بارداری سالم / نکاتی مهم برای داشتن بارداری و زایمان سالم

اگر تصمیم به حاملگی دارید. لازم است قبل از حامله شدن به مراکز بهداشتی درمانی یا پزشک مراجعه کنید. مشاوره پیش از بارداری را دریافت کنید. از همان ابتدای حاملگی، انجام مراقبت های دوران بارداری را جدی بگیرید. تا بارداری سالم  داشته باشید.

 

نکاتی برای بارداری سالم

 

 

نکاتی برای داشتن بارداری سالم :

 • مراقبت های معمول بارداری طی ۸ بار ملاقات در دو نیمه اول و دوم بارداری به مادر ارائه می گردد. ( دو ملاقات در نیمه اول و۶ ملاقات در نیمه دوم)
 • برای انجام معاینات به خانه ی بهداشت، مراکز بهداشتی درمانی و یا پزشک مراجعه کنید.

 

 • در هر بار معاینه، وزن و فشار خون شما و اندازه رشد  و وضعیت سلامت جنین را بررسی می کنند. حالت عمومی و تغییر وضعیت اندام های شما را تحت نطر می گیرند.

 

 • در مراجعات به مراکز بهداشتی درمانی، در صورت نیاز، به شما واکسن کزاز تزریق می کنند. تا از این بیماری خطرناک نزد شما و نوزادتان جلوگیری شود.

 

 • بعضی از آزمایش های لازم، مثل تعیین گروه خونی، بررسی وضعیت کم خونی احتمالی و اندازه گیری مقدار قند و اوره خون و آزمایش ادرار و آزمایش های دیگری که مناسب باشد، انجام می دهند.

 

 • با شما راجع به تغذیه ی دوران بارداری و همچنین آماده شدن برای زایمان و حتی راجع به بچه داری و طرز شیر دادن بچه و مراقبت های لازم از او صحبت می کنند.

 

 • همچنین با شما راجع به حاملگی های بعدی و فاصله گذاری لازم بین آنها و آموزش هایی در زمینه بهداشت فردی، بهداشت دهان و دندان، استفاده از مکمل دارویی، علایم خطر، شکایت های شایع و تاریخ مراجعه بعدی گفت و گو می کنند.

 

 • در دوران بارداری از مصرف هر گونه دارو بدون مشورت با پزشک خودداری کنید.

 

 • از مسافرت های طولانی و سخت خودداری کنید.

 

 • در سه ماهه آخر بارداری از انجام کارهای سخت جدآ بپرهیزید.

 

 • از نزدیک شدن به افرادی که بیماری واگیر دارند، مثل سرماخوردگی، یرقان، آبله مرغان، گلودرد و به خصوص سرخجه بپرهیزید.

 

ارسال شده در تاریخ 13 ژوئن 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع بارداری , تغذیه , درمان , زنان و زایمان , سلامتی | 927 بازدید

بارداری سالم / نکاتی مهم برای داشتن بارداری و زایمان سالم
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است