اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات ؛ معرفی، علائم و درمان

زاویه ستون فقرات می تواند کمی منحنی باشد اما اگر این زاویه از ۱۰ درجه بیشتر شد به معنای ابتلا به اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات خواهد بود. در ادامه به کلیات این بیماری می پردازیم.

اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات

در نگاه اول چیزی در یک بیمار مبتلا به اسکولیوز نمی بینید، اما زمانی که فرد نشسته یا خوابیده باشید به راحتی این مساله دیده خواهد شد.

اسکولیوز در افراد مختلف متفاوت است. در بعضی از افراد در سبب علل خاص و در بعضی با عوامل ناشناخته‌ای به وجود می‌آید. انحراف ستون فقرات را می‌توان هم نازیبا دانست و هم دردناک و سخت!

اگر می‌خواهید همه چیز درباره انحراف ستون فقرات یا اسکولیوز را بدانید، این مقاله از دکترنیم را مشاهده کنید.

علل به وجود آورنده اسکولیوز

این بیماری به دلیل عوامل ناشناخته، ایدیوپاتیک نامگذاری می شود. از طرفی در بین سنین ۱۰ تا ۱۵ سالگی شکل می گیرد و در بسیاری از موارد اصلا علل به وجود آورنده ندارد. ایدیوپاتیک اصطلاحی پزشکی برای نامیدن بیماری هایی است که علل ناشناخته‌ای دارند.

اما با وجود ناشناخته بودن علل بیماری، برخی از انواع اسکولیوز، علت های روشنی دارند. به همین دلیل، پزشکان این بیماری را به سه نوع ساختاری، غیر ساختاری و مادرزادی تقسیم بندی کرده اند.

اسکولیوز

۱- اسکولیوز ساختاری:

در این نوع، انحراف ستون فقرات سخت و غیر قابل برگشت است. اغلب اسکولیوز، ساختاری بوده و به دلیل تغییرات دائمی در استخوان بندی و اسکلت بدن به وجود می‌آید.

۲- اسکولیوز غیر ساختاری:

در این نوع از بیماری، ستون فقرات به طور طبیعی کار می‌کنند اما انحنا وجود دارد. دلایل این موضوع می‌تواند موارد زیر باشد:

 • کوتاهی یک پا نسبت به دیگری
 • اسپاسم عضلانی
 • التهابات مانند: آپاندیس

وقتی که این مشکلات حل شوند، اسکولیوز معمولا از بین خواهد رفت!

۳- اسکولیوز مادرزادی:

در این نوع از بیماری که برای نوزادان اتفاق می‌افتد، مشکلات ستون فقرات، مشکلات کوچک در مهره ها و استخوان ها می‌تواند سبب اسکولیوز شود. در این حالت ممکن است؛ مهمره ها درست کار نکنند یا به درستی تقسیم بندی نشوند. پزشکان بعد از تولد آنرا شناسایی می‌کنند اما ممکن است تا نوجوانی، تشخیص داده نشود.

همچنین علل دیگری که در بروز بیماری اسکولیوز نقش دارند عبارتند از:

 • انواع تومور
 • فلج مغزی
 • عفونت ها
 • نقائص هنگام تولد
 • سابقه خانوادگی
 • دیستروفی عضلانی
 • شرایط ژنتیکی مانند: سندرم مارفان یا سندرم داون

همانطور که در بالا گفته شد، با توجه به ایدیوپاتیک بودن این بیماری، دلایل و علل فراوانی برای انحراف ستون فقرات وجود ندارد؛ اگر شما علل جدیدی می‌شناسید، در قسمت نظرات معرفی کنید تا در مقاله قرار گیرد.:)

نشانه های بیماری انحراف ستون فقرات

اسکولیوز

نشانه های آن بسیار واضح است و هر فرد عادی نیز می تواند با دیدن بیمار آن را تشخیص دهد.

همچنین می‌تواند باعث شود یکی از شانه ها، بالاتر از شانه دیگر قرار گیرد. همچنین ممکن است انحنای آشکاری در یک طرف قفسه سینه دیده شود که از انحراف دنده ها و چرخش مهره ها به وجود می‌آید.

تمامی علائم اسکولیوز در زیر به صورت گزینه ای آمده است:

 • انحراف ستون فقرات به طرفین
 • انحراف قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • درد قفسه سینه
 • بالاتر بودن شانه نسبت به دیگری
 • کوتاهی پا نسبت به دیگری
 • درد پشت
 • کمر درد
 • گردن درد
 • درد شکمی
 • اسپاسم عضلانی

بسیاری از علائم ذکر شده در بالا، در موارد شدید‌تر به وجود می‌آید. اگر انحراف خفیف دارید، ممکن است بسیاری از این علائم را مشاهده نکنید. اما به هر علامتی توجه کنید و به پزشک خود اطلاع دهید.

پیشگیری از اسکولیوز

آیا می‌توان از انحراف ستون فقرات پیشگیری کرد؟ خیر. همچنین شایعاتی درباره علل بروز اسکولیوز وجود دارد: بعضی‌ها میگویند سنگین بودن کوله پشتی بچه‌ها از علل بروز این بیماری است در حالی که، سبب درد شانه و کمر می‌شود و اصلاً به اسکولیوز ربطی ندارد.

همچنین چگونگی ایستادن و نشستن افراد، تأثیری بر اسکولیوز نخواهد گذاشت.

غربالگری کودکان در مدرسه، می‌تواند به تشخیص سریع انحراف ستون فقرات کمک کند. می‌توان با نگاه پردقت به علائم این بیماری، سریعاً آن را تشخیص داد و به درمان آن اقدام کرد.

منبع : mayoclinic

ارسال شده در تاریخ 29 مارس 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان | 1,298 بازدید

اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات ؛ معرفی، علائم و درمان
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است