نگهداری مواد غذایی/چند نکته درباره نگهداری و استفاده از چند ماده غذایی

نگهداری مواد غذایی اگر به‌درستی انجام گیرد باعث حفظ مواد مغذی می‌شود و چنانچه به روش ناصحیح انجام شود باعث کاهش ارزش غذایی ماده مورد نظر و ایجاد عوارض در فرد مصرف کننده می‌شود.

 

 

شیر :

یا باید از شیر پاستوریزه استفاده کرد و یا شیر را بجوشانید .برای نگهداری مواد غذایی (لبنیات) ، باید حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه شیر را در حالت جوشیدن نگه دارید و در همان حال آن را هم بزنید . شیر پاستوریزه و شیر های معمولی را همیشه در یخچال نگهداری کنید . اما اگر شیر استرلیزه پاکتی دارید و بسته بندی ان کاملآ سالم است،نیازی به استفاده از یخچال برای نگهداری آن نیست .

 

پنیر :

از آنجا که برای تهیه ی پنیر از شیر نجوشیده استفاده می کنند ، بنابراین ممکن است انسان در اثرخوردن پنیر تازه به بیماری تب مالت یا بیماری های دیگر مبتلا شود.اگر پنیر تازه دست کم ۲_۳ ماه در آب نمک در جای خنک نگهداری شود،انسان با مصرف ان بیمار نخواهد شد .مصرف پنیر تازه تهیه شده از شیر پاستوریزه مشکلی ندارد.

 

گوشت : 

مصرف گوشت حیوانات بیمار و گوشت های فاسد شده ، انسان را دچار بیماری خواهد کرد.بنابراین علاوه بر انتخاب دام سالم برای ذبح،باید مواظب سلامت گوشت بود و آن را در شرایط مناسب در یخچال یا فریزر نگهداری کرد.

 

ماهی :

ماهی تازه دارای چشم شفاف و برجسته و آبشش قرمز روشن است و بوی بد ندارد،اما در ماهی کهنه این نشانه ها نیست.اگر از ماهی یخ زده استفاده می شود ، صبرکنید ماهی از انجماد خارج شود ف سپس آن را بو کنید،یا این که یک چااقو را در آب جوش قرار داده،سپس به پشت ماهی فرو ببرید ودر بیاورید و بوی آن را با بوییدن چاقو امحان کنید.بوی بد همیشه نشانه فساد است.

 

تخم مرغ :

اگر تخم مرغ تازه باشد و آن را در داخل ظرف آب بگذارید،اولآ به ته ظرف می رود و ثانیآ در ته ظرف به صورت افقی می ایستد.

 

کنسرو :

اگر سر و ته قوطی کنسرو بادکرده باشد،آن کنسرو فاسد است. همچنین اگر قوطی کنسرو منفذ پیدا کرده باشد،مصرف آن خطرناک است.

 

ترشیجات :

آبلیمو،سرکه و انواع ترشیجات را در ظروف شیشه ای نگهداری نمایید و از ظروف فلزی یرای نگهداری مواد غذایی ترش استفاده نکنید.

ادویه ها :

مصرف مقدار کم ادویه ها اشکالی ندارد.اگر ادویه مصرف می کنید،حتمآ آن را از جای مطمعن تهیه کنید که مواد آن سالم و غیر تقلبی باشد.

 

 

 

ارسال شده در تاریخ 6 ژوئن 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع تغذیه , سلامتی | 716 بازدید

نگهداری مواد غذایی/چند نکته درباره نگهداری و استفاده از چند ماده غذایی
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است