علائم بیماری تیروئید را بشناسید . ۱۰ علامت برتر بیماری تیروئید

آیا شما مشکل تیروئید دارید؟ در اینجا ۱۰ نشانه و علائم بیماری تیروئید وجود دارد که ممکن است به شما در تشخیص بیماری تیروئید کمک کند.

علائم بیماری تیروئید

 

علائم بیماری تیروئید :

۱٫ خستگی و مشکلات خواب :

آیا شما  وقتی از خواب بیدار می شوید احساس خستگی می کنید. حتی بعد از هشت یا ده ساعت خواب ؟  آیا بعد از ظهر به خواب نیاز دارید ؟ این علائم شایع از مشکلات تیروئید است، به ویژه کم کاری تیروئید .

آیا دچار بی خوابی هستید؟ هنگامی که به رختخواب می روید، دشوار است که بخوابید؟ این ها می توانند علائم و نشانه های ناشی از هیپرتیروئیدیسم باشند.

۲٫ تغییرات غیرمنتظره وزن که به رژیم غذایی و ورزش بستگی ندارد :

تغییرات غیر قابل توضیح وزن می تواند نشانه هایی از کم کاری تیروئید و یا پرکاری تیروئید باشد.

آیا شما دارای رژیم غذایی کم چربی و کم کالری با برنامه تمرینی دقیق هستید، اما نمی توانید وزن کم کنید. شما یک علامت رایج از کم کاری تیروئید را دارید.

در انتهای مخالف، مقدار غذا را به طور معمول میل می کنید؟ اشتهای شما به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافته است، اما شما افزایش وزن نداشتید و حتی وزن خود را از دست داده اید؟   از دست دادن وزن با مصرف کالری بیشتر علائم شایع پرکاری تیروئیدی است.

علائم بیماری تیروئید

 

۳٫ افسردگی، اضطراب :

آیا شما در معرض افسردگی ناگهانی، اضطراب مداوم و یا اختلال هراس هستید؟ این می تواند علائم بیماری تیروئید باشد.

هیپوتیروئیدیسم، بیشتر به طور معمول با افسردگی همراه است.

افسردگی که به داروهای ضد افسردگی پاسخ نمی دهد نیز ممکن است نشانه ای از کم کاری تیروئید باشد.

هیپرتیروئیدیسم، یک تیروئید بیش از حد فعال، بیشتر با اضطراب، اختلال هراس و حملات هراس مرتبط است.

 

۴٫ ناراحتی گردن، بزرگ شدن، خستگی، گواتر :

تیروئید شما در گردن شما واقع شده است. در بعضی موارد، گواتر (تیروئید بزرگ شده) یا گره ها ممکن است باعث ایجاد علائم مختلف گردن و گلو شود. این شامل:

 • احساس تورم در گردن
  گردن به وضوح بزرگ شده است
  مشکل بلعیدن یا تنفس
  رطوبت در گردن
  صدای خشن

این علائم می تواند با هیپرتیروئیدیسم، هیپوتیروئیدی، بیماری تیروئید خود ایمنی، گواتر، سرطان تیروئید همراه باشد و باید مورد بررسی قرار گیرد.

علائم بیماری تیروئید .

 

۵٫ از دست دادن مو، تغییرات مو و تغییرات پوست :

مو و پوست در مقابل بیماری تیروئید آسیب پذیرند. به طور خاص، ریزش مو اغلب با مشکلات تیروئید مرتبط است .

با کم کاری تیروئید، موهایتان ممکن است شکننده و خشک شوند. در کم کاری تیروئید نیز یک نشانه منحصر به فرد و بسیار خاص وجود دارد: از دست دادن مو در لبه بیرونی ابرو است. پوست شما می تواند ضخیم، خشک و پوسته پوسته شود، به خصوص در پاشنه، زانو و آرنج.

با پرکاری تیروئید، ریزش موی شدید نیز ممکن است رخ دهد. پوست شما ممکن است شکننده باشد، به راحتی تحریک شود یا به طور غیرمعمول صاف باشد.

 

۶٫ یبوست، مشکلات روده، اسهال و روده تحریک پذیر :

انواع بیماری های گوارشی می تواند علائم بیماری تیروئید ناشناخته یا تحت درمان باشد.

یبوست شدید یا طولانی مدت و یبوست که به درمان ها و داروها پاسخ نمی دهد، معمولا با هیپوتیروئیدی همراه است.

اسهال، مدفوع شل و سندرم روده تحریک پذیر (IBS) اغلب با هیپرتیروئیدیسم همراه است.

۷٫ اختلالات قاعدگی و مشکلات باروری :

تغییرات قاعدگی در بیماران تیروئید رایج است.

دوره های سنگین تر، شایع تر و دردناکتر اغلب با هیپوتیروئیدی همراه است.

زنان مبتلا به هیپرتیروئیدی اغلب دوره های کوتاه تر، سبک تر را تجربه می کنند. در برخی موارد، دوره ها به طور کامل متوقف می شوند.

زنان مبتلا به بیماری های تیروئید که به طور ناشناخته یا نادرست تحت درمان قرار گرفته اند، به خصوص کم کاری تیروئید، همچنین در معرض خطر بالاتری از ناباروری و سقط جنین هستند.

 

علائم بیماری تیروئید

 

۸٫ اختلالات عضلانی و مفصلی، تونل کارپال :

درد یک عارضه معمول اما اغلب نادیده گرفته شده از مسائل مربوط به تیروئید است.

افراد مبتلا به کم کاری تیروئید ممکن است درد در عضلات و مفاصل، بخصوص سینه ها و پاها را تجربه کنند.درد فیبرومیالژیا مانند برای افراد مبتلا به تیروئید ضعیف نیز رایج است.

همچنین  سندرم تونل کارپ که می تواند موجب ضعف و درد در ساعد، مچ دست، دست و انگشت شود. یک وضعیت خطر است.

افرادی که مبتلا به هیپرتیروئیدیسم هستند ممکن است درد یا ضعف غیر معمول در سینه را داشته باشند.

 

۹٫ کلسترول بالا، واکنش به داروهای ضد کلسترول :

سطوح کلسترول بالا ، به ویژه هنگامی که  به رژیم غذایی پاسخ نمی دهد، ورزش یا داروهای کاهش کلسترول مانند داروهای استاتین، می تواند نشانه ای از کم کاری تیروئید تشخیص باشد.

سطح کلسترول ناچیز که با رژیم غذایی، وزن و ورزش ارتباط ندارد، ممکن است نشانه ای از هیپرتیروئیدیسم باشد.

 

علائم بیماری تیروئید

 

۱۰٫ مشکلات چشم :

تعدادی از علائم و تغییرات مرتبط با چشم در موارد کم کاری تیروئید، هیپرتیروئیدیسم و ​​بیماری گریوز وجود دارد. که شامل موارد زیر است:

 • چشمان  خشک
  تاری دید
  چشمان شما قرمز، خشک، متورم، پف کرده یا آبدار هستند.
  چشمان شما به نور حساس هستند.
  دوبینی

 

نکته : 

اگر شما هر کدام از علائم بیماری تیروئید را داشته باشید، قدم بعدی این است که یک متخصص مراقبت های بهداشتی برای ارزیابی کامل تیروئید مراجعه کنید.

 

مترجم یک دکتر

منبع : verywellhealth.com

ارسال شده در تاریخ 17 سپتامبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , سلامتی | 905 بازدید

علائم بیماری تیروئید را بشناسید . ۱۰ علامت برتر بیماری تیروئید
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است