علل و علائم تریکومونیازیس چیست و چگونه تریکومونیازیس را درمان کنیم؟

تریکومونیازیس یک عفونت منتقل شده از طریق بیماری های انگلی است که میتواند بر هر دو جنس زن و مرد تاثیر بگذارد اما بیشتر علائم این بیماری در زنان دیده میشود و این بیماری در زنانی که در محدوده سنی ۱۶تا ۳۵ سال قرار دارند شایع تر میباشد. زنان میتوانند بیماری را از زنان و مردان دریافت کنند اما مردان این بیماری را فقط از زنان دریافت میکنند.

سالانه میلیون ها نفر در معرض این بیماری قرار میگیرند و در طول رابطه جنسی با دیگران باعث انتشار این بیماری میشوند.

تریکومونیازیس

 

علت تریکومونیازیس چیست؟

تریکومونیازیس , توسط یک انگل بسیار کوچک به نام Trichomoniasis ایجاد میشود و شما نمی توانید این انگل را با چشم غیر مسلح ببینید. بهتر است بدانید که این بیماری از طریق سرفه و یا عطسه , آغوش گرفتن , دست زدن , بوسیدن و یا نشستن روی صندلی توالت که فرد آلوده با آن تماس داشته است منتقل نمی شود.

 

عوامل خطر برای ابتلا به تریکومونیازیس عبارتند از:

 • شرکای جنسی چندگانه
 • داشتن رابطه جنسی بدون کاندوم

 

تریکومونیازیس

 

علائم تریکومونیازیس چیست؟

بسیاری از زنان و مردان مبتلا به تریکومونیازیس هیچ نشانه ای ندارند.(حدود۳۰درصد از افرادی که مبتلا به تریکومونیازیس هستند علائم دارند) اما برخی از نشانه های زیر گاهی در زنان دیده میشود:

 • خارج شدن ترشحات سبز زرد و یا خاکستری رنگ از واژن
 • بوی بد واژن
 • خارش در اطراف واژن
 • قرمزی , سوزش و خارش در ناحیه تناسلی
 • درد هنگام ادرار
 • درد هنگام مقاربت جنسی

 

همچنین به ندرت علائم در مردان ایجاد میکند با این حال ممکن است علائم زیر در مردان دیده شوند:

 • تحریک آلت تناسلی
 • سوزش آلت تناسلی بعد از ادرار
 • سوزش آلت تناسلی بعد از انزال

چه هنگام به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورتی که هر یک از علائم بالا را مشاهده کردید و یا هنگام ادرار و مقاربت دچار درد شدید با پزشک مشورت کنید.

 

تریکومونیازیس

 

چگونه تریکومونیازیس تشخیص داده میشود؟

شما نمی توانید تریکومونیازیس را بر اساس علائم آن تشخیص دهید زیرا همان گونه که گفتیم بسیاری از افراد هیچ گونه علائمی ندارند. یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی میتواند نمونه ای از مایع واژن را روی اسلاید قرار دهد تا بتواند انگل را به وسیله میکروسکوپ ببیند اما بهتر است بدانید که این آزمون همیشه قابل اعتماد نیست.

آزمایش کشت , یکی دیگر از آزمایشاتی میباشد که برای تشخیص تریکومونیازیس از آن استفاده میشود و میتواند برای هر دو جنس مرد و زن مورد استفاده قرار گیرد. در آزمایش کشت از ادرار و یا سواب از مهبل یا مجرای ادرار استفاده میشود. به تازگی تست هایی که بسیار دقیق هستند در دسترس هستند از جمله آزمایشاتDNA و اینگونه آزمایش ها میتوانند با سواب واژینال یا ادرار انجام شوند.

تریکومونیازیس

 درمان :

تریکومونیازیس با آنتی بیوتیک ها قابل درمان است. مترونیدازول معمولا برای درمان این بیماری تجویز میشود. همچنین شرکای جنسی شما نیز باید روند بهبود را طی کنند و تا زمانی که بهبودی حاصل نشد از داشتن رابطه جنسی اجتناب شود.

منبع:
plannedparenthood.org

iwannaknow.org

mayoclinic.org

ارسال شده در تاریخ 17 اکتبر 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان , سلامتی | 803 بازدید

علل و علائم تریکومونیازیس چیست و چگونه تریکومونیازیس را درمان کنیم؟
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است