روزه داری و کاهش قند خون /کاهش قند و فشارخون روزه داری

اختلاف نظرهایی در باره اثر روزه داری در ماه مبارک رمضان بر غلظت سرمی گلوکز ناشتا (بدون تغییر، افزایش خفیف، کاهش خفیف) وجود دارد. از آنجا که مصرف گلوکز به عنوان یک ماده قندی ساده متعارف ترین منبع انرژی سلولی است. وجود گلوکز برای تغذیه برخی اندا م ها مثل مغز و کلیه و گلبول های قرمز خون ضروری است. کاهش آن منجر به بروز عوارضی چون سر درد و سرگیجه، ضعف و بی حالی و پرخاشگری و کاهش تمرکز می شود.

همچنین کاهش فشار خون با اختلال در خون رسانی کافی به مغز، سبب عوارض مشابه ای می گردد.

 

روزه داری

 

اگر گلوکز که سوخت اصلی مغز می باشد کاهش باید:

  1. انسان بی حوصله می شود.
  2. متابولیسم مغزی مختل شده و تمرکز افراد پایین می آید.
  3. دقت کاری کاهش می یابد که همین امر خطر حوادث و سانحه و تصادف را به دنبال دارد.
  4. همچنین در پی کاهش گلوکز ضعف عمومی ایجاد می شود و فعالیت روزانه کاهش می یابد.

کاهش گلوکز و فشار خون باعث :

  1. سردرد
  2. از دست دادن تمرکز
  3. کم خوابی
  4. بی حالی
  5. کاهش کارایی و گیجی

می شود.

 

 سردردهای میگرنی و معمولی:

•سردرد می تواند علت های بسیاری داشته باشد. اما دلیل اساسی سردردهای مرتبط با روزه داری، ناشی از گرسنگی و افت قند خون، از دست دادن آب بدن، خواب ناکافی و قطع مصرف موادی است که وابستگی ایجاد می کنند. (مانند کافئین و نیکوتین)
•سردردهای میگرنی نیز در این دوران تشدید می شوند چون در ماه رمضان علایمی مانند سردردهای عصبی، کاهش قند خون و کم آبی باعث افرایش اسیدهای چرب آزاد خون شده و به طور مستقیم اثر شدیدی بر روی آزاد سازی کاتکول آمین ها در میگرن می شود. ▫

 

برای کاهش بروز سردرد هنگام روزه داری توصیه می شود :

۱️⃣) آب و مایعات کافی نوشیده شود (مصرف سبزیجات در وعده ی سحری کمک کننده است)
۲️⃣) عدم قرار گرفتن در معرض نور خورشید و در صورت اجبار استفاده از عینک و کلاه
۳️⃣) عدم انجام فعالیت های شدید بدنی و ورزش در معرض نور خورشید
۴️⃣) ترک سیگار قبل از ماه مبارک و یا به حداقل رساندن مصرف آن
۵️⃣) کم کردن مصرف قهوه و چای پر رنگ قبل از ماه مبارک

ارسال شده در تاریخ 10 ژوئن 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع تغذیه , درمان , سلامتی | 795 بازدید

روزه داری و کاهش قند خون /کاهش قند و فشارخون روزه داری
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است