درمان بیماری ها

کیست مویی یا سینوس پیلونیدال؛ روش های درمان و علل ایجاد

کیست مویی یا سینوس پیلونیدال یکی از بیماری هایی است که در قسمت تحتانی ستون فقرات ایجاد می شود و حالت انباشت مو و تورم دردناک پیدا می کند. راهکار درمان و علل ایجاد آن را در ادامه مطلب بخوانید.

کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

کیست مویی یا سینوس پیلونیدال معمولا در پایین ستون فقرات نزدیک به مقعد به وجود می آید، دردناک است و تنها روش از بین بردن آن جراحی خواهد بود.به جز روش جراحی هیچ درمان دارویی و یا گیاهی وجود ندارد. این عارضه از سن ۱۵ تا ۲۴سال شایع است و بعد از ۴۰ سالگی غیر شایع می باشد.

 

کیست مویی چیست؟ سینوس پیلونیدال

 

علل بوجود آمدن کیست مویی چیست؟

علل اصلی این بیماری هنوز مشخص نیست اما بیشتر بیماران به دلیل برگشت مو به داخل پوست دچار کیست مویی می شوند.

فرضیه دیگر می گوید در اثر فشار یا اصطکاک پوست بین کفل ها , گودی یا فرورفتگی پیدا می کند و این خود مسئول فشرده شدن و رشد مو به درون و ایجاد کیسه یا غده ی چرکی می شود.

دلیل هرچه باشد , زمانی که مو در پوست گیر کند باعث خارش و التهاب می شود. پوست ملتهب هم عفونت می کند و پس از مدتی عفونت دائمی و تکراری می شود. سپس عفونت منجر به سینوسی می شود که دارای قطعاتی از مو است.

نشانه های کیست مویی یا سینوس پیلونیدال چیست

علائم کیست مویی یا سینوس پایلونیدال به شرح زیر است:

۱- ایجاد عفونت و تب و لرز و حالت تهوع با ترشح چرک و خونابه

۲- احساس درد با لمس به روی ورح در ناحیه مبتلا به سینوس

۳- ایجاد عفونت به همراه تورم قرمز رنگ به همراه درد خود به خودی

۴- ایجاد آبسه به همراه درد شدید کیست مویی با معمولا با درد شدیدی همراه است.

۵- ایجاد حفره های زیر پوستی در فاصله بین دو باسن و یا کمی بالاتر از مقعد

۶- بوی بد ترشحات در کیست مویی

۷- ایجاد درد در هنگام نشستن

 

محل شکل گیری کیست مویی کجاست

اکثرا بیماران در قسمت پایین ستون فقرات و نزدیک به مقعد دچار این عارضه می شوند. علامت آن وجود یک یا چند عدد سینوس در این ناحیه می باشد اگر بیمار در مراحل اولیه مراجعه کند می توان بدون عمل جراحی و فقط با فیبر لیزر کیست مویی را از بین برد ولی اگر بیمار در مراحل بعدی و با عوارض مراجعه کند باید بافت حاوی این کیست با نوع دیگری از لیزر یا بدون لیزر برداشته شود. چون عود این بیماری شایع است، هنگام عمل کیست مویی باید بافت حاوی سینوس بطور کامل برداشته شود و بعد از عمل نیز بیمار باید از رویش مو در این ناحیه جلوگیری کند.

در هر حالت درمان این بیماری در هر مرحله، جراحی است، به هیچ وجهی درمان دارویی در کیست موئی به هیچ نحوی درست نیست الا زمانی که به عنوان کار کمکی لحاظ شود، که جراحی صورت گرفته و یا بعد از اینکه جراحی صورت می گیرد. به منظور آماده کردن بیمار آنتی بیوتیک و پس از عمل نیز آنتی بیوتیک تجویز می گردد، اما خود آنتی بیوتیک به عنوان درمان قطعی به هیچ وجه موردی ندارد.

بایست درمان جراحی انجام شود همان طوری که از صدها سال قبل عمل جراحی با شیوه برداشتن توده و دوختن زخم حاصله انجام می پذیرفت، ولی در کل جراحی کیست مویی به صورت باز و یا به صورت بسته با نظر جراح انجام پذیر است. به طور قطع نمیتوان برای همه از یک روش استفاده کرد، با توجه به تجربه حاصله در این باره امروزه با بهره گیری از لیزر، این جراحی به آسانی و با درصد موفقیت بالا انجام پذیر است

 

درمان کیست مویی

کیست مویی را چه با چاقو و چه با لیزر می توان جراحی کرد، اما از عیب های جراحی با چاقو، احتیاج به جراحی، بیهوشی و چند هفته در خانه خوابیدن، درد و پانسمان کردن های بسیار است. اما در جراحی با لیزر این ها اتفاق نمی افتد، می توان از برتری های درمان با لیزر برای کیست موئی، به خوبی نام برد.

منبع: Healthline

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا