راه کارهای درمان خانگی و جلوگیری از ریزش مو در زنان

ریزش مو در زنان امروزه نسبتا شایع شده است؛ این عارضه از نظر روحی برای فرد آزار‌دهنده است، همچنین هشداری برای وضعیت سلامت جسمی فرد نیز محسوب می شود. برای همین باید به این موضوع توجه کرد. دلایل گوناگونی مانند کمبود پروتئین، استرس، بیماری‌های خود ایمنی و موارد دیگر باعث ریزش مو شود. شدت ریزش مو از حالت خفیف یعنی نازک‌شدن تارهای مو تا حالت شدید مثل خالی‌شدن قسمت‌هایی از سر  و عقب‌رفتن خط رویش مو و … متفاوت است. خوشبختانه امروزه روش‌های درمانی متعددی شامل درمان‌های کلینیکی، درمان‌های خانگی و مراقبت‌های پیشگیری‌کننده برای حل این مشکل وجود دارد. در این مقاله قصد داریم به بعضی از روش‌های درمان خانگی ریزش مو در زنان بپردازیم.ریزش مو

راه کارهای درمان خانگی ریزش مو در زنان

به وجود آوردن جریان گردش خون 

پایه مهمترین درمان‌های خانگی برای ریزش مو،  افزایش گردش خون در پوست سر می باشد. نداشتن گردش خون کافی باعث مرگ سلول‌های پوست سر و ریزش مو می شود.  باید میزان آهن در بدن برای تولید گلبول‌های قرمز کافی باشد، باید گردش خون در سطح پوست سر نیز تحریک شود. ماساژ پوست سر یکی از بهترین روش‌ها برای تحریک جریان خون به پوست سر است. البته اگر ریزش مو بسیار شدید باشد، ممکن است ماساژ، آن را بیشتر کند.

مصرف ویتامین B مخصوصا بیوتین

این ویتامین مهم ترین عامل تأثیرگذار در سلامت مو است که کمبود آن مانند آهن، باعث ریزش مو می شود. زنانی که برای کاهش ریزش موی خود از ویتامین B و مخصوصا از بیوتین که نوع خاصی از آن است، استفاده کرده‌اند نتیجه‌ی آن را بسیار رضایت‌بخش بوده است.

روغن جوجوبا

قدمت درمان ریزش مو با جوجوبا بیش از صد سالاست.  مالش روغن جوجوبا به پوست و موی سر بسیار مفید است. شواهد نشان داده است که این روغن برای رشد و سلامت مو بسیار مفید است.

نخل اره‌ای

نخل اره ای از شکل‌گیری هورمون تستوسترون که دشمن فولیکول‌های مو می باشد، جلوگیری می‌کند. این هورمون با حمله به فولیکول‌های مو سبب کاهش جدی در رشد مو و آلوپسیا می‌شود. پس با مصرف بیشتر این گیاه می‌توان فولیکول‌های مو را ترمیم نمود.

رزماری

سال هاست که برای سلامت مو از رزماری استفاده می‌شود. بیشتر توصیه می‌شود رزماری به‌صورت مخلوط با روغن بادام،  بر روی پوست سر و اطراف ریشه‌ی مو مالیده شود.

روغن شترمرغ

از دیگر روغن‌های پرکاربرد در معالجه‌ی ریزش مو روغن شترمرغ است. که به‌عنوان مرطوب‌کننده و استحکام‌بخش برای مو و فولیکول‌های آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روغن را می‌توانید مستقیما روی پوست سر بمالید.

شیرین‌بیان

رو شکار شیرین بیان شبیه به نخل اره‌ای است و از ایجاد ماده ی دی‌هیدروتستوسترون جلوگیری می‌کند. دی‌هیدروتستوسترون  از تستوسترون مشتق می‌شود. شیرین‌بیان اجازه نمی‌دهد این ماده تولید شود.

گلرنگ

گلرنگ باعث افزایش و بهبود گردش خون می‌شود. این گیاه از طریق گشاد‌کردن عروق خونی، رگ‌های خونی پوست سر را باز می‌کند و ضمن کاهش فشار خون کمک می‌کند اکسیژن و خون بیشتری به سلول‌های پوست سر برسد و به این ترتیب رشد مو‌ را تحریک می‌کند.

غذاهای پتاسیم دار

در صورتی که ریزش مو دارید خوردن غذاهای دارای پتاسیم را فراموش نکنید. پتاسیم مانند گلرنگ خاصیت گشاد‌کنندگی عروق را دارد. این ماده باعث بهبود گردش خون و ایجاد تعادل مایعات در بدن می‌شود و به حفظ و بقای سلول‌ها کمک می‌کند. موز یک منبع غنی پتاسیم است.

بیشتر بخوانید :

افزایش رشد مو ، تقویت و جلوگیری از ریزش مو با استفاده ی روزانه از این مواد غذایی

تقویت ناخن ؛ با این هفت ماده ی طبیعی و در دسترس ناخن های محکم و زیبا داشته باشید

لیزر پوست ؛کاربردها، مزایا و عوارض استفاده از آن در پوست

منبع: organicfact

 

ارسال شده در تاریخ 9 آوریل 2018 توسط آلما میر با موضوع زیبایی | 1,244 بازدید

راه کارهای درمان خانگی و جلوگیری از ریزش مو در زنان
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است