زالو درمانی چیست؟ فواید و عوارض زالو درمانی

از زمان مصر باستان، زالو در پزشکی برای درمان نارسایی های عصبی، مشکلات دندان، بیماری های پوستی و عفونت استفاده شده است. در طب سنتی ایران از این موجود با ارزش برای درمان بسیاری از بیماری استفاده می شده است. امروزه آنها اغلب در جراحی پلاستیک و سایر میکروسکوپیک استفاده می شود. این به این دلیل است که پروتئین هایی در آن وجود دارد که از لخته شدن خون جلوگیری می کنند. این ترشحات  به عنوان ضد انعقاد شناخته شده اند. این جریان بعث می شود خون قطع نشود و در درمان به پزشکان کمک می کند. در حال حاضر، زالو درمانی به دلیل روش ساده و ارزان برای پیشگیری از عوارض و درمان بیماری ها استفاده می شود.

زالو چگونه عمل می کند؟

این موجودات دارای سه فک با ردیف های کوچک دندان هستند. آنها پوست  را با دندان های خود سوراخ می کنند و از طریق نیش بزاق ضد انعقادی را وارد بدن می کنند. سپس شروع میکند خون را مکیدن و بسته به افراد مختلف میزان خونی که می خورد متفاوت است.

موقعیت های مختلفی وجود دارد که می توان از آنها استفاده کرد. افرادی که ممکن است از آنها سود ببرند شامل افرادی هستند که به علت عوارض جانبی دیابت، افرادی که مبتلا به بیماری قلبی هستند و افرادی که تحت جراحی زیبایی قرار می گیرند و در معرض خطر از دست دادن بعضی از بافت نرم خود قرار دارند همچنین برای درمان لخته های خون و وریدهای واریسی توصیه شده می شود.

کودکان زیر ۱۸ سال و زنان باردار نباید زالو درمانی کنند.

بیماری های قابل درمان با زالو

در یک جلسه، زالو زنده، خود را به منطقه هدف متصل می کند و خون را می کشد. آنها پروتئین ها یی را آزاد می کنند که از لخته شدن خون جلوگیری می کند. این باعث بهبود گردش خون و جلوگیری از مرگ بافت می شود. پس از جدا شدن زالو زخم هایی به شکل Y ایجاد می شوند  که بعد از چند روز بهبود می یابند.

مواد شیمیایی مشتق شده از بزاق زالو به داروهایی تبدیل شده اند که می توانند بیماری های زیر را درمان کند:

  • فشار خون
  • رگهای واریسی
  • هموروئید
  • مشکلات پوستی
  • آرتروز
  • بیماری های قلبی
  • سرطان

افراد مبتلا به بیماری قلبی با توجه به پتانسیل بالقوه خود برای بهبود التهاب و جریان خون از درمان پیوند استفاده می کنند. در چند سال گذشته، زالو درمانی به عنوان جایگزین مناسب برای افراد مبتلا به بیماری و اختلالات عروقی تبدیل شده است.

امروزه حتی برای درمان سرطان نیز از آن استفاده می شود. تحقیقات نشان داده است زالو درمانی اثرات سرطان ریه را کاهش می دهد.
خواص ضد التهابی در بزاق زالو باعث کاهش درد و حساسیت در محل جراحی می شود.

عوارض جانبی

این درمان آسان است و دارای عوارض جانبی آن نسبت به سایر درمان ها بسیار کمتر  است. با این حال، برخی از خطرات وجود دارد. خطر ابتلا به عفونت باکتریایی وجود دارد،بنابراین باید مطمئن باشید که زالو در محیطی بهداشتی نگه داری شده است. به همین علت، افرادی که از بیماری های خود ایمنی رنج میبرند کاندید خوبی برای درمان نیستند.

بعد از زالودرمانی تا چندین ساعت از محل نیش زالو خون می آید و نباید زیاد نگران بود ولی اگر این خونریزی زیاد طول کشید بایستی با پزشک مربوطه صحبت کرد و از خونریزی جلوگیری کرد.

 

منبع: www.healthline.com

ارسال شده در تاریخ 3 فوریه 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان , سلامتی | 1,057 بازدید

زالو درمانی چیست؟ فواید و عوارض زالو درمانی
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است