تشنج / آشنایی با انواع تشنج در کودکان و چگونگی درمان آن

تشنج عبارتست از تغییر در عملکرد نورولوژیک (حرکتی، حسی، تجربی یا خودکار) نوزاد که با دشارژ غیر طبیعی همزمان نورونهای قشری همراه است.

 

تشنج در نوزادان

 

میزان بروز:

 •  در دوره نوزادی نسبت به سایر دوران زندگی شایع تر است.
 • تشنج نوزادی به میزان ۰٫۹۵ تا ۳٫۵ مورد در هر ۱۰۰۰ تولد زنده رخ میدهد.

 

نکته مهم: اولین گام در برخورد با تشنج نوزادی اینه که تشنج رو از jitterness تشخیص بدیم:

 • ➖ تشنج با نگه داشتن اندام متوقف نمیشود.
 • ➖ تشنج آرام و خشن و همراه با حرکات چشمی است و در آن تعداد حرکات رفت و برگشتی اندام مساوی نمی باشد.
 • ولی در jitt حرکات رفت و برگشت سریع و مساوی است.
 • ➖ تشنج همراه با تغییرات EEG میباشد ولی در jitt نوار مغز (الکتروانسفالوگرام) طبیعی است.

 

نکته: به علت عدم تکامل CNS در نوزادان،  ما معمولا شاهد حرکات تونیک – کلونیک و ژنرالیزه دیده نمیشود.

 

علل  بر اساس زمان تشنج: 

در اتاق زایمان:

 • تزریق مستقیم ماده بی حسی به پوست سر جنین هنگام اپیزیوتومی که می تواند با برادی کاردی و میدریاز و هایپوتونی همراه باشد.
 • مالفورماسیون مغزی و آنوکسی شدید .

 

۱۲ الی ۲۴ ساعت بعد از تولد:

آسفیکسی (به دوز معمول ضد تشنج ها مقاوم است ).

 

روز اول تا سوم:

در نوزادان نارس: IVH
در نوزادان ترم: خونریزی ساب آراکنوئید یا SAH (فقط یکبار اتفاق می افتد و ماهیت خوش خیم دارد و تکرار نمیشود).

 

بعد از ۵ روز:

 • محرومیت (Withdrawal) دارویی
 • عفونت ها
 • خوش خیم فامیلیال (که معمولا فقط یک بار اتفاق می افتد و معمولا بصورت تونیک است.

 

انواع آن :

گول زننده (Subtle seizure) : ✔ شایع ترین نوع است ولی تشخیص آن مشکل است و می تواند به صورتهای مختلف مثل: ➖ نیستاگموس ➖ خم شدن سر به یک طرف و آبریزش از دهان (Drolling) ➖ پلک زدن مکرر (Blinking) ➖ حرکات پدالی پا (Pedaling) ➖ پا زدن (Bicycling) ➖ پارو زدن (Swimming) ➖ ملچ ملوچ (Smacking) ➖ آپنه و علائم اتونوم

کلونیک: ✔ حرکات یک گروه کوچک عضلات یک طرفه یا دو طرفه است که میتواند با حرکات چشم همراه باشد یا نباشد.

میوکلونیک: ✔ حرکات تکرار شونده و پرشی یک گروه بزرگتر عضلات

تونیک: ✔ افزایش ناگهانی تون عضلات به صورت وضعیت غیر طبیعی اندام با حرکات چشم است (مثل وضعیت دکورتیکه یا دسربره)

ارسال شده در تاریخ 17 ژوئن 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع داروها , درمان , سلامتی | 914 بازدید

تشنج / آشنایی با انواع تشنج در کودکان و چگونگی درمان آن
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است