MS / علائم اولیه بیماری MS یا مولتیپل اسکلروزیس چیست؟

MS یا مولتیپل اسکلروزیس یک بیماری پیشرونده سیستم عصبی مرکزی است. زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به اعصاب سالم مغز و نخاع حمله می کند.

با توجه به گفته انجمن ملی مولتیپل اسکلروزیس ، این بیماری بیش از ۲٫۳ میلیون نفر در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می دهد.

علائم مولتیپل اسکلروز (MS) به طور گسترده ای متفاوت است و می تواند از خفیف تا ناتوان کننده باشد. اگر چه درمانی برای MS نیست، درمان می تواند به مدیریت بیماری کمک کند و پیشرفت آن را کند کند.

 

بیماری MS

 

علائم اولیه بیماری MS :

اکثر افراد مبتلا به MS اولین علائم خود را در ۲۰ یا ۳۰ سالگی تجربه می کنند . برخی از رایج ترین نشانه های اولیه عبارتند از:

 

 
 مشکلات بینایی :

علائم اولیه علائم MS می تواند خستگی، ضعف، سرگیجه و تغییرات احساسی باشد.

موسسه ملی اختلالات عصبی و سکته مغزی مشکلات بینایی را علائم اولیه ام اس گزارش کرده است. التهاب چشم را مختل می کند که بر روی اعصاب بینایی تاثیر می گذارد.

مشکلات بینایی عبارتند از:

  • تاری دید
    دو بینی
    از دست دادن بینایی
    درد هنگام نگاه کردن به اطراف

 

بیماری MS

 

خستگی و ضعف :

اغلب افراد مبتلا به MS احساس خستگی و ضعف دارند. آسیب عصبی در ستون فقرات باعث خستگی طولانی مدت یا مزمن می شود. ضعف معمولا قبل از گسترش به سایر قسمت های بدن، پاها را تحت تاثیر قرار می دهد. این علامت ممکن است چندین هفته طول بکشد.

 

بیماری MS

بی حسی اندام ها :

بی حس شدن دیگر علائم هشدار دهنده اولیه و زودرس MS است. این علائم اغلب در موارد زیر رخ می دهد:

بازوها
صورت
انگشتان
پاها
در ابتدا، بی خوابی و سوزن شدن ممکن است خفیف باشد، اما در طول زمان می تواند شدیدتر شود. اغلب اوقات این علائم ناتوان کننده نیستند.

 

بیماری MS

 

درد و اسپاسم :

دو سوم افراد مبتلا به MS در سراسر جهان درد مربوط به آن را گزارش داده اند. یک فرد ممکن است درد کوتاه یا طولانی مدت داشته باشد.

نمونه هایی از درد کوتاه مدت عبارتند از:

سوزش و درد در صورت ( نورالژی تریمینال )
احساس کوتاهی از شوک الکتریکی از پشت سر به پایین ستون فقرات (نشانه Lhermitte)
سوزش یا تکان دادن  اطراف بدن (درد نوروپاتیک)
درد مزمن باعث احساس سوزش، درد می شود. اسپاسم عضلانی – حرکات تیز و حرکات پاها و بازوها نیز شایع است.

 

بیماری MS.

 

سرگیجه و از دست دادن تعادل :

مشکلات سرگیجه و تعادل بر بسیاری از افراد مبتلا به MS تاثیر می گذارد.

به طور معمول، افراد مبتلا به MS دچار سرگیجه می شوند.  این اتفاق زمانی می افتد که ضایعات بر قسمت هایی از مغز که تعادل را حفظ می کنند، تاثیر می گذارند.

 

بیماری MS

 

مسائل مثانه و روده :

اکثر افراد مبتلا به MS دارای برخی اختلالات عملکرد مثانه هستند.

علائم معمولا عبارتند از:

افزایش فرکانس ادراری
ضرورت ادراری
مشکل شروع ادرار کردن
ادرار شبانه (nocturia)
بی اختیاری
مشکل کامل تخلیه مثانه
مسائل مربوط به روده کمتر از موارد مثانه در افراد مبتلا به MS است، اگرچه بعضی از آنها مبتلا به اسهال ، یبوست یا از دست دادن کنترل روده میشوند.

 

بیماری MS

مشکلات جنسی :

تحریک جنسی در سیستم عصبی مرکزی آغاز می شود ، زمانی که مغز پیام هایی را به ارگان های جنسی می فرستد.

آسیب به این عصب باعث می شود برخی از افراد مبتلا به MS علائم تغییرات در میل جنسی، فعالیت جنسی و توانایی اوج لذت جنسی را مشاهده کنند.

علائم دیگر MS، مانند خستگی و درد، همچنین ممکن است میل جنسی را کاهش دهد.

 

بیماری MS

 

تغییرات شناختی و عاطفی :

تقریبا نیمی از افراد مبتلا به MS متوجه تغییرات شناختی می شوند که بر آنها تأثیر می گذارد.

مشکلات بهداشتی عاطفی نیز رایج هستند، از جمله افسردگی ، استرس و اضطراب . این مسائل ممکن است که مردم را تحت تاثیر قرار دهند .

 

بیماری MS

 

علائم دیگر :

علائم دیگری که در افراد مبتلا به MS عبارتند از:

مشکلات تنفسی
سردرد
از دست دادن شنوایی
خارش
تشنج
مشکلات گفتاری
لرزش
مشکل بلع
مشکلات راه رفتن

 

 

مترجم یک دکتر

منبع : medicalnewstoday.com

ارسال شده در تاریخ 23 سپتامبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع سلامتی , مغز و اعصاب | 826 بازدید

MS / علائم اولیه بیماری MS یا مولتیپل اسکلروزیس چیست؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است