بارداریتغذیه

آیا وزن مادر و رژیم غذایی آن در زمان بارداری بر وزن نوزاد تاثیر دارد؟

رژیم غذایی دوران بارداری بسار حائز اهمیت است . بیشتر زنان باردار در مورد وزن نوزاد خود نگران هستند، به خصوص اینکه نوزاد بزرگ، طبیعی یا کوچک است.

به طور کلی، هیچ زنی نمی خواهد یک نوزاد با وزن کمتر از ۱۰پوند داشته باشد. و نگرانی های اصلی زنان این است :

که آیا وزن مادر بر اندازه / وزن نوزاد تاثیر می گذارد؟

آیا رژیم غذایی یک زن باردار روی اندازه و وزن کودک تاثیر می گذارد؟

آیا سابقه خانوادگی زنان باردار بر میزان و وزن نوزاد تاثیر می گذارد؟

اکثر زنان باردار نگرانند که تغییردر رژیم غذایی آنها باعث تولد باعث یک نوزاد با وزن متوسط شود.

رژیم غذایی دوران بارداری چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

تاثیر رژیم غذایی مادر بر نوزاد 

بله، رژیم غذایی زن می تواند تا حدودی بر میزان وزن نوزاد تازه متولدش تاثیر بگذارد، اما مکانیزم این اثر به طور کامل مشخص نیست در مواردی نوزادان بزرگ هستند، و عوامل دیگری نیز وجود دارد.

تحقیقات جدید در بیمارستان کودکان بوستون نشان میدهد که وقتی وزن شما در طول دوران بارداری افزایش می یابد وجنین شما بزرگتر می شود و به احتمال زیاد وزن نوزاد شما هم بیشتر خواهد شد.

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که مادرانی که در ابتدای بارداری خود [وزن بیشتری دارند] دارای نوزادانی  با وزن بیشترهستند .

همچنین اندازه نوزاد شما می تواند براساس صفات خانوادگی تعیین شود. بنابراین، اگر والدین شما بزرگ هستند و شما هم با همسرتان بزرگ هستید، احتمال شانس داشتن یک کودک بزرگ بیشتر است.

به طور کلی، موسسه پزشکی تعیین کرده است که اگر قبل از بارداری کم وزن بودید، در طول دوران بارداری شما باید ۲۸ تا ۴۰ پوند وزن اضافه کنید.

با این حال، اگر شما وزن متوسط داشتید، باید ۲۵ تا ۳۵ پوند وزن اضافه کنید.

اگر اضافه وزن دارید، باید ۱۵ تا ۲۵ پوند وزن اضافه کنید .

سرانجام، اگر قبل از بارداری چاق هستید، در حین بارداری باید ۱۱ تا ۲۰ پوند وزن اضافه کنید.

به طور کلی، اهداف افزایش وزن بسیار مهم است، بنابراین شما شانس خود را برای داشتن یک شادابی وسلامت بهینه خواهید کرد.

هرچه بیشتر بخورید وزن بیشتری خواهید داشت اگرچه وزن شما زیاد می شود اما ممکن است عوارضی به همراه داشته باشد گاهی اوقات مصرف زیاد غذاهایی با قند و کربوهیدرات منجر  به دیابت حاملگی و افزایش قند خون شما و عوارض برای شما و نوزادتان شود.

 

توصیه ها / مشاوره

هنگامی که شما حامله هستید، رژیم غذایی مناسب داشته باشید . لطفا مطمئن شوید که وزن سالم را حفظ می کنید. و اگر قبل از بارداری، اضافه وزن یا چاقی دارید، لطفا با پزشک خود در مورد چگونگی مدیریت وزن خود به منظور حفظ اندازه نوزاد خود ، صحبت کنید. بارداری یک زمان برای رژیم غذایی نیست، اما دکتر شما می تواند راه  های تغذیه سالم  و ورزش متوسط را که می تواند برای اطمینان از وزن سالم هنگام تولد برای کودک شما مفید باشد، به شما ارائه می دهد.

لطفا در صورت بروز هرگونه افزایش وزن در طول بارداری نگران نباشید! و حتما تمام مراقبتهای زمان بارداری انجام دهید و بخاطر داشته باشید وزن هنگام تولد نوزاد به چگونگی رشد آن در رحم بستگی دارد.

 

بیشتر بخوانید :

تپل شدن پا در حاملگی ؛ جلوگیری از احتباس آب در بدن در دوران بارداری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا