سلامتی

راهکارهایی برای کاهش چربی خون و جلوگیری از بیماری

چربی خون یکی از عارضه هایی است که به راحتی موجب سکته های قلبی می شود. آیا می دانید چگونه باید از این عارضه مرگبار جلوگیری کرد؟ با ادامه این مطلب در مورد راهکارهایی برای کاهش چربی خون و خلاصی از این بیماری همراه باشید.

چکاپ های ماهیانه از سلامت بدن و آزمایش های مختلف باعث می شود تا سلامت خود را تحت کنترل بگیرید. آزمایش چربی خون مقادیری را نشان می دهد که می توانید سلامتی خود را با آن تحلیل کتید. با تغییراتی در سبک زندگی‌تان و کاهش چربی خون خود، خطر بروز بیماری‌های قلبی را کاهش بدهید و به حفظ سلامتی‌تان کمک کنید. برای کاهش چربی خون و افزایش سطح سلامتی‌تان، گام‌های زیر را دنبال کنید.

به طور مستمر آزمایش چربی خون بدهید

باید بدانید که اعداد حاصل از آزمایش‌تان باید در چه محدوده‌ای باشند. مقدار مناسب برای کلسترول کل، کمتر از ۲۰۰ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر (mg/dl) است. میزان کلسترول خوب‌تان باید حداقل ۶۰ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر باشد تا خطر بیماری‌های قلبی در شما کاهش یابد. کلسترول بد (LDL) خون‌تان باید از میزان کلسترول خوب کمتر باشد. سالم‌ترین محدوده برای کلسترول بد خون، کمتر از ۱۰۰ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر است. میزان تری‌گلیسرید خون‌تان هم بهتر است کمتر از ۱۵۰ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر باشد.

سبک زندگی را تغییر دهید

به طور عملی با تغییر در سبک زندگی می توانید میزان کلسترول خوب خون را  بهبود ببخشید. راهکار های زیر می توانند به تغییر سبک زندگی کمک کنند:

  • اگر سیگاری هستید، آن را ترک کنید.
  • اگر اضافه وزن دارید، می‌توانید با کاستن هر ۲۷۰۰ گرم از وزن‌تان، یک واحد کلسترول خوب خون را افزایش بدهید.
  • با هر روشی که می‌توانید، میزان فعالیت فیزیکی‌تان را افزایش بدهید.
  • به‌جای چربی‌های مضر، از چربی‌های سالم استفاده کنید.
  • از مصرف نوشیدنی‌های الکلی بپرهیزید، زیرا این کار خطرات زیادی برای سلامتی‌تان به‌دنبال دارد.

رژیم غذایی خود را تغییر دهید

افزایش میزان فیبر دریافتی در بدن موجب تغییرات کلی در رژیم غذایی خواهد شد. مصرف بیشتر میوه، سبزیجات و مایعات در افزایش فیبر و کاهش کلسترول بالای خون بسیار مفید است. سعی کنید رژیم غذایی را تغییر دهید تا چربی خون را کاهش دهید. چاقی عاملی است که می‌تواند کلسترول بد خون‌تان را افزایش بدهد. تغییراتی در رژیم غذایی مانند افزایش مصرف فیبر، می‌تواند در کنترل وزن به شما کمک کند. بدیهی است که ورزش و افزایش فعالیت فیزیکی نیز به کاهش وزن‌ کمک می‌کنند. افزایش فعالیت‌های فیزیکی موجب کاهش کلسترول بد خون‌تان می‌شود.

تری گلیسیرید خون با تغییرات در سبک زندگی، تغییر خواهد کرد

دو نوع ماده خوراکی موجب افزایش تری گلیسیرید می شود. مواد پر قند و مواد پرچرب با ترانس بالا. به همین دلیل باید آنها را نیز از رژیم غذایی‌تان حذف کنید. به جای این مواد می توانید از خوراکی های طبیعی و چربی های سالم مثل چربی های گیاهی و ماهی ها استفاده کنید. سایر اقداماتی که می‌توانند موجب کاهش تری‌گلیسرید خون‌تان شوند، همان‌هایی هستند که در موارد بالا به آنها اشاره کردیم. در صورت لزوم می‌توانید برای کاهش وزن، افزایش فعالیت فیزیکی، ترک سیگار و … از پزشک‌تان راهنمایی بخواهید.

در نهایت باید اراده داشته باشید. هر مریضی می تواند انسان را از پا در بیاورد اما به خاطر داشته باشید که اهمیت دادن به سلامتی و بدن به طول عمر زیاد کمک خواهد کرد. چرا انسان باید خود را در معرض عدم سلامتی قرار دهد؟ اگر تغییراتی که در سبک زندگی‌تان ایجاد می‌کنید کافی نیستند، می‌توانید از پزشک‌تان بخواهید به‌منظور کنترل کلسترول خون‌تان، داروهایی مانند نیاسین یا استاتین برای‌تان تجویز کند. اگر اکنون نیز به بیماری‌هایی مانند دیابت یا فشار خون بالا مبتلا هستید، علاوه بر کنترل کلسترول، آنها را نیز کنترل کنید تا از خطر بروز بیماری‌های قلبی بکاهید.

منبع: Livestrong

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا