بارداریداروها

شرح چگونگی تسکین درد زایمان طبیعی با بی حسی اپیدورال

درد زایمان برای هر زنی متفاوت است. برخی از زنان ممکن است احساس درد زیادی داشته باشند و ممکن است دیگری درد کمتری حس کند .اندازه و موقعیت کودک شما و قدرت انقباضات شما می تواند بر میزان درد شما تاثیر بگذارد. برخی از زنان با استفاده از تکنیکهای تنفس و آرامش، درد زایمان خود را کنترل می کنند.

شرح چگونگی تسکین درد زایمان طبیعی با بی حسی اپیدورال
شرح چگونگی تسکین درد زایمان طبیعی با بی حسی اپیدورال

بی حسی اپیدورال چیست ؟

بی حسی اپیدورال، در حالی که کاملا آگاه هستید، تسکین درد زایمان مداوم را به قسمت پایین بدن شما می دهد ، حساسیت بدن شما را کاهش می دهد، اما منجر به کمبود کامل احساس نمی شود.

در این روش دارو از طریق یک کاتتر – لوله بسیار نازک و انعطاف پذیر – توخالی که در داخل فضای اپیدورال قرار دارد که فقط در خارج از غشای اطراف نخاع و مایع نخاعی قرار دارد وارد می شود. اپیدورال یکی از رایج ترین روش های تسکین درد برای کار است.

در ابتدا یک تست کوچک از دارو به شما داده می شود تا مطمئن شوند که اپیدورال به درستی قرار داده شده است و پس از آن یک دوز کامل در صورت عدم مشکلات داده می شود. ضربان قلب کودک شما به طور مداوم کنترل می شود و فشار خون شما هر پنج دقیقه یا بیشتر بعد از بیحسی مانیتور می شود تا به شما اطمینان دهد که هیچ اثر منفی ندارد.

داروهایی که توسط اپیدورال داده می شود معمولا ترکیبی از یک بی حس کننده موضعی و یک مواد مخدر است. بیحسی موضعی و مواد مخدر باعث کاهش احساس درد، لمس، حرکت و درجه حرارت و درد ناخوشایند می شوند و توانایی حرکت پاهای شما را متوقف می کند.

عوارض خفیفی در حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه پس از اولین دوز دارو مشاهده خواهد شد، هرچند اعصاب رحم شما در عرض چند دقیقه بی حس می شوند. دوزهای مداوم دارو از طریق کاتتر برای بقیه کار داده خواهد شد وپس از تولد نوزاد، کاتتر برداشته خواهد شد.

بهترین زمان برای دریافت اپیدورال

بسیاری از پزشکان عقیده داشتند که شروع اپیدورال بعداز اتمام انقباضات فاز فعال زایمانی باشد، زیرا این نگرانی وجود داشت که ممکن است انقباضات را ضعیف کند. اما امروزه اکثر محققان براین عقیده اند در هر زمان که بخواهید می توانید اپیدورال را شروع کنید و درد زامان را کاهش دهید.

 

مزایای استفاده از اپیدورال

اپیدورال باعث تسکین درد می شود.

شما با دریافت دارو هنوز هم می توانید از انقباضات خود مطلع شوید و ذهنیت روشن داشته باشید، اما هیچ دردی نخواهید داشت.

بر خلاف مواد مخدر سیستمیک، تنها مقدار کمی از دارو به کودک شما می رسد.

اگر فشار خون بالا دارید، می توانید آن را کم کنید.

اگر نیاز به یک سزارین اورژانسی شد، می توانید آن را با بیهوشی موضعی قوی تر بالا ببرید.

 

معایب اپیدورال

ممکن است احساس خواب الودگی کنید.

ممکن است باعث خارش شود.

شما ممکن است تب را تجربه کنید.

شما باید درکمی بعد از دریافت دارو در رختخواب بمانید، زیرا ممکن است پایهایتان ضعیف یا سنگین باشد و نتوانید حرکت کنید . بهتر است کمی استراحت کنید تا اثر بیحسی از بین برود وقادر به راه رفتن شوید.

 

بیشتر بخوانید :

ویژگی هایی رژیم غذایی دوران بارداری ، مواد غذایی مفید برای مادر و کودک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا