گلاب و خواص آن / اثرات جادویی و درمانی گلاب بر پوست بدن

گلاب عرقی است که از گل مخصوصی به نام گل محمدی گرفته می شود . گلاب دارای طعم و بوی متمایزی است و در بعضی غذاهای کشور آسیایی استفاده می شود. در ایران در بستنی ، چای و شیرینی ها مورد استفاده زیادی دارد.

 

اثرات مفید گلاب بر پوست بدن :

یکی از مهم ترین کاربردهای آن ، جهت حفاظت از پوست است .  برای انواع پوست ها به خصوص پوست های خشک و حساس مناسب است . یکی از موارد استفاده آن جهت پاک کردن پوست می باشد و می توان به جای محصوللات شیمیایی پاک کننده از آن استفاده کرد.

استفاده دیگر آن جهت طراوت و تازگی پوست است . بدین گونه که پس از هر بار استحمام که منافذ پوست باز هستند،آن را به پوست صورت بمالید.در این حالت اسانس موجود در آن به سرعت جذب پوست می شود که با توجه به اثرات آن در افزایش جریان خون ، باعث شادابی پوست می گردد.

همچنین به دلیل داشتن خاصیت ضدعفونی کنده و هیدراته کردن برای پوست سر و مو مفید است .

حتی برای رفع جوش های بدن نیز موثر است .برای این کار مقداری گلاب را با جوش شیرین مخلوط کنید تا خمیر نرمی به دست آید.سپس  این خمیر را مدت یک ساعت یا تمام شب روی جوش ها قرار دهید.

سایر خواص درمانی گلاب :

  • با توجه به اثرات قابض اسانس رز،برای زنانی که دچار کاهش میل جنسی هستند مناسب است.
  • به دلیل داشتن خاصیت ضدعفونی کننده و ضد میکروبی،برای شست وشوی چشم مناسب است.البته گلابی که بدین منظور استفاده می شود،باید عاری از آلودگی ها و به اصطلاح استریل باشد.
  • برای رفع خستگی و درد چشم نیز می توانید مقداری گلاب به پشت پلک های خود بمالید.
  • برای بیماری های گوارشی مانند نفخ،دل به هم خوردگی و اسهال مزمن مفید است.
  • گلاب در رفع دردهای روماتیسمی نیز موثر است.
  • از بخور آن می توان برای درمان گلو درد و بیماری های تنفسی استفاده نمود.
  • بوییدن گلاب برای تقویت قلب و رفع بیهوشی و تقویت حواس باطنی مفید است.
  • نوشیدن و بوییدن آن سردرد را برطرف می کند،مخصوصآ سردردی که در اثر استنشاق هوای آلوده یا شنیدن سر و صدا باشد.

 

منبع:کتاب فواید و خواص عرقیات،عصاره ها و شیره های گیاهی

ارسال شده در تاریخ 6 ژوئن 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع دسته‌بندی نشده , زیبایی , سلامتی | 1,066 بازدید

گلاب و خواص آن / اثرات جادویی و درمانی گلاب بر پوست بدن
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است