۱۰ عوارض قرص ضد بارداری

در این مطلب قصد داریم شما را با عوارض قرص ضد بارداری آشنا کنیم . لطفا با ما باشید.

قرص ضد بارداری خوراکی، معمولا “قرص” شناخته شده است، یک روش مبتنی بر هورمون برای جلوگیری از حاملگی است. همچنین می تواند به حل قاعدگی نامنظم، دوره های دردناک و سنگین، آندومتریوز ، آکنه و سندرم پیش از قاعدگی (PMS) کمک کند.

قرص ضد بارداری مانع از تخمک گذاری می شود، بنابراین هیچ چیز برای اسپرم برای باروری وجود ندارد.

انواع قرص های ضد بارداری وجود دارد. همه آنها شامل اشکال مصنوعی هورمون استروژن ، پروژسترون یا هر دو هستند.پروژسترون مصنوعی پروژستین نامیده می شود. قرص های ترکیبی حاوی پروژستین و استروژن هستند. “مینی قرص” شامل پروژستین است.

همه قرصهای مونوفاز حاوی همان تراز هورمون هستند.

 

عوارض قرص ضد بارداری

 

عوارض قرص ضد بارداری خوراکی عبارتند از:

لکه بینی بین قاعدگی
حالت تهوع
حساسیت سینه
سردرد و میگرن
افزایش وزن
تغییرات خلق و خوی
دوره های از دست رفته
کاهش میل جنسی
ترشحات واژن
تغییرات در بینایی افراد مبتلا به لنزهای تماسی

ما در مورد هر کدام از این عوارض جانبی صحبت خواهیم کرد.

 

۱٫لکه بینی بین قاعدگی :

خونریزی واژینال در طی دوره های مورد انتظار معمول است. این عوارض قرص ضد بارداری معمولا در طی ۳ ماه بعد از آغاز قرص حل می شود.

در طول لکه بینی نیز مصرف قرص موثر است.

 

عوارض قرص ضد بارداری

 

۲٫ تهوع :

هنگامی که اولین بار مصرف قرص را مصرف کردید، برخی از افراد تهوع خفیف را تجربه می کنند، اما علائم معمولا بعد از مدتی فروکش می کنند. مصرف قرص با غذا یا هنگام خواب ممکن است عوارض قرص ضد بارداری را کاهش دهد. اگر حالت تهوع شدید یا ادامه یابد تا ۳ ماه طول بکشد، باید راهنمایی پزشکی صورت بگیرد.

 

۳٫ حساسیت پستان :

قرص های ضد بارداری ممکن است باعث افزایش سایز پستان یا حساسیت به لمس شوند. این عوارض قرص ضد بارداری به طور معمول چند هفته پس از شروع مصرف قرص رفع میشود.

نکاتی برای تسکین درد پستان شامل کاهش مصرف کافئین و نمک و استفاده از سینه بند های حمایتی است.

 

عوارض قرص ضد بارداری

 

۴٫ سردرد و میگرن :

بعضی از افراد با مصرف قرص دچار دوره های نامنظم، حالت تهوع، سردرد یا تغییر وزن میشوند. هورمون های قرص های جلوگیری از قاعدگی می توانند احتمال سردرد و میگرن را افزایش دهند.

قرص هایی با انواع و دوزهای هورمون ممکن است نشانه های مختلفی ایجاد کند.

استفاده از یک قرص کوچک باعث بروز سردرد شود.

این عوارض قرص ضد بارداری معمولا در طول زمان بهبود می یابند.

 

۵٫ افزایش وزن :

مطالعات بالینی نشان می دهد که پیوند ثابت بین استفاده از قرص های پیشگیری از تولد و نوسان وزن وجود ندارد. با این حال، احتباس مایعات ممکن است رخ دهد، به خصوص در اطراف سینه ها و باسن ها.

برخی از انواع قرص های ضد بارداری هورمونی با کاهش وزن توده بدن ارتباط دارند.

 

عوارض قرص ضد بارداری

 

۶٫ تغییر رفتار :

مطالعات نشان می دهد که از عوارض قرص ضد بارداری ممکن است تغییر خلق و خوی کاربر و افسردگی و یا دیگر تغییرات عاطفی شود. هر کسی که در طول استفاده از قرص تغییرات خلق را تجربه می کند باید با ارائه دهنده پزشکی خود تماس بگیرد.

 

۷٫ دوره های از دست رفته :

حتی با استفاده از قرص مناسب، یک دوره ممکن است گاهی اوقات از دست رفته باشد. عواملی که می توانند بر آن تأثیر بگذارند عبارتند از: استرس ، بیماری، سفر و اختلالات هورمونی یا تیروئید.

 

عوارض قرص ضد بارداری

 

۸٫ کاهش میل جنسی :

از عوارض قرص ضد بارداری بروز اختلال جنسی یا میل جنسی در برخی افراد است. اگر کاهش میل جنسی وجود داشته باشد و ناراحت کننده باشد، باید با یک ارائه دهنده پزشکی آن را مورد بحث قرار داد.

در بعضی موارد، قرصهای جلوگیری از قاعدگی می توانند میل جنسی را افزایش دهند، به عنوان مثال، باعث کاهش علائم دردناک از گرفتگی قاعدگی، سندرم پیش از قاعدگی، اندومتریوز و فیبروئیدهای رحم میشوند.

 

۹٫ ترشحات واژن :

تغییرات در تخلیه واژن ممکن است هنگام مصرف قرص رخ دهد. این ممکن است افزایش یا کاهش روانکاری واژینال یا تغییر ماهیت تخلیه باشد. اگر خشکی واژن به دست آید، روانکاری اضافه می تواند به ایجاد رابطه جنسی راحت تر کمک کند.

این عوارض قرص ضد بارداری معمولا مضر نیست، اما تغییرات در رنگ یا بو می تواند عفونت را نشان دهد. هر کسی که در مورد چنین تغییراتی نگران است باید با ارائه دهنده پزشکی خود صحبت کند.

 

۱۰٫ تغییرات چشم :

یکی دیگر از عوارض قرص های ضد بارداری ضخیم شدن قرنیه در چشم است. استفاده از قرص های پیشگیری از بارداری خوراکی با خطر بالاتری از بیماری چشم ارتباط ندارد، اما ممکن است به این معنی باشد که لنزهای تماسی دیگر راحت نیستند.

 

 

مترجم یک دکتر

منبع : medicalnewstoday.com

 

ارسال شده در تاریخ 11 نوامبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع داروها , درمان , زنان و زایمان | 961 بازدید

۱۰ عوارض قرص ضد بارداری
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است