درمان بیماری هازنان و زایمان

تستهای غربالگری زنان برای تشخیص انواع بیماری ها

متخصصان اغلب در مورد زمان شروع تستهای غربالگری زنان ، چگونگی انجام آنها و زمان توقف آنها اختلاف نظر دارند.

 

انواع تستهای غربالگری زنان :

فشار خون :

فشار خونتان حداقل هر بار یکبار در هر دو سال باشد، اگر در محدوده سالم (زیر 120/80) یا یک بار در سال بالاتر از حد طبیعی (بین 120/80 و 139/89) باشد.

تستهای غربالگری زنان
تراکم استخوان :

این آزمون حداقل یک بار در 65 سالگی یا بعد از آن انجام شود. اگر شما جوانتر از 65 سال و در مورد تکرار تست هستید، با پزشک یا پرستار خود در مورد آزمایش تست صحبت کنید.

سرطان پستان :

ماموگرافی یکی از تستهای غربالگری زنان است که هر دو سال برای زنان سنین 50-74 سال توصیه میشود. اگر شما 75 سال یا بیشتر دارید، اگر نیاز به ادامه ماموگرافی دارید، از پزشک یا پرستار خود بپرسید.

تستهای غربالگری زنان
سرطان دهانه رحم :

یک آزمایش پاپ هر سه سال یکبار برای زنان 21 تا 65 ساله که دهانه رحم دارند توصیه می شود. در سن 30 سالگی یک آزمایش پاپ و آزمایش HPV هر 5 سال یک گزینه است. اگر شما 65 سال یا بیشتر دارید، اگر شما نیاز به نگه داشتن تست پاپ دارید، از دکتر یا پرستار خود بپرسید.

سرطان روده بزرگ :

توصیه می شود برای زنان سنین 50-75. با پزشک خود صحبت کنید که آزمایش غربالگری، آزمایش خون مخفی، سیگموئیدوسکوپی یا کولونوسکوپی یا ترکیبی از آزمایشها برای شما مناسب است و اینکه آیا شما باید این آزمایشها را بعد از 75 انجام دهید.

تستهای غربالگری زنان

غربالگری دیابت:

اگر فشار خون بالاتر از 135/80 باشد یا اگر داروهای فشار خون بالا دارید، برای دیابت آزمایش کنید.

اچ آی وی / ایدز :

حداقل یکبار پس از سن 20 سالگی یا قبل از آن برای HIV / AIDS اچ آی وی تست کنید، اگر شما در معرض خطر ابتلا به ویروس نقص ایمنی بدن هستید. در مورد آزمایش بیشتر با پزشک خود بحث کنید.

 

تستهای غربالگری زنان

مشخصات لیپید (کلسترول، LDL، HDL و تری گلیسرید) :

در سن 20 سالگی، زنان در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی هستند که باید آزمایش های کلسترول منظم داشته باشند.

سرطان ریه :

آزمایش سالانه با توموگرافی کامپیوتری با دوز پایین بین 55 سال و 80 سال مخصوصا افرادی که یک بار در روز به مدت 30 سال سیگار کشیده اند و یا درحال حاضر دود کرده و یا در 15 سال گذشته ترک کرده باشد.

تستهای غربالگری زنان

عفونت های منتقله از راه جنسی (کلامیدیا، گونوره، سیفلیس) :

اگر شما از لحاظ جنسی فعال یا حامله هستید، برای کلامیدیا از 24 سالگی سالانه آزمایش دهید. پس از 25 سالگی، اگر شما در معرض خطر ابتلا به عفونت جنسی هستید، برای بیماری کلامیدیا و سایر بیماری های منتقله جنسی تست کنید.

تستهای غربالگری برای زنان :

تست ممکن است روزی به پیش بینی خطر ابتلا به دیابت کمک کند.

تست های غربالگری برای همه افراد احتمالا لازم نیست.

گروه های کارآزمایی برخی از آزمایشات ارائه شده برای غربالگری افراد سالم را توصیه نمی کنند، زیرا ممکن است منجر به روش های غیر ضروری شود. زنان توصیه می شود یک برنامه غربالگری شخصی با پزشکان خود ایجاد کنند

هنگام فشار خون بالا، از مقادیر پایین دیاستولی مراقبت کنید.

تحقیقات جدید سبب آسیب بافت قلب به درمان های فشار خون شده است که فشار دیاستولیک (تعداد پایین در خواندن) را پایین می آورد.

غربالگری برای جلوگیری از سرطان :

تستهای غربالگری زنان برای افرادی که در معرض خطر ابتلا به سرطان هستند، مانند کولونوسکوپی برای مردان و زنان و ماموگرافی و پاپ اسمیر برای زنان توصیه می شود. برخی از تستهای غربالگری زنان به طور منظم توصیه نمی شود، اما ممکن است مهم باشد، مانند توموگرافی کامپیوتری با دوز کم برای تشخیص علائم اولیه سرطان ریه، یا یک آزمایش پوستی دایمی با دکتر برای رویارویی با سرطان پوست .

 

مترجم یک دکتر

منبع: health.harvard.edu

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا