درمان بیماری هاسلامتی

با شناختن علائم و نشانه های سرطان روده‌ بزرگ موجب پیشگیری به موقع آن شوید

علائم سرطان روده‌ بزرگ به طور کلی مربوط به دستگاه گوارش است که می‌تواند نشان دهنده ی بیماری ها و علائم هشداردهنده ی سلامتی متعدد دیگری نیز باشد که بعضی از آنها چندان هم جدی نیستند، مثل گاز معده یا زیاده‌روی در خوردن غذای مورد علاقه‌. در این مقاله به تشریح علائم سرطان روده ی بزرگ می پردازیم. 

سرطان روده بزرگ

بیشتر نشانه‌های سرطان روده‌ بزرگ، پس از اینکه سرطان رشد می‌کند، خودشان را نشان می‌دهند. برای همین بحث‌های پیرامون علائم سرطان روده‌ بزرگ معمولا شامل مبحث معاینه، آزمایش و غربال‌گری می‌شود.

آزمایش‌ غربال‌گری روده‌ی بزرگ، و بررسی علائمی مانند خون در مدفوع یا کلونوسکوپی، برای پیشگیری از سرطان بسیار مفید است.در صورتی که شرایط زیر را دارید:

بیش از ۵۰ سال سن دارید،

دارای ژن مثبت هستید

دارای پولیپ آدنوماتوز خانوادگی (FAP)

این موارد خطر ژنتیکی ابتلا به سرطان را در شما افزایش می‌دهد، در این صورت باید در مورد انجام آزمایش‌های غربال‌گری با پزشک‌تان مشورت کنید.

چرا این آزمایش از اهمیت زیادی برخوردار است؟ 

نشانه های سرطان روده‌ بزرگ شاید نشان‌گر این باشد که سرطان در کدام قسمت روده در حال انتشار و رشد است. با وجود اینکه ممکن است فردی سرطان روده‌ بزرگ داشته باشد، اما هیچ نشانه‌ای نداشته باشد.

 

علائم رایج سرطان روده :

معمول ترین نشانه های سرطان روده‌ بزرگ در زیر آمده است:

تغییرات اجابت مزاج

لازم نیست که نسبت به عادات اجابت مزاج‌تان حساس شوید، اما تشخیص تغییرات آن بسیار بااهمیت است. مثلا آیا یک اسهال تصادفی به یک تغییر عادت طولانی‌مدت در مدفوع تبدیل شده است؟
و یا به طور طبیعی هر روز یا یک روز در میان، یک یا دو بار اجابت مزاج می‌کنید؟ عادات اجابت مزاج‌ِ «عادیِ» خودتان را بشناسید. زیرا این عادت‌ها برای هر فرد تفاوت دارد.
این تغییرات با توجه به تغییرات تغذیه‌ای یا ننوشیدن آب کافی ممکن است طبیعی باشند. اما هنگامی که اسهال یا یبوست بیش از چند روز، چند هفته یا چند ماه طول بکشد، به عنوان یک تغییر مزمن در نظر گرفته می‌شود.

مشاهده خون در مدفوع

در نظر داشته باشید که مدفوع خون‌آلود ممکن است نشان دهنده‌ی ی مشکل کوچکی مانند بواسیر ، یا یک مسئله‌ی جدی تر مانند خون‌ریزی پولیپ‌ها باشد. اگر چه خون درون مدفوع، تازه و به رنگ قرمز روشن باشد، چه تیره و به رنگ قرمز تیره یا حتی سیاه، خون‌ریزی مقعدی اصلا چیز عادی نیست.

مدفوع نازک 

مدفوع نازک گاهی به این دلیل اتفاق می افتد که تومورها مسیر خارج شدن مدفوع را مسدود کرده‌اند. این به معنای بسته شدن جزئی یا کلیِ مسیر حرکت مدفوع است.

کاهش وزن شدید

کاهش وزن غیر قابل توجیه مسئله‌ای است که حتما باید آن را با پزشک‌تان در میان بگذارید. مشکلات ساده‌ی فراوان و همین‌طور مشکلات نه چندان ساده‌ی دیگری نیز هستند که به کاهش وزنِ بدونِ دلیل مرتبط هستند.

خستگی 

خستگی یا احساس بی‌حالی غیر قابل توجیه و همیشگی یکی از مبهم‌ترین نشانه‌های سرطان روده‌ بزرگ است. به معنای واقعی کلمه، احساس خستگی و بی‌حالی نشانه‌ی صدها نوع بیماری است و به طور خودکار به معنای سرطان نیست. مثلا شاید تحت فشار مسئولیت‌ها و تعهدات خانوادگی، اجتماعی و کاری قرار داشته باشید. پس فقط خود شما واقعا از سطح انرژی‌تان و تغییرات آن آگاه هستید.

درد شکم

پیرامون نشانه ی درد شکمی باید گفت درد شکمی یا هر دردی که در بالاتنه رخ می‌دهد، نشان‌دهنده‌ی یک مشکل است. به این دردها توجه کنید و سعی کنید محل دقیق، شدت و مدت آن را مشخص کنید و درد را برای پزشک‌تان توصیف کنید. کلماتی که به دردتان نسبت می‌دهید، مهم هستند. درد عمیق و همیشگی، ممکن است معنای کاملا متفاوتی از درد‌ تیز و ناگهانی داشته باشد.

نفخ،گاز معده، احساس سیری غیر قابل توضیح

نفخ کردن و احساس سیری، پس از شام سنگین شب سال نو ممکن است اتفاقی عادی باشد. اما اگر هر روز رخ دهد، دیگر عادی نیست. نفخ ممکن است گاهی باعث گاز روده شود و تبدیل به نشانه‌ای آزادهنده گردد.

تهوع و استفراغ

تهوع، استفراغ و کاهش اشتها می‌تواند نشان دهنده‌ی مشکلات دستگاه گوارش باشد. احساس تهوع و استفراغِ گاه‌به‌گاه ممکن است مربوط به «ویروس معده» باشد، اما در مورد یک فرد سالم، عادی نیست.

درصورتی که از یک یا چند تا از نشانه‌های گفته شده رنج می‌برید، با مراجعه به پزشک‌ از سلامت روحی و جسمی‌تان مراقبت کنید. او می‌تواند شما را به سمت آزمایش‌های غربال‌گری هدایت کند. این آزمایش‌ها بسیار ساده‌اند و می‌توانند احتمال وجود سرطان را در روده‌ی بزرگ رد کنند یا مشکلات موجود در آن را تشخیص دهند. بسته به نوع بیمه‌ای‌تان، این آزمایش‌ها ممکن است هیچ هزینه‌ای برای‌تان نداشته باشند. اما اگر بتوانند خیال شما را از بابت اینکه به سرطان مبتلا نشده‌اید یا سرطان‌تان عود نکرده‌ است، راحت کنند، بی‌اندازه‌ ارزشمند خواهند بود.

 

منبع:  verywell 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا