تستهای غربالگری زنان برای تشخیص انواع بیماری ها

متخصصان اغلب در مورد زمان شروع تستهای غربالگری زنان ، چگونگی انجام آنها و زمان توقف آنها اختلاف نظر دارند.

 

انواع تستهای غربالگری زنان :

فشار خون :

فشار خونتان حداقل هر بار یکبار در هر دو سال باشد، اگر در محدوده سالم (زیر ۱۲۰/۸۰) یا یک بار در سال بالاتر از حد طبیعی (بین ۱۲۰/۸۰ و ۱۳۹/۸۹) باشد.

تستهای غربالگری زنان
تراکم استخوان :

این آزمون حداقل یک بار در ۶۵ سالگی یا بعد از آن انجام شود. اگر شما جوانتر از ۶۵ سال و در مورد تکرار تست هستید، با پزشک یا پرستار خود در مورد آزمایش تست صحبت کنید.

سرطان پستان :

ماموگرافی یکی از تستهای غربالگری زنان است که هر دو سال برای زنان سنین ۵۰-۷۴ سال توصیه میشود. اگر شما ۷۵ سال یا بیشتر دارید، اگر نیاز به ادامه ماموگرافی دارید، از پزشک یا پرستار خود بپرسید.

تستهای غربالگری زنان
سرطان دهانه رحم :

یک آزمایش پاپ هر سه سال یکبار برای زنان ۲۱ تا ۶۵ ساله که دهانه رحم دارند توصیه می شود. در سن ۳۰ سالگی یک آزمایش پاپ و آزمایش HPV هر ۵ سال یک گزینه است. اگر شما ۶۵ سال یا بیشتر دارید، اگر شما نیاز به نگه داشتن تست پاپ دارید، از دکتر یا پرستار خود بپرسید.

سرطان روده بزرگ :

توصیه می شود برای زنان سنین ۵۰-۷۵٫ با پزشک خود صحبت کنید که آزمایش غربالگری، آزمایش خون مخفی، سیگموئیدوسکوپی یا کولونوسکوپی یا ترکیبی از آزمایشها برای شما مناسب است و اینکه آیا شما باید این آزمایشها را بعد از ۷۵ انجام دهید.

تستهای غربالگری زنان

غربالگری دیابت:

اگر فشار خون بالاتر از ۱۳۵/۸۰ باشد یا اگر داروهای فشار خون بالا دارید، برای دیابت آزمایش کنید.

اچ آی وی / ایدز :

حداقل یکبار پس از سن ۲۰ سالگی یا قبل از آن برای HIV / AIDS اچ آی وی تست کنید، اگر شما در معرض خطر ابتلا به ویروس نقص ایمنی بدن هستید. در مورد آزمایش بیشتر با پزشک خود بحث کنید.

 

تستهای غربالگری زنان

مشخصات لیپید (کلسترول، LDL، HDL و تری گلیسرید) :

در سن ۲۰ سالگی، زنان در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی هستند که باید آزمایش های کلسترول منظم داشته باشند.

سرطان ریه :

آزمایش سالانه با توموگرافی کامپیوتری با دوز پایین بین ۵۵ سال و ۸۰ سال مخصوصا افرادی که یک بار در روز به مدت ۳۰ سال سیگار کشیده اند و یا درحال حاضر دود کرده و یا در ۱۵ سال گذشته ترک کرده باشد.

تستهای غربالگری زنان

عفونت های منتقله از راه جنسی (کلامیدیا، گونوره، سیفلیس) :

اگر شما از لحاظ جنسی فعال یا حامله هستید، برای کلامیدیا از ۲۴ سالگی سالانه آزمایش دهید. پس از ۲۵ سالگی، اگر شما در معرض خطر ابتلا به عفونت جنسی هستید، برای بیماری کلامیدیا و سایر بیماری های منتقله جنسی تست کنید.

تستهای غربالگری برای زنان :

تست ممکن است روزی به پیش بینی خطر ابتلا به دیابت کمک کند.

تست های غربالگری برای همه افراد احتمالا لازم نیست.

گروه های کارآزمایی برخی از آزمایشات ارائه شده برای غربالگری افراد سالم را توصیه نمی کنند، زیرا ممکن است منجر به روش های غیر ضروری شود. زنان توصیه می شود یک برنامه غربالگری شخصی با پزشکان خود ایجاد کنند

هنگام فشار خون بالا، از مقادیر پایین دیاستولی مراقبت کنید.

تحقیقات جدید سبب آسیب بافت قلب به درمان های فشار خون شده است که فشار دیاستولیک (تعداد پایین در خواندن) را پایین می آورد.

غربالگری برای جلوگیری از سرطان :

تستهای غربالگری زنان برای افرادی که در معرض خطر ابتلا به سرطان هستند، مانند کولونوسکوپی برای مردان و زنان و ماموگرافی و پاپ اسمیر برای زنان توصیه می شود. برخی از تستهای غربالگری زنان به طور منظم توصیه نمی شود، اما ممکن است مهم باشد، مانند توموگرافی کامپیوتری با دوز کم برای تشخیص علائم اولیه سرطان ریه، یا یک آزمایش پوستی دایمی با دکتر برای رویارویی با سرطان پوست .

 

مترجم یک دکتر

منبع: health.harvard.edu

ارسال شده در تاریخ 14 اکتبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , زنان و زایمان | 762 بازدید

تستهای غربالگری زنان برای تشخیص انواع بیماری ها
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است