بارداریتغذیهداروهادرمان بیماری ها

سرماخوردگی در بارداری و راه های درمان آن/بارداری و بیماری ها

سرماخوردگی به طور کلی بیماری خطرناکی نیست. اما هنگام سرماخوردگی در بارداری احتمال دارد مشکل حاد تر و شدیدتر شود. سرماخوردگی از آن گروه بيماري‌هايي است که در همه فصل‌ها احتمال ابتلا به آن وجود دارد.

سرماخوردگی معمولا خطرناک نيست.  دوره درمان محدودي دارد. در دوران بارداري احتمال دارد سرماخوردگی به مشکلي حاد و دردسرساز تبديل شود. چرا که زنان به دليل محدوديت‌هاي مصرف دارو گاهي مجبور مي‌شوند علايم ناراحت‌کننده آن را تحمل کنند.

 

سرماخوردگی در بارداری و درمان آن

توصیه هایی برای سرماخوردگی در بارداری :

توصيه ما به زنان بارداري که در 3 ماهه اول هستند و 12 هفته از بارداري‌شان مي‌گذرد. اين است که حتي در مصرف داروهاي مجاز هم زياده‌روي نکنند .

تا مي‌توانند، در اين دوره که زمان حساس رشد جنين است، دارو نخورند.

اگر کسي به دليل بيماري خاص طبق نظر پزشک متخصص دارو مي‌خورد. مثلا براي تنظيم قندخون يا مشکل کليه دارو مي‌خورد، نبايد در مصرف آآن سهل انگاری کند.

اگر خانمي در دوره بارداري سرما بخورد بهتر است با استراحت و مصرف مايعات گرم و رقيق، دوره درمان را سپري کند.

اما در صورت نياز، با دستور پزشک مصرف قرص سرماخوردگي و در صورت وجود تب، مصرف استامينوفن معمولي اشکال ندارد.

به ياد داشته باشيد سرماخوردگي مشکلي براي سلامت و رشد جنين ايجاد نمي‌کند. ولي تب بالا مي‌تواند به او آسيب بزند. اگر سوزش گلو داريد حتمآ بايد توسط پزشک معاينه شويد. شايد امکان عفونت باکتريايي وجود داشته باشد . که در اين موارد با دستور پزشک بايد از آنتي‌بيوتيک‌هاي ايمن مانند آمپي‌سيلين استفاده کنيد.

البته خبر خوشايند اينکه اکثر موارد با علل ويروسي است . که طي 3 تا 5 روز استراحت بهبودي به دست مي‌آيد.

خلاصه اينکه در صورت ابتلا به سرماخوردگي بدون تجويز پزشک از هيچ دارويي استفاده نکنيد.

نوشيدن آب، جوشانده‌هاي مناسب و سوپ‌مرغ گرم که با پياز فراوان تهيه شده و قرقره کردن آب‌نمک رقيق يا چکاندن قطره استريل در بيني از توصيه‌هاي ديگر مفيد است. مصرف آبميوه طبيعي را هم فراموش نکنيد چون ويتامين‌ها و آنتي‌اکسيدان‌ها، باعث تقويت سیستم ایمنی بدن می شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا