دانستنی های ضروری برای تمامی بانوان در رابطه با آزمایش پاپ اسمیر

پاپ اسمیر چیست؟

آزمایش پاپ اسمیر یک آزمایش غربالگری است که در تشخیص سلول های غیر طبیعی و سرطانی بسیار حائز اهمیت است . این کار توسط نمونه برداری از سلول های دهانه رحم صورت می پذیرد. آزمایش سرطان دهانه رحم برای پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم مهم است. آزمایش هایی مانند پاپ اسمیر و آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) برای تشخیص موارد زیر لازم و ضروری می باشند :

  • تغییرات سلولی پیش از سرطان
  • ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی که HPV نامیده می شود
  • ابتلا به سرطان دهانه رحم

پس از تشخیص درمان مربوطه آغاز می شود. تست پاپ اسمیر و HPV می توانند به طور همزمان از فرد گرفته شوند . توصیه می شود بانوان بالای ۳۰ سال هر دو آزمایش را انجام دهند .

 

در هنگام آزمایش پاپ اسمیر چه اتفاقی می افتد؟

آزمایش پاپ اسمیر توسط متخصص زنان انجام می شود . یک ابزار به نام آینه طبی وارد واژن می شود تا متخصص بتواند به طور کامل بررسی های لازم را انجام دهد. سپس به وسیله ی ابزار مخصوص از سلول های دهانه رحم نمونه برداری می شود و برای آزمایش فرستاده می شود . پیشنهاد می شود که در زمان قاعدگی برای انجام این تست اقدام نفرمایید . هم چنین اید از دو روز قبل از فعالیت های جنسی ، پاک کننده های واژینال و حمام رفتن خودداری کنند .

دانستنی های ضروری برای تمامی بانوان در رابطه با آزمایش پاپ اسمیر

چه زمانی برای انجام آزمایش پاپ اسمیر باید اقدام کرد؟

زمان انجام این آزمایش به عوامل و معیارهای مختلفی بستگی دارد مثل : سن ، تاریخچه ی پزشکی ، ابتلا به ویروس HIV و ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن

پزشکان توصیه میکنند از سن ۲۱ سالگی شروع به انجام این آزمایش کنید . سپس تا سن ۶۵ سالگی به طور مداوم و هر سه سال یکبار این آزمایش را تکرار کنید . در برخی بانوان ممکن است انجام این آزمایش با ممانعت روبرو شود . هم چنین گرچه بانوانی که جراحی هیسترکتومی ( جراحی که در طی آن رحم به طور کامل خارح می شود) انجام داده اند  نیاز به نظارت و مراقبت مداوم دارند ، اما دیگر نیازی به انجام این آزمایش ندارند .

زنان بالای ۶۵ سال نیز نیازی به انجام این آژمایش ندارند.  اما ممکن است در برخی افراد بالای ۶۵ سال به علت وجود خطر ابتلا به سرطان این آژمایش صورت پذیرد .

نیاز های هر فرد متفاوت است و زمان دقیق انجام این آژمایش باید توسط پزشک متخصص تعیین شود.

 

نتایج آزمایش پاپ اسمیر به چه صورت می باشد؟

برخی اوقات با وجود سلول های غیر طبیعی جواب این آزمایش منفی می شود که به آن پاخ منفی کاذب می گویند . این اتفاق ممکن است به علل زیر باشد :

  • عدم نمونه برداری به میزان کافی ( کم بودن تعداد سلول های نمونه برداری شده)
  • کم بودن میزان سلول های غیر طبیعی
  • وجود خون و یا سلول های ملتهب در نمونه گرفته شده

از سوی دیگر پاسخ مثبت آزمایش پاپ اسمیر به این معنا نیست که فرد حتما مبتلا به سرطان دهانه رحم می باشد . عوامل متعددی ممکن است محیط واژن را از حالت طبیعی خارج شود . بنابراین پس از دریافت نتیجه ی مثبت نیاز به بررسی های دیگر می باشد .

 

بیشتر بخوانید :

دانستنی های ضروری در رابطه با بیماری ایدز و ویروس HIV

هورمون تستوسترون چیست، چگونه اندازه گیری می شود و چه تاثیری بر روی سلامتی دارد ؟

درد قاعدگی ؛ راهکارهایی سریع و خانگی برای کاهش درد قاعدگی

 

منبع : medical news today

 

ارسال شده در تاریخ 6 آوریل 2018 توسط نسرین ولی خانی با موضوع درمان , سلامتی | 1,953 بازدید

دانستنی های ضروری برای تمامی بانوان در رابطه با آزمایش پاپ اسمیر
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است