اگر می خواهید برای اولین بار ماموگرافی انجام دهید، حتما این مقاله را بخوانید

هرچه سرطان سینه در موارد اولیه‌تر تشخیص داده شود امکان درمان سریع و بی‌دردسر آن بیشتر است. ماموگرافی عمل عکس‌برداری از سینه‌ها و تشخیص موارد مشکوک است. در سنین بالا این عمل باید مانند سایر آزمایش‌ها به‌صورت منظم صورت بگیرد در سایر موارد اگر احساس توده‌ی غیرمعمولی در سینه‌های خود داشتید باید به پزشک متخصص مراجعه کرده و عمل ماموگرافی را انجام دهید. در ادامه اطلاعاتی در مورد چگونگی انجام ماموگرافی را برایتان آورده‌ایم.

ماموگرافی

چه وقت باید ماموگرافی کنیم؟

هرگز نباید روزهای نزدیک به قاعدگی یا در زمان قاعدگی این عمل را انجام دهید، زیرا در این موقع سینه‌ها حساس‌تر هستند و هنگام انجام ماموگرافی درد خواهند گرفت. بهتر است این کار را در اولین روز بعد ازتمام شدن قاعدگی انجام دهید، اگر یائسه هستید، زمان انجام آزمایش تفاوتی ندارد.
سعی کنید صبح ها این عمل را انجام دهید.، زیرا نیازی نیست تا پایان آزمایش از مواد ضد تعریق‌ استفاده کنید. بنا به تحقیقات انجمن سرطان آمریکا، بعضی از مواد می‌تواند درنتیجه‌ی ماموگرافی اثر بگذارد، برای همین بهتر است در زمان انجام آزمایش از آن‌ها استفاده نکنید.

در زمان ماموگرافی لباس‌ مناسب بپوشید

در هنگام آزمایش تنها نیم‌تنه‌ی بالای شما باید برهنه باشد. به همین خاطر برای لباس‌های سرهمی نپوشید.

حتماً به مراکز تخصصی مراجعه کنید

ازجمله ویژگی‌های مراکز تخصصی می‌توان به این موضوع اشاره کرد که در این مراکز غیر از این کار، سونوگرافی، نمونه‌گیری بیوپسی و آزمایش‌ها دیگر هم انجام می‌دهند.
فردی که عمل ماموگرافی را برای شما انجام می‌دهد باید موقعیت قرارگیری شما و سینه‌های‌ شمارا تنظیم کند تا نقطه‌ی دقیق و مناسب را تشخیص دهد .
سپس از هر سینه دو عکس می‌گیرد. برای تشخیص سینه‌هایتان لمس می‌شود که شاید برای برخی افراد ناراحت‌کننده باشد.
به‌طورکلی اشتباهات در این زمینه کم است و هر عکس بیشتر از چند ثانیه زمان نمی‌برد. موقع عکس‌برداری، هر سینه، حدود ۱۰ ثانیه تحت‌فشار قرار می‌گیرد.
در دستگاه‌های پیشرفته‌ی ماموگرافی این زمان کمتر است.

آیا انجام این کار دردناک است؟

میزان درد در افراد مختلف متفاوت است. در هنگام ماموگرافی سینه‌ها به‌قدری فشرده می‌شوند که در کمترین ضخامت قرار بگیرند و عکس واضح‌تری از آن‌ها گرفته شود.
باید توجه داشته باشید که امروزه فناوری دارد به سویی پیش می‌رود که شما راحت‌ترین حالت را در زمان انجام آزمایش‌ها تجربه کنید بنابراین در هنگام انجام آزمایش نگران نباشید و به فناوری‌های جدید و پیشرفته اعتماد کنید.
برای کاهش میزان درد می‌توانید از ایبوپروفن استفاده کنید، اما مقدار زیادی کافئین استفاده نکنید. زیرا ممکن است براثر مصرف کافئین ، حساسیت سینه‌های شما بیشتر شود، هرچند البته این موضوع ثابت‌شده نیست.

از تعداد عکس‌های بیشتر نترسید

به‌طورکلی در ماموگرافی‌های معمول از هر سینه دو بار عکس گرفته می‌شود که درنهایت می‌شود ۴ عکس. اما اگر پروتز سینه و یا کاشت و ایمپلنت سینه داشته باشید، یعنی سینه‌های شما غیرمعمول باشد ممکن است تعداد بیشتری در حدود ۸ عکس گرفته شود. گاهی عضله شما در حالت بدی قرار داشته و یا پوستتان مانع از عکس‌برداری واضح شده که در چنین حالتی تعداد بیشتری عکس می‌گیرند. البته نگران نباشید چراکه اشعه ماموگرافی ضعیف است و آسیبی به شما وارد نمی‌شود.

نگران نتیجه آزمایش نباشید

معمولاً ۹۰ درصد افرادی که ماموگرافی می‌کنند دارای سینه‌های نرمال هستند. تنها ۱۰ درصد از افراد هستند که ممکن است درنتیجه‌ی ماموگرافی آن‌ها مورد مشکوکی دیده شود. این موارد با جزئیات توسط مسئول ماموگرافی برای پزشک متخصص نوشته می‌شود.
این موضوع نشان‌دهنده‌ی این نیست که شما سرطان دارید. در بیشتر موارد ممکن است برای بررسی دقیق‌تر از شما سونوگرافی انجام شود یا پس از ۶ ماه، مجدداً ماموگرافی بگیرند. از این ۱۰ درصد مشکوک تنها ۱ درصد احتمال وجود مشکل در سینه‌هایشان وجود دارد. که از آن‌یک درصد هم تنها یک‌چهارمشان سرطان سینه‌دارند. بنابراین اصلاً نگران نتیجه نباشید.

 

افراد با سینه های متراکم

افرادی که دارای سینه‌هایی با بافت متراکم هستند به آزمایش‌های دقیق‌تر نیاز دارند.
تراکم بافت سینه‌ها موجب می‌شود بررسی نتایج ماموگرافی دشوارتر باشد، به همین خاطر این کار باید با دقت بیشتری انجام شود. به‌طورکلی، چهار دسته تراکم بافت وجود دارد و عموماً با بالا رفتن سن کاهش می‌یابد، آن دودسته از زنان که بافت سینه‌هایشان متراکم‌تر است باید آزمایش‌های بیشتری انجام دهند.
برای دور کردن استرس پس از انجام عمل ماموگرافی می‌توانید برنامه‌های تفریحی و یا یک صبحانه‌ی دسته‌جمعی با اعضای خانواده را برنامه‌ریزی کنید.

 

منبع: prevention

ارسال شده در تاریخ 27 فوریه 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان , سلامتی | 1,582 بازدید

اگر می خواهید برای اولین بار ماموگرافی انجام دهید، حتما این مقاله را بخوانید
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است