات دیگر هر روز بخورید. در غیر این صورت، مکمل ها می توانند باعث یبوست یا یبوست شوند.

ورزش کنید. برای کمک به جلوگیری از یبوست و کاهش فشار روی رگ ها، فعال باشید، که می تواند با مدت طولانی ایستادن یا نشستن رخ دهد. ورزش همچنین می تواند به شما در از دست دادن وزن بیش از حد کمک کند که ممکن است باعث ایجاد هموروئید شما شود.

اجتناب از نشستن بیش از حد طولانی، به ویژه در توالت، می تواند فشار روی رگ ها در مقعد را افزایش دهد.

 

منبع: www.mayoclinic.org

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا