دلایل لاغر نشدن را بشناسید؛ با بیست دلیل عمده لاغر نشدن و عدم کاهش وزن آشنا شوید

کاهش وزن نتیجه تداوم در بیشتر بودن میزان سوزاندن کالری نسبت به دریافت ان است. معمولا شما لاغر نمیشود بخاطر اینکه پرخوری میکنید یا فعالیت های فیزیکی کافی انجام نمیدهید. در بعضی موارد، شرایط جسمانی در پشت عدم کاهش وزن و لاغر نشدن شخص وجود دارد. پزشک شما میتواند کمک کند تا روش موثری برای شرایطی که شما در ان هستید پیدا کند. در این مقاله با عمده ترین و شایع ترین دلایل لاغر نشدن آشنا میشوید.

دلایل لاغر نشدن و عدم کاهش وزن

معمولا دلایل لاغر نشدن، عدم کاهش وزن و ناتوانی در کاهش وزن مربوط به یکی از مسائل زیر است.

شما زمانی غذا میخورد که گرسنه نیستید

ممکن است شما در واکنش به احساس خستگی، کسل بودن، استرس و اضطراب و فشار روحی و هیجانی، ناراحتی و افسردگی ، خشم غذا بخورید. اصولا افراد زیادی در واکنش به هیجانات بجای تفکر و کنترل احساسات میل به غذا دارند و با غذا خوردن خود را آرام میکنند. در چنین شرایطی شخص معمولا متوجه پرخوری بی اراده خود نمیشود.

اگر شما برای غذا خوردن کمتر از بیست دقیقه زمان بگذارید، مغز شما نمیتواند به درستی پیام سیری را پردازش کند. همچنین از  دلایل لاغر نشدن  ممکن است شما بدون فکر و غیر ارادی اسنک و تنقلات میخورد مثلا پای تلویزیون و بازی کامپیوتری ، جستجو در اینترنت یا به هنگام مطالعه. در هرصورت اگر شما هنگامی که گرسنه نیستید غذا میخورید به کندی لاغر می شوید.

شما کالری بیشتری نسبت آنچه متوجه ان هستید دریافت میکنید

از دلایل لاغر نشدن نوشیدن مایعات و نوشیدنی های با کالری بالا در طی روزاست که کالری دریافتی شما را به شدت افزایش میدهد. اگر شما به کالری دریافتی و میزان حجم و کالری غذایتان در هر وعده توجه نکنید براحتی پر خوری خواهید کرد. غذاهای رستوران مخصوصا غذاهای تهیه شده در رستوران های فست فود اغلب بسیار بیشتر از آنچه انتظار دارد کالری دارند. اگر شما دقیقا به میزان کالری که دریافت میکنید توجه نداشته باشد نمیتوانید وزن کم کنید.

احتمالا صبحانه و میان وعده هایتان را حذف میکنید.

یکی از دلایل لاغر نشدن حذف صبحانه و میان وعده ها است. صبحانه نه تنها انرژی شما را برای طول روز تهیه میکند بلکه شما از از گرسنه شدن مداوم  و بهانه گیری برای غذا و احساس گرسنگی کردن از صبح تا عصر نجات میدهد. همچنین متابولیسم بدن شما را تسریع میکند.

صبحانه و میان وعده ها در طول روز به شما کمک میکنند از احساس گرسنگی مفرط جلوگیری میکند. نتیجتا از پرخوری شما در طول شبانه روز جلوگیری میکند. اگر شما تا زمان نهار یا شام به خودتان گرسنگی بدهید به طور حتم به هنگام میل غذا بیشتر خواهید خورد.

شما تمرینات ایروبیک و کاردیو و چربی سوزی انجام نمیدهید.

تمرینات ایروبیک یک راه اصلی برای سوزاندن کالری ها برای کاهش وزن است. بزرگسالان سالم و تندرست حد اقل نیم ساعت در روز به طور متوسط به ورزش ایروبیک می پردازند.

شاید شما فکر میکنید که همینکه بدن شما برای فعالیت های اساسی خود در طول روز  کالری می سوزاند کافیست. اگر شما کالری های اضافه خود را با تمرینات کاردیو و ایروبیک یا تمرینات چربی سوزی نسوزاند شما لاغر نخواهید شد. مخصوصا توجه داشته باشد که بدن شما خود را با دریافت کالری کمتر وفق میدهد.

شما ماهیچه نمی سازید

یکی از دلایل لاغر نشدن عدم تلاش برای ماهیچه سازی با تمرینات قدرتی با وزنه و مصرف پروتئین کافی است.  ماهیچه ها بو طور موثری  نسبت به چربی  کالری بیشتری می سوزانند. در حین اینکه شما با کم خوردن و با افزایش تمرینات ایروبیک وزن کم میکنید کاهش وزن شما کند میشود. زیرا در وزن های پایین تر شما نیاز به کالری کمتری برای فعالیت های بدنتان دارید. شما میتوانید کاهش وزن خود را با حذف دویست کالری در روز شروع کنید. اما تا زمانی که کالری دریافتی شما در روز از ۱۲۰۰ تا کمتر نشود. با افزودن تمرینات مقاومتی برای ماهیچه سازی و دریافت پروتئین کافی کاهش وزن شما موفقیت آمیز خواهد بود.

شما مایعات را در بدنتان نگه میدارد.

گاهی بدن شما آب را در خود نگه میدارد بنابر این وزن آب به وزن شما اضافه می شود که به ان edema گفته میشود. دلایل ممکن برای مشکل edema میزان زیاد نمک در رژیم غذایی است. همچنین برخی دارو ها یا بیماری ها و نارسایی کبد و کلیه، نارسایی و مشکلات قلبی آسیب به سیستم لنفاوی بدن، مشکلات عروقی و دوره ماهانه یا قاعدگی ، حاملگی یا موردی که منشا ان عدم توازن هورمونی در بدن است میباشد.

شما تیروئید کم کار دارید.

یکی از دلایل لاغر نشدن ممکن است کم کاری تیروئید باشد. کم کاری تیروئید موجب مقاومت در برابر کاهش وزن می شود و موجب افزایش وزن بیمار میشود. معمولا کم کاری تیروئید در افرادی بین سنین ۴۰ تا ۵۰ سالگی دیده میشود. از نشانه های ان مشکلات پوست و مو ، خستگی شدید ، قاعدگی بی نظم درد مفصل ضعف ماهیچه و حساسیت به سرما  هستند.

شما عدم توازن هورمون دارید.

زمانی که هورمون هایی که مسئول کنترل وزن هستند از توازن خارج میشوند شما نمیتوانید وزن کم کنید. از جمله مواردی که سطح هورمون بدن شما را به هم میریزد ابتلا به بیماری، مصرف داروهای خاص ، حاملگی و افزایش سن است. همچنین   قاعدگی بی نظم، مشکلات پوست و مو ، جوش، بی حوصلگی و افزایش وزن در از انتظار از نشانه های عدم توازن هورمون در بدن هستند

شما غذاهایی میل میکنید که با سیستم گوارشی شما به خوبی  سازگار نیستند

گاهی بدن شما با غذاهایی دریافتی شما سازگار نیست. این واکنش دستگاه گوارش الزاما آلرژی یا حساسیت غذایی نیست اما میتواند موجب نفخ، تجمع مایعات در بدن و تاثیر بر دستگاه گوارش بدن و سطح انرژی شما بشود. بی توجهی به حساسیت های غذایی نه تنها موجب عدم کاهش وزن میشود بلکه سلامتی انسان را به خطر می اندازد.

شما داروهای خاص ، مخدر ها یا الکل مصرف میکنید.

افزایش وزن یا نه توانی در کاهش وزن یکی از عوارض برخی دارو ها و مکمل ها است.  از جمله عوارض دیگر edema ، افزایش اشتها و عدم توازن سطح هورمون است.  استروئید ، برخی دارو های ضد افسردگی، ضد بارداری در عدم کاهش وزن موثر هستند. مصرف بیش از حد الکل نیز موجب افزایش وزن میشود.

منبع : livestrong

وب سایت یک دکتر 

ارسال شده در تاریخ 5 آوریل 2018 توسط آرزو بنی طالبی دهکردی با موضوع تناسب اندام | 917 بازدید

دلایل لاغر نشدن را بشناسید؛ با بیست دلیل عمده لاغر نشدن و عدم کاهش وزن آشنا شوید
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است