درمان بیماری هاسلامتی

دوازده واقعیت جالب در مورد بیماری واریس که شاید تا به حال نمی دانستید

عوامل گوناگونی موجب ایجاد بیماری واریس می شود. ژنتیک، محیط و سبک زندگی همگی از عوامل ایجاد کننده واریس هستند. در ادامه ۱۲ واقعیت در مورد بیماری واریس آورده ایم که شاید برایتان جالب باشد.

 بیماری واریس

۱٫ واریس موروثی است

درصورتی‌که والدین، پدربزرگ و یا مادربزرگتان به بیماری واریس مبتلا هستند، احتمال آن در شما نیز زیاد است. پزشک لوئیس ناوار دراین‌باره می‌گوید:

به خاطر ضعف موجود در دیواره‌های رگ‌ها و قابلیت انتقال آن، این بیماری جنبه موروثی پیدا می‌کند

۲٫ تقریباً نیمی از جمعیت از واریس رنج می‌برند

بر اساس آمار انجمن سلامت زنان در آمریکا بیش از ۵۰ درصد از زنان و ۴۰ درصد از مردان واریس دارند.

۳٫ زنان ۲۰ برابر بیشتر از مردان مبتلابه واریس می‌شوند

خبر خوبی برای زنان نیست اما دکتر ناوارو بر این باور است که واریس در زنان تا حدود ۲۰ برابر بیش از مردان دیده می‌شود.

۴٫قابلیت درمان خانگی وجود ندارد

پزشک لوئیس ناوار می‌گوید :

تصور نادرستی است که گمان کنید تنها با برخی از کرم‌ها قادر به درمان واریس در منزل خواهید بود. تنها راهکار درمان واریس، راهکارهای حرفه‌ای است.

۵٫ برای درمان واریس سریع‌تر اقدام کنید

هر چه سریع‌تر برای درمان واریس اقدام کنید نتایج بهتری را به دست خواهید آورد. اگر نشانه‌های درد در شما وجود دارد، زمان آن فرارسیده که حتماً برای درمان اقدام کنید. می‌توانید با یک متخصص پوست یا واریس دراین‌ارتباط مشورت‌هایی را انجام دهید.

۶٫ واریس ممکن است با درد همراه باشد

متأسفانه واریس تنها با درمان‌های زیبایی همراه نیست و گاهی درد فراوانی را نیز به همراه دارد. دکتر ناوارو نشانه‌های آن را تورم، سنگینی، ضربان نبضی، انقباض عضلات و درد می‌داند. اگر به درمان این عارضه مبادرت نکنید، این امکان وجود دارد که به زخم و خونریزی نیز دچار شوید.

۷٫ تغییرات هورمونی می‌توانند به واریس بیانجامد

تغییرات هورمونی یکی از دلایلی است که زنان بیشتر به واریس دچار می‌شوند. ازجمله عواملی که به این تغییرات می‌انجامند قرص‌های ضدبارداری و خود بارداری هستند. علاوه بر این‌زمانی که وزنتان اضافه می‌شود، حجم رگ‌های خونی افزایش پیدا می‌کند که خود منجر به ایجاد ناآرامی‌هایی در رگ‌های خونی می‌کند. بنابراین به‌غیراز کشیدن شدن پوست بدن در دوران بارداری، واریس را به فهرست اتفاقات دوران بارداری خود بی افزایید.

۸٫ سبک زندگی تأثیرگذار است

در این رابطه  دکترناوارا می گوید:

عدم تحرک کافی و فعالیت‌های بدنی و ورزشی، چاقی، نشستن‌ها و ایستادن‌های طولانی که مداوم هم تکرار می‌شوند از عوامل شکل‌گیری واریس هستند.

۹٫ دریچه رگ‌های ضعیف سبب شکل‌گیری واریس می‌شود

در اصل دریچه‌های رگ‌ها هستند که سبب ایجاد واریس می‌شوند نه خود رگ. دکتر ناوارو دراین‌باره می گوید:

زمانی که دریچه‌های ضعیف‌تر به‌خوبی عمل نمی‌کنند، خون در مسیر غلط به جریان درمی‌آید. بنابراین، خون به سمت پشت پاها ترشح کرده و در رگ‌های پا تجمع پیدا می‌کند.

۱۰٫ انداختن پاها بر روی‌هم منجر به شکل‌گیری واریس نمی‌شود

باور نادرستی وجود دارد که تصور می‌شود انداختن پاها بر روی یکدیگر سبب شکل‌گیری واریس می‌شود. بر اساس یافته‌های به‌دست‌آمده یکی از مقالات وب‌سایت webmd.com این نحوه نشستن علت شکل‌گیری واریس نیست تنها آن را تشدید می‌کند.

۱۱٫  راهکارهای درمان بیماری واریس متعددی است

بسته به میزان پیشرفت واریس، روش‌های مختلف درمانی وجود دارد. دکتر ناوارو دراین‌باره می گوید:

روش‌هایی چون اسکلروتراپی های بدون درد یا تزریق درمانی دراین‌ارتباط وجود دارد.

درواقع مواد شیمیایی نه‌چندان قوی به سلول‌های ناکارآمد و یا مویرگ‌ها تزریق می‌شود. این پروسه در حدود نیم ساعت به طول می‌انجامد و راهکاری بدون آسیب است.

در موارد پیشرفته‌تر واریس دکتر ناوارا و سایر پزشکان راهکارهای دیگری همچون Endovenous Laser Ablation را پیشنهاد می کنند که نوعی لیزر درمانی تلقی می شود و در مقایسه با راهکار قبلی پیچیدگی بیشتری دارد. دکتر ناوارا می افزاید:

در این روش با استفاده از انرژی لیزر، رگ‌های اصلی را از داخل می‌بندند. این روش حدود نیم ساعت و با بی‌هوشی موضعی و بدون آسیب انجام می‌پذیرد.

۱۲٫ احتمال دارد بیماری واریس دوباره بازگردد

باوجوداینکه  با روش‌های ذکرشده، رگ‌های واریسی بهبود پیدا می کنند اما احتمال شکل‌گیری مجدد آن‌ها وجود دارد چراکه مشکلاتی همچون نشت رگ‌های خونی، غیرقابل‌اجتناب هستند. احتمال افزایش واریس‌ها با بالا رفتن سن بیشتر می شود.

با توجه به تخمین‌ها ۵۰ درصد جمعیت بالای ۵۰ سال آمریکا به واریس مبتلا و درمان‌های مداوم در آن‌ها گزارش می شود. برای اینکه بتوانید احتمال شکل‌گیری این واریس‌ها را کاهش دهید، مانع از افزایش وزنتان شده، مکرراً ورزش و فعالیت بدنی داشته باشید و تا آنجا که امکان دارد از نشستن یا ایستادن به مدت طولانی پرهیز کنید.

منبع : rd

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا