پوست و مو

جلوگیری از پیری زودرس به وسیله مواد غذایی مفید

بسیاری از عوامل خارجی و یا داخلی وجود دارند که منجر به پیری زودرس می‌شوند. هر چند اینکه پوست با افزایش سن دچار چین و چروک و علائم پیری شود طبیعی است اما عوامل محیطی و سبک زندگی بی تاثیر نیستند، به همین دلیل کارشناسان بهداشتی افراد را تشویق می‌کنند که میوه ها و سبزیجات تازه را به برنامه غذایی خود بیفزایند.

توجه داشته باشید که منابع طبیعی سرشار از مواد مغذی می‌باشند که میتواند سلول ها و بافت های بدن را تقویت کنند و از پیری زودرس جلوگیری کنند.

انواع موادغذایی برای جلوگیری از پیری زودرس

مواد غذایی رژیمی

غذاهای غنی شده مانند کامبوچا، کیمچی و کلم بروکلی می‌توانند از پیری زودرس جلوگیری کنند زیرا این مواد غذایی سرشار از پروبیوتیک هستند که می‌توانند به حفظ رطوبت پوست شما کمک کنند.

قارچ

کمبود ویتامین D منجر به عوارض بسیاری از جمله مشکل در جذب کلسیم می‌شود. این وضعیت یکی از دلایل ابتلا به پیری زودرس در زنان است. شما می‌توانید مقدار قابل توجهی از ویتامین D را از قارچ دریافت کنید بنابراین فراموش نکنید که قارچ را به سالاد خود اضافه کنید و یا در کنار دیگر سبزیجات مورد استفاده قرار دهید.

هندوانه

هندوانه نه تنها یک میوه خوشمزه است بلکه می‌تواند مواد مغذی زیادی را در اختیار بدن شما قرار دهد و از پیری زودرس جلوگیری کند.

ماست یونانی

ماست یونانی علاوه بر ویتامین D و کلسیم, باکتری هایی را تولید می‌کند که در هضم موثر هستند و می‌توانند علائم پیری زودرس را به تاخیر اندازند.

عسل

عسل یک ماده شیرین است که دارای خواص ضد ویروسی و ضد التهابی می‌باشد.‌ این خواص به اندازه کافی قوی هستند که از عوامل موثر در پیری زودرس جلوگیری کنند.

چای سبز

خوردن چای سبز گرم، قبل از خواب علاوه بر اینکه باعث آرامش در شما می‌شود دارای آنزیم های مختلف، آنتی اکسیدان ها، خواص ضد باکتریایی و پلی فنول ها است که می‌تواند با رادیکال های آزاد که نقش زیادی در پیری زودرس دارند مبارزه کند.

کلم بروکلی

بروکلی به جز اینکه دارای ویتامین ها و موادمعدنی زیادی است، یک انبار از لووتین می‌باشد که می‌تواند نقش موثری در کاهش علائم پیری داشته باشد.

دانه های کنجد

دانه های کنجد غنی از فیبر، آهن، منیزیم و کلسیم هستند که می‌توانند تراکم استخوان ها را افزایش دهند و از بیماری های استخوانی مرتبط با سن جلوگیری کنند.

روغن زیتون

روغن زیتون یکی از روغن های ضد پیری می‌باشد که شما می‌توانید بدون هیچ‌گونه نگرانی در رابطه با میزان کالری و چربی، آن را به برنامه ی غذایی خود بیفزایید. اگر طرفدار روغن زیتون نیستید می‌توانید زیتون را جایگزین آن کنید تا از مزایای آن برای جلوگیری از پیری زودرس بهره ببرید.

توت ها

غذاهای غنی از ویتامین C مانند توت فرنگی، توت سیاه، زغال اخته و تمشک باید بخشی از رژیم غذایی شما باشند. انواع توت نه تنها می‌توانند سلامت شما را بهبود بخشند بلکه می‌تواند روند پیری را به تاخیر اندازند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا