معرفی انواع اختلال شخصیت و بررسی علائم آنها

اختلال شخصیت

انواع اختلال شخصیت

آیا انواع مختلف اختلال شخصیت وجود دارد؟

بله و روانپزشکان از سیستم تشخیصی استفاده می کنند که ۱۰ نوع اختلال شخصیت را شناسایی می کند:

  • اختلال شخصیت پارانوئید
  • اختلال شخصیت اسکیزوئید
  • اختلال شخصیت اسکیزوتایپ
  • اختلال شخصیت ضد اجتماعی (ASPD)
  • اختلال شخصیت مرزی (BPD)
  • اختلال شخصیت هیستریونی
  • اختلال شخصیتی خودشیفتگی
  • اختلال شخصیت اجتناب ناپذیر(یا اضطراب)
  • اختلال شخصیت وابسته
  • اختلال شخصیت وسواسی (OCDP)

انواع اختلال شخصیت در سه گروه جای می گیرند:

مشکوک یا بدگمان که شامل  – پارانوئید، اسکیزوئید، اسکیزوتایپ و ضد اجتماعی است.

عاطفی و تحریک پذیر که شامل اختلال مرزی، قهرمانانه و نارسیسیست است.

مضطرب یا بیمناک که شامل تیپ های اجتناب، وابسته و وسواس اجباری است.

در نظر داشته باشید که اگر فقط یک یا دو ویژگی از اختلال را برای هر نوع داشته باشید ، تشخیص اختلال شخصیت انجام نمی شود.

ممکن است متوجه شوید که معیارهای مختلفی برای شخصیت های مختلف وجود دارد. همچنین می توان گفت که طیف وسیعی از افراد بر اساس معیارهای یک اختلال، با وجود داشتن شخصیت های بسیار متفاوت و تجربه های مختلف فردی، برآورده می شوند.

رویکردهای حرفه ای متفاوت

اختلال شخصیت می تواند به شیوه های مختلف نشان داده شود و متخصصان روش های مختلفی برای تشخیص و درک اختلالات شخصیت دارند. در اینجا برخی از رویکردهایی که ممکن است با آن مواجه شوید آورده شده است:

هنگامی که به شما گفته می شود یک نوع اختلال شخصیت دارید، ممکن است یک تشخیص پزشکی دریافت کنید.برخی از متخصصان ممکن است بر جنبه هایی شخصیت شما تمرکز کنند که برای شما دشوار باشد. برخی از متخصصان در تلاش برای درک مشکلات شما با کار با شما برای شناسایی الگوهای فردی و تجربیات زندگی شما هستند.

اختلال شخصیت پارانوئید

ممکن است در مردم، حتی دوستان خود، با افرادی مواجه شوید که سخت اعتماد می کنند. این افراد بسیار سخت و دشوار به دیگران اعتماد می کنند ، اعتقاد آنها بر این است که دیگران از آنها سوء استفاده می کنند و یا مزیت هایی نسبت به آنان دارند. رفتار دیگران را زیر نظر دارند و به دنبال علائم خیانت یا خصومت و دشمنی می گردند. در شرایط روزمره احساس تهدید و خطر دارند- چیزی که دیگران حس نمی کنند-

اختلال شخصیت اسکیزوئید

اگر شما این اختلال را دارید پس شما ممکن است:

علاقه مند به ایجاد روابط نزدیک با دیگران، از جمله خانواده تان باشید.

احساس می کنید که روابط داشتن با آزادی شما تداخل دارد و تمایل ریشه یابی مشکلات دارید.

ترجیح می دهید با افکار خودتان تنها باشید.

تصمیم می گیرید زندگی خود را بدون دخالت دیگران ادامه دهید.

لذت کمی از زندگی می برید.

علاقه ی کمی به رابطه جنسی یا صمیمیت نزدیک دارید.

احساس عاطفی شما نسبت به دیگران ضعیف و کمرنگ است.

اختلال شخصیت اسکیزوتایپ

در این اختلال:

پیدا کردن روابط نزدیک فرد با دیگران بسیار دشوار است

فکر و بیان خود را از راه هایی که به نظر دیگران “عجیب” می آید، با استفاده از کلمات یا عبارات غیر معمول بیان می کنند.

رفتارهایی را انجام می دهند که دیگران تعجب می کنند.

باور دارند که می توانند ذهن دیگران را بخوانند یا اینکه قدرت های خاصی مانند حس ششم دارند.

احساس اضطراب و تنش با دیگرانی دارند که این باورها را ندارند یا قبول ندارند.

احساس اضطراب زیاد و نگرانی در موقعیت های دسته جمعی و اجتماعی دارند.

اختلال شخصیت ضداجتماعی (ASPD)

فرد باید حداقل ۱۸ ساله باشد و این ویژگی ها را داشته باشد:

خود را در شرایط پرخطر یا خطرناک قرار دهد، اغلب بدون در نظر گرفتن پیامدهای آن برای خود و یا دیگران.

رفتارهای خطرناک و گاهی غیرقانونی دارد

رفتارهایی دارد که برای دیگران ناخوشایند است.

معمولا بی حوصله هستند و ناگهانی تصمیم می گیرند و عمل می کنند – ممکن است دشوار باشد که یک شغل را برای مدت طولانی داشته باشند.

رفتار تهاجمی دارند و به راحتی به مبارزه می پردازند.

برای کسب آنچه که خود می خواهند،کارهایی را انجام می دهند که ممکن است به مردم را آسیب برساند – یعنی نیازهای خود را بالاتر از دیگران قرار می دهند.

سابقه ی کیفری دارند.

اگر با دیگران بدرفتاری کنند، احساس پشیمانی و گناه نمی کنند.

بر این باورند که تنها راه زنده ماندن قوی ترین بودن است و باید هر کاری که منجر به زندگی موفق می شود، انجام دهند، زیرا اگر آنها را انجام ندهند، دیگران فرصت ها را از آن ها خواهند گرفت.

برای فرد تشخیص اختلال رفتاری قبل از سن ۱۵ سالگی وجود داشته باشد.

این تشخیص شامل “روانپریشی” است. این اصطلاح دیگر در قانون سلامت روان مورد استفاده قرار نمی گیرد، اما در فرم ارزیابی شما می توانید از پرسشنامه «بررسی اختلالات روانی » استفاده کنید.

اختلال شخصیت مرزی (BPD)

برای این افراد ایجاد و حفظ روابط پایدار با دیگران بسیار سخت است. اقدامات طوفانی انجام می دهند و مواردی که ممکن است به خودشان آسیب برسانند (مانند نوشیدن مشروب، مصرف مواد مخدر یا رانندگی خطرناک)

افکار یا رفتاری مبنی بر خودکشی دارند.

احساس پوچی و تنهایی را برای زمان زیادی دارند.

بسیار عصبانی می شوند و برای کنترل خشم خود تقلا می کنند.

هنگامی که تحت تأثیراسترس زیاد قرار می گیرند، گاهی اوقات ممکن است احساس پارانوئید داشته باشند. تجربه های روان پریشی دارند، مانند دیدن و شنیدن چیزهایی که دیگران نمی بینند و نمی شنوند. احساس بی حسی دارند  و چیزهایی که پس از آن اتفاق می افتد را به درستی به یاد ندارند.

اختلال شخصیتی خودشیفتگی

در این اختلال شما اعتقاد بر این دارید که دلایل خاصی وجود دارد که شما را متفاوت، بهتر یا سزاوارتر از دیگران می کند.

عزت نفس ضعیفی دارید، به طوری که به دیگران تکیه می کنید تا ارزش و نیازهای شما را تشخیص دهند.

احساس ناراحتی می کنید اگر دیگران شما را نادیده بگیرند و آن توجهی که احساس می کنید سزاوار آن هستید را به شما نشان ندهند.

اظهار نفرت نسبت به موفقیت های دیگران دارید.

نیازهای خود را بالاتر از دیگران قرار می دهید و تقاضای آنها را نیز برآورده می سازید.

از دیگران برای رسیدن به مقاصد خود استفاده می کنید.

منبع: mind

 

ارسال شده در تاریخ 20 فوریه 2018 توسط ریحانه هاشمی با موضوع سلامت روان | 1,223 بازدید

معرفی انواع اختلال شخصیت و بررسی علائم آنها
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است