خستگی آدرنال ، علائم و راه کارهای تشخیص و بهبود این بیماری

خستگی آدرنال آن نوع از خستگی است که فقط با خوابیدن درمان نمی‌شود و نیازمند روش‌های درمانی دیگری است. در این مقاله با عوامل ایجادکننده این بیماری و راه های درمان آن آشنا شوید.

خستگی آدرنال

خستگی آدرنال چیست؟

این اسم را برای اولین بار دکتر جیمز ویلسون در سال ۱۹۹۸ عنوان کرد. او گفت این بیماری شامل نشانه‌ها و علائمی است که به دلیل درست کار نکردن غده‌ی آدرنال به وجود می آید. آدرنال همواره استرس شدید دارند و به بیماری‌های عفونی مانند سرماخوردگی، برونشیت و ذات‌الریه در بیشتر موارد مبتلا می شوند.

وی می گوید که مردم ممکن است نشانه‌های ظاهری بیماری را نداشته باشند، اما آن ها خسته بوده و این خستگی با خوابیدن هم از بین نمی‌رود. و علاقمند به مصرف مواد غذایی پرنمک هستند.

چرا دچار خستگی آدرنال می شویم؟

وقتی سیستم ایمنی بدن تحت استرس قرار می گیرد با کاهش عملکرد روبه رو می شود. در این شرایط غدد آدرنال که غده ی کوچکی زیر کلیه هستند با آزاد کردن هورمون کورتیزول به استرس واکنش نشان می‌دهند. موجب کنترل فشار خون و نحوه‌ی عملکرد قلب می شوند.

تئوری وجود دارد که می گوید اگر شما مدتی طولانی استرس داشته باشید مانند مرگ یکی از اعضای خانواده غدد آدرنال شما، کورتیزول اضافی را تولید نمی‌کنند تا حس خوبی داشته باشید. به همین دلیل دچار خستگی آدرنال می‌شوید.

آزمایش خون نمی‌تواند کاهش تولید غدد آدرنال را نشان دهد. و دیگر آزمایش ها نیز این بیماری را ثابت نمی کند.

درمان خستگی آدرنال  

برای سالم کردن این غدد، داشتن یک رژیم با میزان کم‌قند، کافئین و مواد غذایی فراوری‌شده و البته مصرف ویتامین‌ها و مواد معدنی مناسب است،

مثل:

ویتامین بی۱۲‌

B6

B5

ویتامین C

منیزیم

پروبیوتیک‌ها

مکمل‌های گیاهی نیز

این مواد به تولید بیشتر کورتیزول کمک می‌کند.

آیا خستگی آدرنال حقیقت دارد ؟ 

تحقیق علمی معتبریآن وجود ندارد. انجمن پزشکی غدد درون‌ریز که تخصص آن درمان بیماری‌های مرتبط با غدد و هورمون‌ها می باشد، می‌گوید این یک بیماری واقعی نیست و نشانه‌های این بیماری خیلی کلی هستند و آنها را می‌توان برای هر بیماری و شرایطی به‌کار برد؛ مثل افسردگی، وقفه‌ی تنفسی در خواب و فیبرومیالژیا.

رعایت رژیم غذایی خوب بدون توجه به نوع بیماری، حال شما را بهتر می‌کند اما مصرف بعضی مکمل‌ها که بدن را به تولید بیشتر کورتیزول مجبور می‌کنند، ممکن است باعث از کار افتادن غدد آدرنال شوند.

نارسایی آدرنال چیست؟

علائمی مانند خستگی، کمبود انرژی و خوابیدن در تمام طول روز می‌تواند نشانه‌های افسردگی، وقفه‌ی تنفسی در خواب و فیبرومیالژیا یا شرایطی به نام «نارسایی آدرنال» باشد.

برخلاف خستگی آدرنال این بیماری را می‌توان تشخیص داد. دو نوع از این بیماری وجود دارد و هر دوی آنها در نتیجه آسیب یا مشکل مربوط به غدد آدرنال بروز می‌کند که باعث می‌شود آنها کورتیزول کافی تولید نکنند.

نشانه‌های هر دوی این شرایط شامل :

خستگی مزمن

کاهش اشتها

ضعف عضلانی

کاهش وزن

درد شکم

حالت تهوع

فشار خون پایین

اسهال

افسردگی

تیره شدن پوست

برخلاف خستگی آدرنال ، نارسایی آدرنال را با آزمایش خون و سطح کورتیزول می‌توان تشخیص داد. در صورت ابتلا به این بیماری باید از درمان جایگزینی هورمون استفاده کنید.

بیشتر بخوانید :

همه چیز درباره ی خستگی

درمان سنگ کلیه و دلایل ایجاد، علایم و راههای پیشگیری را بشناسیم

سنگ کلیه ؛ روش های درمان خانگی این بیماری چگونه است؟

بی خوابی و راه های درمان برای رفع این مشکل

منبع : webmd

ارسال شده در تاریخ 5 آوریل 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان , سلامت روان | 1,046 بازدید

خستگی آدرنال ، علائم و راه کارهای تشخیص و بهبود این بیماری
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است