خشم ؛ راهکار هایی ساده برای کنترل خشم و جلوگیری از آسیب های آن

هر فرد به گونه ای خاص خشمگین می شود . عدم کنترل خشم می تواند علاوه بر آسیب های روانی که به خودتان وارد می کند ، بر روی روابطتان با دیگران نیز تاثیر منفی بگذارد . خشم کنترل نشده می تواند نشانگر مشکلات اساسی مانند مسائل مربوط به مدیریت خشم یا اختلال روانی باشد . مهم است که بتوانید احساسات خود را کنترل کنید و خودتان را آرام کنید . به خصوص به خاطر کسانی که در اطراف شما هستند.

در این نوشتار به بررسی تکنیک های کنترل خشم می پردازیم .

قدم های ابتدایی برای شناخت خشم :

 • با آثار فیزیولوژیک خشم آشنا شوید : 

خشم قطعا یک احساس روانشناختی است، اما فیزیولوژیکی نیز می باشد که شامل واکنش شیمیایی در مغز شما می شود. هنگامی که شما عصبانی هستید مرکز پردازش عاطفی و احساسات شما یک سیگنال اضطراب برای هیپوتالاموس ارسال می کند که موجب حرکت آدرنالین به سمت غدد فوق کلیوی می شود . آدرنالین بدن شما را در برابر تهدید قرار می دهد یعنی حواس شما را متمرکز و حساس می کند . این فرآیند یک هدف بیولوؤیک دارد اما اگر شما دچار اختلال کنترل خشم هستید ، آستانه تحمل شما برای عوامل ایجاد کننده ی این پاسخ بسیار پایین است .

 

 • قبول کنید که خشم میتواند احساسی عادی و سالم باشد :

خشم همیشه چیزی بد نیست . خشم می تواند با محافظت از شما در برابر سوء استفاده های طولانی مدت و یا اشتباهات مفید باشد . در صورتی که فردی شما را آزرده خاطر کند با استفاده از خسم می توانید به این آزار ها پایان دهید .

 

 • مراقب نشانه های از کنترل خارج شدن خشم خود باشید :

درعین حالی که خشم میتواند مفید باشد، مضر نیز می تواند باشد .

اگر نشانه های زیر را دارید باید به کنترل خشم خود اهمیت دهید . ( ممکن است به کمک متخصصین نیز نیاز داشته باشید )

 1. رخدادهای کوچک شما را بسیار عصبانی می کند، مانند ریختن شیر و یا به طور اتفاقی یک شی از دستتان بیوفتد .
 2. وقتی عصبانی هستید، رفتارهای تهاجمی از خود نشان می دهید، از جمله فریاد ، جیغ و یا آسیب رساندن.
 3. عصبانیت مزمن دراید و مرتب عصبانی می شوید .
 4. شما معتاد هستید و زمانی که تحت تاثیر مواد مخدر و یا الکل هستید، خلق و خوی شما بدتر و رفتار شما خشونت آمیزتر می شود.

 

خشم ؛ راهکار هایی ساده برای کنترل خشم و جلوگیری از آسیب های آن

راهکارهایی برای کنترل خشم در طولانی مدت

 • شرکت در فعالیت های فیزیکی و ورزشی
 • خواب کافی در شب
 • شروع به نوشتن عواملی که شما را خشمگین میکند
 • طراحی برنامه ای مناسب برای کنترل عصبانیت
 • بررسی حالت های ظاهری خشم
 • یافتن راه حلی درون برای جلوگیری از خشم
 • مراجعه به مشاور های متخصص

 

راهکارهایی برای کنترل خشم در لحظه ای که عصبانی هستید 

 • استراحت : زمانی که متوجه شدید عصبانی هستید ، اگر درحال انجام کاری هستید آن را رها کنید و استراحتی کوتاه به خودتان دهید.
 • نفس های عمیق بکشید :  تنفس عمیق یکی از مهم ترین اقدامات برای رسیدن به آرامش و کنترل عواطف می باشد .
 • یک مکان شاد را تصور کنید : اگر تنفس عمیق به شما کمک نکرد ، خود را در مکانی پر از شادی و آرامش تصور کنید .
 • تمرین نگرش مثبت : تغییر ذهنیت منفی خود از شرایط جاری به نگرشی مثبت می تواند بسیار کمک کننده باشد .
 • حمایت دیگران : گاهی ممکن است صحبت با دوستان نزدیک و قابل اعتماد درباره ی عوامل و مشکلاتی که شما را عصبانی کرده اند ، از خشم شما بکاهد .

 

منبع : wikihow

ارسال شده در تاریخ 22 فوریه 2018 توسط نسرین ولی خانی با موضوع سلامت روان , سلامتی | 2,096 بازدید

خشم ؛ راهکار هایی ساده برای کنترل خشم و جلوگیری از آسیب های آن
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است