تغذیهدرمان بیماری ها

روش های تقویت سیستم ایمنی بدن

سیستم ایمنی بدن یکی از مهمترین بخش های بدن انسان است که می تواند برای زنده ماندن به ما کمک کند. در این مقاله روش های تقویت سیستم ایمنی بدن را با راهکارهای مفید و ساده بررسی می کنید.

تقویت سیستم ایمنی بدن

سیستم ایمنی بدن بخشی از بدن است که می تواند عوامل مخرب را از عوامل داخلی تشخیص دهد. در این سیستم امکان بروز خطا نیز وجود دارد تا در اثر آن بیماری های خود ایمنی شکل گیرند.

راهکارهای بسیار مناسب و مفید برای تقویت سیستم ایمنی بدن وجود دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

 

روش های تقویت سیستم ایمنی بدن

دوش آب سرد

در زمانی که بدن سالم و قوی دارید و نه در زمان سرماخوردگی، حتما دوش آب سرد بگیرید. این کار به بدن کمک می کند تا مقاوم تر شده و در برابر سرما عکس العمل مناسب نشان دهد.

افرادی که در هوای سرد و مکان های سردتر زندگی می کنند بدن های مقام تری دارند. طی یک تحقیق نشان داده شده که تی با قرار دادن ناگهانی بدن در آب سرد به مدت چند ثانیه نیز می توان آن را مقاوم کرد.

مدیتیشن، تمرکز و آرامش

افکار مثبت،مدیتیشن و ترکز و آرامش می تواند هرمون های بدن را به ترشح نوعی ماده برای تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند. این حالت می تواند به صورت پایدار بدن را مقاوم سازی کند.

اگر بتوانید استرس روانی را کاهش دهید به سیستم ایمنی بدن کمک کرده اید. محققان دانشگاه ایالتی اوهایو Ohio State University گزارش داده اند که اثر منفی استرس بر سیستم ایمنی بدن با قطع ارتباط بین سیستم غدد درون ریز یا سیستم هورمونی و سیستم عصبی و سیستم ایمنی روی بدن تاثیر می گذارد.

 

آب قلم یا عصاره استخوان

آب قلم یکی از بهترین منابع برای تقویت سیستم ایمنی بدن است چرا که نه تنها دارای فسفر کلسیم و منیزم است بلکه برای تقویت استخوان ها نیز بسیار موثر واقع خواهد شد. این عصاره همچنین حاوی اسید آمینه های مفید برای هضم غذاست و به بهبود عملکرد کلیه هم کمک می کند. یکی دیگر از مزایای آن افزایش کلاژن و در نتیجه صاف شدن پوست و کمک به کاهش چین و چروک آن است.

 

غذای غنی شده

غذاهای غنی شده یکی از منابع اصلی تامین باکتری های مفید برای سیستم بدن هستند. مواد شیمیایی جدید و بی مصرفی که در غذاها وجود دارند از ارش غذایی آن ها می کاهد و بدن را بیش از پیش نامقاوم می کند. یکی از خوراکی های تخمیر شده مورد علاقه من ترشی کلم رنده شده sauerkraut است. همچنین ترشی سیر و سبزیجاتی هم که در خانه درست می کنم را بسیار دوست دارم.

نگه داشتن سیستم ایمنی بدن در بهترین حالت به روده های شما کمک می کند تا سالم بمانند و مصرف پروبیوتیکی که در این خوراکی ها وجود دارد بهترین روش برای این کار است.

مصرف سیر

اگر سیر بخورید می توانید توانایی خود را برای مقابله با بیماری هایی از قبیل سرماخوردگی و آنفلوآنزا افزایش دهید. بر اساس مطالعات با مصرف عصاره سیر عملکرد سلول های T (سلول‌های سیستم ایمنی بدن )را در مقابله با ویروس ها بهبود می بخشید.

خواب کافی

به نظر می رسد خواب کافی راهی ساده برای حمایت از سیستم ایمنی شماست ولی گاهی اوقات سخت تر از چیزی است که فکرش را می کنید یا گاهی فکر می کنید خوابی کافی داشته اید ولی این طور نباشد. خب سه روش وجود دارد که می توانید با اجرای آن ها کیفیت خوابتان را واقعا افزایش دهید: موارد ۶,۷ و ۸ را بخوانید.

  در هنگام خواب کاملا همه جا تاریک باشد

هر فردی برای خوابیدن نیاز به سطح مطلوبی از *ملاتونین melatonin دارد. قبل از خواب قرار گرفتن در معرض نورهای روشن، مانند صفحه نمایش کامپیوتر و یا حتی داشتن چراغ خواب روشن هنگام خواب، توانایی بدن برای تولید ملاتونین را کاهش می دهد.اتاق خواب شما باید تا حد ممکن تاریک باشد، نه تنها برای خواب بلکه برای بهداشت عمومی تان. بنیاد ملی خواب گزارش داده است که مطالعه ای در دانشگاه ایالتی اوهایو اخیرا نشان داده است که چرخه نور غیر طبیعی برای سلامت شما تاثیر منفی داشته و حتی ممکن است موجب افسردگی شود. مطالعه دیگری نشان داد که خوابید در تاریکی در مقایسه با انواع نور ها، اندازه تومور و رشد تومور سرطان سینه در موش های صحرایی را کاهش داده است.

حمام منیزیم قبل از خواب

یک راه عالی برای بهبود خواب حمام رفتن با فلس های منیزیم Magnesium Flakes یا نمک اپسوم  Epsom است. منیزیم یک عنصر مهم است زیرا به تنظیم واکنش های بیش از ۳۰۰ آنزیم در بدن کمک می کند. بسیاری از افراد کمبود منیزیم دارند و استرس هم باعث کاهش منیزیم می شود. اگر منیزیم کافی دریافت نمی کنید ممکن است در یک چرخه معیوب گرفتار شوید. استرس شما سطح منیزیم تان را کاهش داده و کمبود منیزیم باعث افزایش استرس و اضطراب خواهد شد.

پاداش – نه تنها منیزیم به آرام شدن شما کمک می کند بلکه برای قلب و سلامت رگ های خونی و غلظت طبیعی خون هم مفید است. محققان متوجه شده اند که منیزیم دریافتی برای جلوگیری از حملات قلبی و سکته مغزی و دیابت مفید است و اخیرا مشخص شده حتی در پیشگیری از سرطان لوزالمعده هم موثر است.
بنابراین حمام در وان منیزیم در شب یک راه عالی برای بهبود سلامت کلی بدن و تقویت سیستم ایمنی شماست.

بیشتر بخوانید:

راهکارهایی ساده برای تقویت مغز بدون محدودیت زمانی و مکانی

ورزش کگل ؛ تقویت عضلات کف لگن تنها با چند دقیقه ورزش در روز

راهکارهای تقویت سیستم ایمنی بدن ؛ چه کارهایی را نباید انجام دهیم

 

منبع: everydayhealth

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا