بیماری آتلکتازی چیست؟ علائم بیماری آتلکتازی کدام اند؟

بیماری آتلکتازی به علت انسداد مسیرهای هوایی به وجود می آید و همچنین این بیماری ممکن است با عفونت باکتریایی یا آسیب به بخشی از ریه در نتیجه جراحی , ایجاد شود. در تشکیل بیماری آتلکتازی , سیگار کشیدن تاثیر زیادی دارد.

هنگامی که آتلکتازی اتفاق می افتد هوای تازه قادر به رسیدن به ساختارهای کوچک ریه نیست و این باعث کاهش میران اکسیژن به بافت ها و اندام ها(هیپوکسی) میشود.

 

بیماری آتلکتازی

 

 

علائم بیماری آتلکتازی چیست؟

  • سرفه ماندگار
  • افت فشارخون
  • خستگی
  • سرفه مداوم
  • درد قفسه سینه هنگام تنفس عمیق

 

بیماری آتلکتازی

 

بهتر است بدانید که با پیشرفت این بیماری , علائم میتوانند عمیق تر شوند زیرا سطح اشباع اکسیژن در خون شروع به کاهش میکند و این میتواند منجر به کاهش ناگهانی و شدید فشارخون , ضربان قلب سریع(تاکی کاردی) و شوک شود.

در صورتی که ضربان قلب افزایش پیدا کرد و یا دچار سرگیجه شُدید حتما مراقبت های اورژانسی را دنبال کنید.

 

بیماری آتلکتازی چگونه تشخیص داده میشود؟

پالس اکسی متری:
اکسیمتری یک آزمایش ساده میباشد که یک دستگاه کوچک ‌روی یکی از انگشتان شما قرار میگیرد و میزان اکسیژن خون شما را تعیین میکند و به پزشک کمک میکند تا شدت بیماری آتلکتازی را مشخص کند.

 

بیماری آتلکتازی

سونوگرافی قفسه سینه:
با استفاده از این تست , پزشک میتواند تورم ریه ها را که ناشی از انقباض ریه ها میباشد تشخیص دهد.

برونکوسکوپی:
پزشک با استفاده از این روش لوله ای انعطاف پذیر را وارد نای میکند تا ببیند چه چیزی باعث انسداد شده است.

سی تی اسکن :
سی تی اسکن یکی دیگر از راه های تشخیص بیماری آتلکتازی میباشد.

 

بیماری آتلکتازی

 

بیماری آتلکتازی چگونه درمان میشود؟

درمان بیماری آتلکتازی بستگی به علت آن دارد. آتلکتازی در صورتی که خفیف باشد میتواند بدون درمان از بین برود. گاهی اوقات داروها برای رفع مخاط استفاده میشوند. اگر شرایط ناشی از انسداد باشد مممکن است جراحی یا سایر درمان ها مورد نیاز باشند.

قبل از اینکه تصمیم به جراحی گرفته شود پیشنهاد میشود تکنیک زیر را اول امتحان کنید:

انجام تمرینات تنفسی عمیق: (اسپیرومتری انگیزشی) این دستگاه به شما میکند تا حجم ریه هایتان افزایش پیدا کند و ترشحات را حذف میکند.

در صورتی که تومو باعث ایجاد بیماری آتلکتازی شده است از عمل جراحی استفاده میشود تا تومور را حذف و یا منقبض کنند.

منبع:
verywellhealth.com

mayoclinic.org

ارسال شده در تاریخ 17 اکتبر 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان , سلامتی | 1,082 بازدید

بیماری آتلکتازی چیست؟ علائم بیماری آتلکتازی کدام اند؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است