COPD چیست و چگونه درمان میشود ؟

( COPD ) یک بیماری مزمن التهابی ریه است که سبب انسداد جریان هوا در ریه ها می شود. علائم عبارتند از: مشکل تنفس، سرفه، تولید خلط و خس خس. این امر به دلیل قرار گرفتن طولانی مدت در معرض گازها یا ذرات مضر، اغلب از سیگار کشیدن است. افراد مبتلا به COPD در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سرطان ریه و انواع مختلف بیماری هستند.

 

COPD

 

آمفیزم و برونشیت مزمن شایعترین بیماری ها هستند که به COPD کمک می کنند .

COPD قابل درمان است و با مدیریت مناسب، اکثر افراد مبتلا می توانند کنترل نشانه های خوب و کیفیت زندگی را به دست آورند.

 

علائم :

علائم COPD اغلب به علت آسیب شدید ریه رخ نمی دهد و معمولا در طول زمان، به خصوص در صورت ادامه سیگار کشیدن، بدتر می شود. برای برونشیت مزمن، نشانه اصلی سرفه و خلط روزانه است که حداقل دو ماه در سال برای دو سال متوالی تولید می شود.

علائم و نشانه های دیگر COPD  عبارتند از:

کمبود نفس، به ویژه در فعالیتهای بدنی
خستگی
تنگی قفسه سینه
سرفه مزمن که ممکن است خلط ایجاد کند که ممکن است واضح، سفید، زرد یا سبز باشد
رطوبت لبها یا تختهای ناخن (سیانوز)
عفونت های مکرر تنفسی
کمبود انرژی
کاهش وزن ناخواسته
تورم در مچ پا یا پاها

افرادی که مبتلا به COPD نیز هستند، احتمال وقوع حادثه ای به نام تشدید دارند که در طی آن علائم آنها بدتر از تغییرات روزمره معمول است و حداقل برای چند روز ادامه دارد.

 

COPD

 

علل :

علت اصلی COPD در کشورهای توسعه یافته سیگار کشیدن  است. در کشورهای در حال توسعه،  اغلب در افرادی که در معرض دود از سوختن برای پخت و پز و گرمایش در خانه های با  تهویه ضعیف قرار دارند رخ می دهد.

 

عوامل خطر :

عوامل خطر COPD عبارتند از:

قرار گرفتن در معرض دود تنباکو. مهمترین عامل خطر برای COPD سیگار کشیدن در دراز مدت است. سالهای بیشتری که سیگار می کشید و بسته های بیشتری که سیگار می کشید خطر ابتلا در شما را افزایش میدهد افراد سیگاری و افرادی که ماری جوانا نیز مصرف میکنند ممکن است در معرض خطر باشند.

افراد مبتلا به آسم که سیگار میکشند ترکیب آسم، بیماری مزمن التهابی هوای مزمن و سیگار کشیدن خطر ابتلا بهCOPD را در آنها بیشتر می کند.

 

COPD.

قرار گرفتن در معرض مواد شیمایی و قرار گرفتن در معرض دود سیگار، بخار و مایع شیمیایی در محل کار طولانی مدت می تواند موجب تحریک ریه های شما شود.

کمبود آلفا ۱-آنتی تیپسین اختلال ژنتیکی ناشی از برخی موارد COPD است . سایر عوامل ژنتیکی احتمالا سیگاری های خاصی را در معرض بیماری قرار می دهد.

 

عوارض جانبی :

COPD می تواند عوارض زیادی را شامل شود، از جمله:

عفونت های تنفسی. افراد مبتلا بیشتر احتمال دارد که سرماخوردگی، آنفولانزا و پنومونی را بگیرند. هر عفونت تنفسی می تواند دشواری برای نفس کشیدن باشد و باعث آسیب بیشتر به بافت ریه شود. واکسیناسیون آنفولانزای سالانه و واکسیناسیون منظم در برابر پنومونیک پنوموکوک می تواند برخی از عفونت را از بین ببرد.

 

COPD

 

COPD می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی، از جمله حمله قلبی را افزایش دهد. ترک سیگار ممکن است این خطر را کاهش دهد.

همچنین می تواند خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهد. ترک سیگار ممکن است این خطر را کاهش دهد.

فشار خون بالا در شریان ریوی. COPD ممکن است باعث فشار خون بالا در شریانهایی شود که خون شما را به ریه ها می رسانند (فشار خون ریوی).

 

جلوگیری :

بر خلاف برخی از بیماری ها، COPD یک علت روشن و یک مسیر پیشگیری دارد. اکثریت موارد به طور مستقیم به سیگار کشیدن مرتبط است و بهترین راه برای جلوگیری این است که هرگز سیگار نکشید .

قرار گرفتن در معرض دود سیگار و گرد و غبار شغلی عامل دیگری برای COPD است . اگر با این نوع مضر ریه کار می کنید، با سرپرست خود در مورد بهترین راه های محافظت از خود، مانند استفاده از تجهیزات حفاظتی تنفسی صحبت کنید.

 

 

مترجم یک دکتر

منبع : mayoclinic.org

 

ارسال شده در تاریخ 21 نوامبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع داروها , درمان | 810 بازدید

COPD چیست و چگونه درمان میشود ؟
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است