تخلیه لنفاوی چگونه است ؟ آشنایی با مزایای تخلیه لنفاوی و ماساژ

تخلیه لنفاوی یک روش طراحی شده برای تحریک جریان لنف (مایع است که انتقال گلبول های سفید، اکسیژن و مواد مغذی را به بافت ها در سراسر بدن) است. همچنین به عنوان “تخلیه لنفاوی دستی” و یا “ماساژ لنفاوی” اشاره می شود، تخلیه لنفاوی معمولا شامل حرکات ملایم، دایره ای است.

تخلیه لنفاوی .

از آنجایی که سیستم لنفی به عنوان بخش مرکزی سیستم ایمنی عمل می کند، طرفداران تخلیه لنف پیشنهاد می کنند که این روش می تواند به درمان انواع نگرانی های بهداشتی کمک کند.

 

 

استفاده از زه کشی لنفاوی :

زه کشی لنفاوی در دهه ۱۹۳۰ توسط پزشکان دانمارکی امیل و استرید وودر به عنوان درمان لنفدوم (وضعیتی که با تورم و ایجاد لنف در بافت نرم بدن، معمولا به علت عفونت، آسیب، درمان سرطان، جراحی یا اختلالات ژنتیکی که بر سیستم لنفاوی تاثیر می گذارد) بیان شد.

یک استفاده رایج از تخلیه لنفاوی در درمان لنفدوم ناشی از حذف گره های لنفاوی به عنوان بخشی از   جراحی سرطان پستان است . علاوه بر این، زه کشی لنفاوی برای افرادی که در معرض مسائل مربوط به آرتریت ، جراحی ارتوپدی، جراحی زانو یا جراحی، سیستم ایمنی اسکلروزیس، نارسایی مزمن وریدی و تورم و خستگی مرتبط با یائسگی است، استفاده می شود.

ماساژ لنفاوی موجود در بعضی از اسپاسم ها بعنوان درمان برای مسائلی چون بازیابی پس از ورزش،  آکنه ، سلولیت و اگزما مورد استفاده قرار می گیرد.

 

تخلیه لنفاوی .

 

مزایای تخلیه لنفاوی :

مطالعات علمی نشان می دهد که تخلیه لنفاوی ممکن است در درمان تعدادی از مشکلات سلامت مفید باشد. که عبارتند از :

 

  • درمان لنفدوم
  •  درمان تورم پس از جراحی زانو
  • درمان فیبرومیالژیا

 

عوارض جانبی و اقدامات احتیاطی  :

افراد مبتلا به هر یک از موارد زیر باید از تخلیه لنفاوی اجتناب کنند:

  • نارسایی احتقانی قلب
  • التهاب  یا عفونت عروق لنفاوی
  • افزایش خطر لخته شدن خون
  • عفونت پوست
  • لنفدوم پس از عمل یا تورم موضعی

 

 

منبع : verywellhealth.com

ارسال شده در تاریخ 19 آگوست 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع داروها , درمان , سلامتی | 900 بازدید

تخلیه لنفاوی چگونه است ؟ آشنایی با مزایای تخلیه لنفاوی و ماساژ
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است