سرطان حنجره چیست؟ ; علائم و راه های پیشگیری از سرطان حنجره

آناتومی حنجره

حنجره عضوی از بدن است که صوت را تولید می کند و اندام تولید صدا در فرد است. این عضو تو خالی در جلو گردن قرار دارد و دارای پرده های صوتی است و ۹ عدد غضروف و دو نوع ماهیچه درونی و بیرونی نیز دارد. نقش این عضو در تنفس، صحبت و بلع غذا است . متاسفانه این عضو نیز مانند دیگر اعضا بدن مستعد سرطانی شدن است. به این معنا که سلول های بدخیم در حنجره و بافت های آن و اطراف آن به شکل غیر قابل کنترل تکثیر می شود و موجب سرطان حنجره می شوند.

علایم سرطان حنجره چیست؟

از مهمترین علایم سرطان حنجره یا وجود تومور در آن گرفتگی صدا، دشواری بلع غذا و اشکال در تفس است. اگر به این علایم برخوردید هر چه سریع تر به پزشک متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنید. البته شایان ذکر است که هر تومور در حنجره لزوما بدخیم نخواهد بود و تا تشخیص نهایی چندان جای نگرانی وجود ندارد.  ولی مراجعه سریع به پزشک می تواند در درمان بهتر موثر باشد. افرادی که بیشتر در معرض خطر این بیماری قرار دارند کسانی هستند که زمینه وراثت این بیماری را دارند و یا کسانی که سیگار و قلیان و یا مواد اشتنشاقی همانند تریاک مصرف می کنند. از عوامل افزایش دهنده خطر ابتلا به این سرطان می توان سن بالای ۶۵ سال را نام برد. شیوع این بیماری در مردان ۴ برابر زنان است و در نژادهای مختلف میزان شیوع آن متفاوت است.

از نشانه های متداول این بیماری می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • سرفه های طولانی مدت
 • سرفه هایی که با دیدن خون همراه است
 • از دست دادن صدا در موارد پیشرفت بیماری
 • درد در ناحیه گردن
 • گرفتگی صدا
 • خش دار شدن صدا
 • وجود توده در گردن
 • مشکل در تفس
 • دشواری بلع غذا
 • درد در گلو
 • احساس درد در گوش
 • بوی بد دهان
 • صدادار بودن تفس
 • کاهش ناگهانی وزن
 • آبریزش پشت بینی

سرطان حنجره

تشخیص سرطان حنجره

متاسفانه سرطان حنجره هیچ گونه تست غربالگری برای تشخیص ندارد و تنها راه اولیه تشخیص آن علایم مطرح شده است. برای تشخیص این بیماری پزشک پس از شرح حال بیمار توسط لارنگوسکوپی و یا آینه و در موارد خاص توسط سی تی اسکن و ام ار آی  به معیانه فرد می پردازد. نکته مهم این است که این بیماری در صورت تشخیص در مراحل اولیه قابل درمان است.

راه های درمانی سرطان حنجره

بر اساس میزان پیشرفت بیماری و بافت سرطانی شده راه های درمانی از قبیل جراحی باز و یا بسته توسط لیزر و رادیو تراپی و شیمی درمانی وجود دارد. در جراحی بسته فرد صدای خود را از دست نخواهد داد و شاید تا حدودی کیفیت صدایی آن کمتر شود. اغلب رادیو تراپی برای رفع توده های کوچک در حنجره استفاده می شود. در روش جراحی باز که بخشی از حنجره یا تمام آن خارج می شود فرد ممکن است بخشی یا تمام قدرت صحبت کردن را در خود از دست بدهد اما قطعی نیست چون روش های گفتار درمانی تاثیر بسزایی برای تکلم دوباره فرد دارند.

 

راه های پیشگیری از سرطان حنجره

 • درمان بیماری های معده مانند ریفلاکس معده که گاهی سبب التهاب حنجره می شوند
 • رژیم غذایی سالم و سرشار از آنتی اکسیدان ها
 • احتیاط در افراد در معرض مواد شیمیایی و و سموم و استفاده از تجهیزات ایمنی
 • پرهیز ار مصرف دخانیات.
 • پرهیز از داد زدن و صحبت کردن با صدای بلند
 • احتیاط افراد با بیماری آسم و حساسیت در برابر بوهای مضر مانند عطرها
 • عدم استفاده از مایعات داغ

 

ارسال شده در تاریخ 12 فوریه 2018 توسط آلما میر با موضوع سلامتی | 1,705 بازدید

سرطان حنجره چیست؟ ; علائم و راه های پیشگیری از سرطان حنجره
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است