کیست های تخمدان |انواع کیست های تخمدان و علائم وجود کیست در تخمدان

کیست های تخمدان , کیسه های پر از مایعی هستند که در داخل یا بر روی تخمدان رشد می‌کنند. اکثر کیست های تخمدان غیر سرطانی هستند و ضرری ندارند اما گاهی اوقات یک کیست ممکن است سرطانی ‌شود. کیست های سرطانی بیشتر احتمال دارد که در خانم های بالای ۴۰ سال ایجاد شوند.

 

کیست های تخمدان .

 

 

انواع کیست های تخمدان:

انواع مختلفی از کیست های تخمدان وجود دارد.

شایع‌ترین نوع کیست های تخمدانی را کیست های فولیکولر (Follicular)تشکیل می‌دهند. در این نوع کیست ها , یک فولیکول رشد نموده و پر از مایع میگردد. قطر این نوع کیست ها ممکن است تا ۵ سانتی متر بشود و معمولا بطور منفرد و تکی دیده میشوند.کیست های کوچک چندتایی که در تخمدان ها ایجاد میشوند احتمالا به علت اختلالات هورمونی تشکیل میگردند و این بیماری را اصطلاحا ” سندروم تخمدان پلی کیستیک “یا به اختصار PCO مینامند.

کیست هایی ممکن است در کورپوس لوتئوم (جسم زردی که از یک فولیکول بعد از رها شدن تخمک ایجاد میشود) به وجود آید. این کیست ها پر از خون بوده و اندازه آنها می تواند تا ۳ سانتی متر هم رشد کند.

کیست های دِرموئید(Dermoid) کیست هایی هستند که حاوی سلول هایی میباشند که به طور طبیعی در همه جای بدن یافت می‌شوند (مثل سلول های پوست و مو).
کیست آدنوم(Cystadenoma) کیستی است که بر اثر رشد یک نوع سلول در تخمدان ایجاد میگردد. در مورد نادری دیده شده است که یک کیست آدنوم تمام محوطه شکم را فرا گرفته است.

 

علائم وجود کیست های تخمدان:

اکثر کیست های تخمدان هیچگونه علائم و مشکلی ایجاد نمی کنند , اما بعضی از آنها میتوانند باعث ایجاد علائم زیر شوند:

✔احساس ناراحتی در شکم

درد در هنگام مقاربت

✔قاعدگی های نامنظم که گاهی اوقات باعث از دست رفتن خون زیادی میشود

✔خونریزی های بعد از یائستگی

کیست های بزرگ میتوانند بر روی مثانه فشار آورده و باعث احتباس ادراری و یا نیاز به مراجعات مکرر به توالت برای دفع ادرار شوند.

 

عوارض وجود کیست ها:

اگر یک کیست تخمدان پاره شود و یا پیچ بخورد , درد شدید شکم , تهوع و تب ممکن است ایجاد شود. کیست ها ممکن است به قدری بزرگ شوند که باعث گردند شکم متسع و بزرگ‌ شود.

در موارد نادری ممکن است قبل از بلوغ , یک کیست , هورمون جنسیِ استروژن تولید نماید و منجر به ظهور علائم جنسی در سنین پایین شود.
بعضی از کیست های تخمدانی تولید هورمون های جنسی مردانه میکنند و باعث میشوند که خانم هایی که چنین کیست هایی را دارند ویژگی های مردانه ای از خود نشان دهند(مانند رویش مو در صورت)

 

درمان کیست ها:

گاهی اوقات کیست ها را به طور تصادفی در هنگام معاینات معمول زنانگی کشف می کنند. اگر شما علایم وجود کیست را دارید , پزشک برای کشف این موضوع اقدام به معاینه شما خواهد نمود. همچنین ممکن است از شما سونوگرافی شود و یا این که لاپاراسکوپی انجام شود تا وجود کیست , تایید شده و اندازه بزرگی آن و محل‌ آن مشخص گردد.

در صورتی که پزشک بخواهد ببیند که آیا کیست سرطانی است یا خیر , ممکن است از شما آزمایش خون بگیرد.

کیست های تخمدانی ممکن است بدون هیچگونه درمانی ناپدید شوند , با این حال می‌توان اندازه کیست ها را در فواصل زمانی منظم اندازه گیری نمود و مشخص کرد که آیا کیست در حال بزرگ شدن است یا کوچک تر شدن؟ کیست های بزرگ یا کیست هایی که هیچ تغییری نمی کنند را می‌توان خالی نمود. یا آنها را برداشت.

اگر احتمال می‌رود که کیست سرطانی می باشد باید آن را خارج نمود. کیست های تخمدانی ممکن است بطور مکرر عود نمایند.

ارسال شده در تاریخ 30 جولای 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع داروها , درمان , زنان و زایمان | 542 بازدید

کیست های تخمدان |انواع کیست های تخمدان و علائم وجود کیست در تخمدان
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است