رژیم اتکینز ؛ کاهش وزن سریع تنها با رعایت قوانین رژیم غذایی اتکینز

یکی از رژیم های موجود برای کاهش وزن رژیم اتکینز نام دارد . در طی این نوشتار به طور کامل به شرح این رژیم می پردازیم . با سایت یک دکتر همراه شوید .

رژیم اتکینز برای کاهش وزن بسیار مفید است و طرفداران این رژیم معتقدند که با دریافت مقدار مناسبی از پروتئین و چربی و دوری از غذاهایی با کربوهیدرات بالا ، به آسانی می توانید وزن خود را کاهش دهید .

 

رژیم اتکینز یک برنامه چهار مرحله ای است

این رژیم به ۴ مرحله مختلف تقسیم می شود :

مرحله ی اول (مقدماتی) : مصرف کمتر از ۲۰ گرم کربوهیدرات در روز به مدت ۲ هفته.  مصرف پروتئین زیاد به همراه برگ سبزیجات ( همانند سبزی خوردن ، برگ کرفس ، اسفناج و …) . این مرحله آغاز کاشه وزن سریع می باشد .

مرحله ی دوم (تعادل) : به آرامی آجیل، سبزیجات با کربوهیدرات کم و مقدار کمی میوه به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

مرحله ی سوم (تنظیم دقیق) :  هنگامی که شما خیلی نزدیک به وزن هدف خود هستید، کالری بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا کاهش وزن با سرعت کمتری پیش رود .

مرحله چهارم (نگهداری) : پس از رسدن به وزن ایده آل می توانید مقدار مناسبی کربوهیدرات مصرف کنید . این میزان باید به مقداری باشد که وزن شما را اضافه نکند و بدن شما آن را بسوزاند .

با این حال، این مراحل کمی پیچیده هستند و ممکن است لازم نباشد.

بسیاری از مردم تمامی مراحل را انجام نمی دهند و ممکن است خواهند در مرحله ی اول نیز مقداری میوه و سبزیجات نیز مصرف کنند که بلامانع است .

مواد غذایی که باید از مصرف آن ها اجتناب کنید :

شما باید از مصرف این غذاها در رژیم اتکینز دوری کنید :

شکر: نوشابه، آب میوه، کیک، آب نبات، بستنی و غیره

غلات : گندم، جو، برنج.

روغن نباتی: روغن سویا، روغن ذرت، روغن کانولا و غیره

چربی هایی با ترانس بالا : معمولا در غذاهای فرآوری شده با نام “هیدروژنه” در فهرست مواد یافت می شود.

سبزیجات با کربوهیدرات بالا: هویج، شلغم و غیره (فقط در مرحله مقدماتی ).

میوه های با کربوهیدرات بالا: موز، سیب، پرتقال، گلابی، انگور (فقط در مرحله مقدماتی).

نشاسته: سیب زمینی (فقط در مرحله مقدماتی).

حبوبات: عدس، لوبیا، نخود، و غیره (تنها در مرحله مقدماتی).

 

مواد غذایی که باید در رژیم غذایی خود بگنجانید :

شما باید رژیم خود را حول این غذاهای سالم قرار دهید.

گوشت: گوشت گاو، گوشت خوک، بره، مرغ و غیره.

ماهی و غذاهای دریایی: ماهی قزل آلا، ساردین و غیره

تخم مرغ: حاوی امگا ۳ می باشد .

سبزیجات با کربوهیدرات کم : کلم، اسفناج، کلم بروکلی، مارچوبه و غیره.

لبنیات پر چرب : کره، پنیر، خامه ، ماست .

آجیل: بادام، گردو، تخمه آفتابگردان و غیره

چربی های مفید : روغن زیتون با کیفیت بالا، روغن نارگیل، آووکادو و روغن آووکادو.

تا زمانی که وعده های غذایی خود را در اطراف منابع پروتئین ، سبزیجات یا آجیل و برخی چربی های سالم پایه گذاری کنید ، وزن خود را از دست می دهید.

 

یک نمونه از منوی رژیم اتکینز برای یک هفته

این برای مرحله مقدماتی مناسب است، اما برای مراحل بعدی شما باید سبزیجات و میوه های بیشتری را اضافه کنید.

دو شنبه

صبحانه : تخم مرغ و سبزیجات سرخ شده در روغن نارگیل

ناهار: سالاد مرغ با روغن زیتون و یک مشت آجیل

شام : استیک و سبزیجات

 

سه شنبه

صبحانه : سوسیس و تخم مرغ

ناهار:  مرغ و سبزیجات باقی مانده از شب قبل

شام : چیزبرگر (بدون نان باگت)، با سبزیجات و کره

 

چهار شنبه

صبحانه : املت با سبزیجات سرخ شده در کره

ناهار: سالاد میگو با روغن زیتون

شام : گوشت گاو سرخ شده به همراه سبزیجات

 

پنج شنبه

صبحانه : تخم مرغ و سبزیجات سرخ شده در روغن نارگیل

ناهار: باقی مانده ی گوشت از شام شب قبل

شام : ماهی قزل آلا با کره و سبزیجات

 

جمعه

صبحانه : سوسیس و تخم مرغ

ناهار: سالاد مرغ با روغن زیتون ویک مشت آجیل

شام : کوفته قلقلی با سبزیجات

 

شنبه

صبحانه : املت با سبزیجات مختلف سرخ شده در کره.

ناهار: باقی مانده کوفته قلقلی از شام شب قبل

شام : گوشت کبابی با سبزیجات

 

یک شنبه

صبحانه : سوسیس و تخم مرغ

ناهار: باقی مانده گوشت کبابی با سبزیجات از شام شب قبل

شام : بال مرغ کبابی با سبزیجات

 

منبع : healthline

ارسال شده در تاریخ 2 مارس 2018 توسط نسرین ولی خانی با موضوع تغذیه , تناسب اندام | 1,956 بازدید

رژیم اتکینز ؛ کاهش وزن سریع تنها با رعایت قوانین رژیم غذایی اتکینز
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است