گرگرفتگی چیست ؟ راه‌های تشخیص و درمان گرگرفتگی زنانه

گرگرفتگی از شایع ترین و ناراحت کننده ترین علایم در حوالی یائسگی می باشد. این مشکل در ۷۵ درصد زنان واقع در حول و حوش یائسگی رخ میدهد.

از این موارد ۸۵ درصد بیش از یک سال و ۲۰ تا ۲۵ درصد تا ۵ سال این علامت را خواهند داشت. برخی تا ده سال نیز این مشکل را خواهند داشت.

در اکثر زنان شروع گرگرفتگی قبل از آخرین قاعدگی است. گرگرفتگی با افزایش سن به مقدار و شدت کمتر روی میدهد.

 

درمان گرگرفتگی

 

مشخصات گرگرفتگی عبارتند از :

۱٫ احساس گرمای شدید در قسمت فوقانی بدن به مدت ۳۰ ثانیه تا ۵ دقیقه

۲٫ علایم پیش درآمد به صورت تپش قلب یا احساس فشار داخل سر

۳٫ ممکن است همراه با گرگرفتگی، ضعف، سنکوپ یا سرگیجه وجود داشته باشد.

۴٫ پایان حمله با تعریق و احساس سرما ختم می شود.

۵٫ بیشتر حملات در شب ها رخ می دهدو ممکن است بیمار را از خواب یدار کند.

۶٫ کیفیت بد خواب ممکن است به خستگی مزمن با علایمی مانند تحریک پذیری، تمرکز ضعیف و اختلال حافظه منجر شود.

۷٫ فرکانس حملات از چند بار در روز تا چند بار در سال متغییر است.

۸٫ فشار در طی حملات ثابت می ماند.

 

تشخیص :

راه های تشخیصی عبارتند از :

  • شرح حال
  • معاینه فیزیکی
  • اندازه گیری fsh سرم (جهت تائید تشخیص )

 

درمان :

رفع گرگرفتگی ، شایع ترین علتی است که زنان را جهت آغاز و ادامه جایگزینی هورمونی بر می انگیزد . درمان توصیه شده برای گرگرفتگی شامل موارد زیر است :

۱٫استروژندرمان انتخابی است و بیش از ۹۵ درصد موثر است.

۲٫ پروژستین هادر زنانی که استروژن در آن ها منع مصرف دارد. پروژسترون مفید است.

۳٫درمان مرکب استروژن و پروژسترون

۴٫ داروهای گیاهی نظیر پودر سویا و آرد گندم

۵٫ویتامین E

۶٫درمان های غیر دارویی مثل تنفس سریع و منظم برا ی تسکین

۷٫ کاهش دمای بدن

۸٫ حفظ وزن در حد مطلوب

۹٫ ترک سیگار

 

بیشتر بخوانید تا سالم بمانید :

یائسگی زنان علائم عادی و غیرعادی یائسگی

در دوران یائسگی جذاب باشید

ارتباط پوکی استخوان با یائسگی زودرس

ارسال شده در تاریخ 23 جولای 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع زنان و زایمان , سلامتی | 799 بازدید

گرگرفتگی چیست ؟ راه‌های تشخیص و درمان گرگرفتگی زنانه
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است