درمان بیماری ها

چگونگی درمان COPD

( COPD ) یک بیماری مزمن التهابی ریه است که سبب انسداد جریان هوا در ریه ها می شود. علائم عبارتند از: مشکل تنفس، سرفه، تولید خلط و خس خس. این امر به دلیل قرار گرفتن طولانی مدت در معرض گازها یا ذرات مضر، اغلب از سیگار کشیدن است. افراد مبتلا به COPD در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سرطان ریه و انواع مختلف بیماری هستند.

آمفیزم و برونشیت مزمن شایعترین بیماری ها هستند که به COPD کمک می کنند .

COPD قابل درمان است و با مدیریت مناسب، اکثر افراد مبتلا می توانند کنترل نشانه های خوب و کیفیت زندگی را به دست آورند.

علائم :

علائم COPD اغلب به علت آسیب شدید ریه رخ نمی دهد و معمولا در طول زمان، به خصوص در صورت ادامه سیگار کشیدن، بدتر می شود. برای برونشیت مزمن، نشانه اصلی سرفه و خلط روزانه است که حداقل دو ماه در سال برای دو سال متوالی تولید می شود.

علائم و نشانه های دیگر COPD  عبارتند از:

کمبود نفس، به ویژه در فعالیتهای بدنی
خستگی
تنگی قفسه سینه
سرفه مزمن که ممکن است خلط ایجاد کند که ممکن است واضح، سفید، زرد یا سبز باشد
رطوبت لبها یا تختهای ناخن (سیانوز)
عفونت های مکرر تنفسی
کمبود انرژی
کاهش وزن ناخواسته
تورم در مچ پا یا پاها

افرادی که مبتلا به COPD نیز هستند، احتمال وقوع حادثه ای به نام تشدید دارند که در طی آن علائم آنها بدتر از تغییرات روزمره معمول است و حداقل برای چند روز ادامه دارد.

علل :

علت اصلی COPD در کشورهای توسعه یافته سیگار کشیدن  است. در کشورهای در حال توسعه،  اغلب در افرادی که در معرض دود از سوختن برای پخت و پز و گرمایش در خانه های با  تهویه ضعیف قرار دارند رخ می دهد.

عوامل خطر :

عوامل خطر COPD عبارتند از:

قرار گرفتن در معرض دود تنباکو. مهمترین عامل خطر برای COPD سیگار کشیدن در دراز مدت است. سالهای بیشتری که سیگار می کشید و بسته های بیشتری که سیگار می کشید خطر ابتلا در شما را افزایش میدهد افراد سیگاری و افرادی که ماری جوانا نیز مصرف میکنند ممکن است در معرض خطر باشند.

افراد مبتلا به آسم که سیگار میکشند ترکیب آسم، بیماری مزمن التهابی هوای مزمن و سیگار کشیدن خطر ابتلا بهCOPD را در آنها بیشتر می کند.

قرار گرفتن در معرض مواد شیمایی و قرار گرفتن در معرض دود سیگار، بخار و مایع شیمیایی در محل کار طولانی مدت می تواند موجب تحریک ریه های شما شود.

کمبود آلفا 1-آنتی تیپسین اختلال ژنتیکی ناشی از برخی موارد COPD است . سایر عوامل ژنتیکی احتمالا سیگاری های خاصی را در معرض بیماری قرار می دهد.

عوارض جانبی :

COPD می تواند عوارض زیادی را شامل شود، از جمله:

عفونت های تنفسی. افراد مبتلا بیشتر احتمال دارد که سرماخوردگی، آنفولانزا و پنومونی را بگیرند. هر عفونت تنفسی می تواند دشواری برای نفس کشیدن باشد و باعث آسیب بیشتر به بافت ریه شود. واکسیناسیون آنفولانزای سالانه و واکسیناسیون منظم در برابر پنومونیک پنوموکوک می تواند برخی از عفونت را از بین ببرد.

COPD می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی، از جمله حمله قلبی را افزایش دهد. ترک سیگار ممکن است این خطر را کاهش دهد.

همچنین می تواند خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهد. ترک سیگار ممکن است این خطر را کاهش دهد.

فشار خون بالا در شریان ریوی. COPD ممکن است باعث فشار خون بالا در شریانهایی شود که خون شما را به ریه ها می رسانند (فشار خون ریوی).

جلوگیری :

بر خلاف برخی از بیماری ها، COPD یک علت روشن و یک مسیر پیشگیری دارد. اکثریت موارد به طور مستقیم به سیگار کشیدن مرتبط است و بهترین راه برای جلوگیری این است که هرگز سیگار نکشید .

قرار گرفتن در معرض دود سیگار و گرد و غبار شغلی عامل دیگری برای COPD است . اگر با این نوع مضر ریه کار می کنید، با سرپرست خود در مورد بهترین راه های محافظت از خود، مانند استفاده از تجهیزات حفاظتی تنفسی صحبت کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا