تمام چیزهایی که باید درباره بیماری آنفولانزا بدانید؛ روش های درمان و علائم

آنفولانزا یک بیماری تنفسی ناشی از ویروس است. سرماخوردگی بسیار مسری است و معمولا توسط سرفه و عطسه یک فرد آلوده گسترش می یابد. اگر چه این بیماری ناخوشایند است اما به ندرت تهدید کننده زندگی است. همچنین ممکن است با دست زدن به یک فرد آلوده آنفلانزا را بگیرید.  ۱ تا دو روز قبل از شروع علائم هم شما به این بیماری مبتلا شده اید. این بدان معنی است که شما می توانید ویروس بیماری آنفولانزا را قبل از اینکه حتی بدانید که آلوده شده اید، گسترش دهید.

در این مقاله، ما علائم آنفلوانزا، نحوه درمان، تفاوت آن با سرماخوردگی و بهترین راه ها برای جلوگیری از ابتلا به آنفلوآنزا توضیح می دهیم.

حقایق سریع در مورد بیماری آنفولانزا

در اینجا برخی از نکات کلیدی در مورد آنفلوآنزا را بیان می کنیم.

  • آنتی بیوتیک ها برای درمان آنفلوآنزا قابل استفاده نیستند.
  • تقریبا ۵ تا ۲۰ درصد از آمریکایی ها آنفلوانزا را تجربه خواهند کرد.
  • کارشناسان معتقدند بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به آنفلوانزا، واکسیناسیون سالیانه است.
  • واکسن آنفولانزا برای گروه های خاصی از افراد مناسب نیست، مانند افرادی که حساسیت شدید به تخم مرغ دارند.

علائم بیماری آنفولانزا

اشتباه کردن آنفلوانزا با سرماخوردگی بسیار شایع است. علائم آنفولانزا و سرماخوردگی ممکن است شامل موارد زیر باشد: آبریزش بینی / گرفتگی بینی، گلودرد و سرفه.

بعضی از علائم آنفلوآنزا که با سرماخوردگی سخت متفاوت است، موارد زیر هستند:

  • درجه حرارت بالا
  • عرق سرد و لرزش
  • سردرد
  • درد مفاصل و اندام
  • احساس خستگی
  • همچنین علائم گوارشی مانند تهوع، استفراغ و اسهال ممکن است وجود داشته باشد. اینها در میان کودکان بیشتر از بزرگسالان رایج هستند.

به طور معمول، علائم در حدود ۱ هفته ادامه دارد با این حال، احساس خستگی می تواند برای چند هفته ادامه یابد.

شایان ذکر است که هر فرد مبتلا به آنفلوآنزا تمام علائم را ندارد. برای مثال، ممکن است آنفولانزا بدون تب داشته باشد.

علائم اولیه آنفولانزا

اغلب خستگی یکی از اولین نشانه های آنفلوانزا و سرماخوردگی است. اما خستگی در آنفولانزا اغلب شدیدتر است. سایر علائم اولیه شامل سرفه، گلودرد، تب، درد در بدن، لرز و تغییرات دستگاه گوارش است.

درمان بیماری آنفولانزا

همانطور که آنفلوآنزا توسط یک ویروس ایجاد می شود، آنتی بیوتیک ها نمی توانند درمانش کنند. ضد ویروسی ها، مانند oseltamivir (تامیفلو) و زانامیویر (Relenza)، ممکن است در برخی موارد تجویز شود.

سم زدایی می تواند برخی از علائم مانند سردرد و درد بدن را کاهش دهد.

بعضی از داروهای ضد درد، مانند آسپرین، نباید به کودکان زیر ۱۲ سال داده شود.

افراد مبتلا به آنفولانزا باید:

اقامت در خانه
در صورت امکان از تماس با دیگران جلوگیری کنید
خود راگرم نگه دارید و استراحت کنید
مقدار زیادی مایعات مصرف کنید
اجتناب از الکل
سیگار نکشید
غذا به طور کامل بخورید

چه زمانی به دیدن دکتر باید رفت

فرد  ضعیف یا سالمند است
دمای بدن آنها بالا باقی می ماند پس از ۴-۵ روز
نشانه ها بدتر می شوند
فرد احساس می کند به شدت بیمار است
آنها دچار تنفس سخت و یا درد قفسه سینه می شوند
در صورت نگرانی، یک تماس تلفنی با پزشک ممکن است یک راه حل بهتر از یک قرار ملاقات باشد.

جلوگیری

بیش از ۲۰۰،۰۰۰ نفر در هر سال از عوارض آنفلوآنزا رنج می برند و حدود ۳۶،۰۰۰ نفر در نتیجه آنفلوانزا جان می گیرند.

تخمین زده می شود که در سراسر جهان، ۲۵۰ تا ۵۰۰۰۰ نفر در نتیجه آنفولانزا جان داده اند.

در کشورهای صنعتی، اکثریت مرگ و میر در میان افراد بالای ۶۵ سال رخ می دهد.

یک بیماری آنفلوآنزا می تواند چندین هفته طول بکشد. کارشناسان بهداشت و سازمان های دولتی در سراسر جهان می گویند بهترین راه برای محافظت از خود در برابر ابتلا به آنفلوانزا، واکسن شدن هر ساله است.

دو نوع واکسن، آنفولانزا زدنی و واکسن آنفولانزای اسپری وجود دارد. آنفلوآنزا با یک سوزن تزریق می شود، معمولا در بازو .

واکسن آنفولانزای اسپری واکسن ساخته شده با ویروس های آنفولانزای زنده و ضعیف است که باعث بیماری نمی شوند.

انواع

انواع ویروس های آنفلوآنزا وجود دارد – آنفلوانزای A، آنفولانزا B و آنفولانزای C. انواع ویروس های A و B باعث اپیدمی فصلی می شود که تقریبا در هر زمستان به ایالات متحده و اروپا ضربه می زند. ویروس آنفلوانزا نوع C بیماری های تنفسی خفیف را بر عهده دارد.

منبع: https://www.medicalnewstoday.com

ارسال شده در تاریخ 28 ژانویه 2018 توسط آلما میر با موضوع سلامتی | 1,566 بازدید

تمام چیزهایی که باید درباره بیماری آنفولانزا بدانید؛ روش های درمان و علائم
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است