کلومیفن/ استفاده از کلومفین برای بارداری و تحریک کردن تخمک گذاری

کلومیفن    Clomiphene

نام تجاری :    Clomid

دسته دارویی :    داروی درمان عقیمی و نازایی ،محرک تخمک گذاری

طبقه بندی شیمیایی : آنتی استروژنیک غیر استروئیدی

اشکال موجود : قرص ۵۰ میلی گرمی

مکانیسم اثر : آزادسازی   LHو   FSH را از غده هیپوفیز افزایش داده و موجب افزایش بلوغ فولیکول تخمدانی ، تخمک گذاری و پیشرفت جسم زرد می شود.

موارد مصرف : ناباروری در زنان

کاربرد های غیر رسمی : اولیگواسپرمی

 

کلومیفن و درمان نازایی

 

 

کلومیفن موجب افزایش راندمان هورمون ها بوسیله غده بلغم آور می شود.بدینوسیله موجبات همانند سازی تخمک گذاری در زنان را فراهم می آورد. قرص های این دارو برای درمان نازایی زنان ، باید ظرف مدت پنج روز پس از شروع قاعدگی آنان، مصرف شود. ضمنآ اگر پس از چند ماه این دارو نتوانست موجب تحریک تخمدان ها و تخمک گذاری شود ، باید از داروهای دیگری استفاده نمود. لازم به یاد آوری است که احتمال دو قلو زایی زنانی که این دارو را مصرف می کنند بیشتر از زنانی است که از این دارو استفاده نمی نمایند.

 

چگونگی تاثیر دارو :

تخمک گذاری ظرف ۴ تا ۱۰ روز پس از مصرف آخرین دوز دارو ، حادث می شود . اما بعضی اوقات ممکن است تخمک گذاری تا چند ماه انجام نگیرد. ضمنآ اثرات این دارو مدت ۵ روز پس از مصرف آخرین دوز دارو در بدن باقی می مانند.

 

طریقه نگهداری کلومیفن :

این دارو باید در یک محفظه سر بسته در جای خشک و خنک و دور از دسترس کودکان نگهداری شود .ضمنآ از تابش نور محافظت گردد.

 

چگونگی قطع مصرف دارو :

طبق دستور پزشک ، کلومیفن را مصرف کنید.قطع نابهنگام مصرف دارو موجب کاهش شانس بارداری می شود.اما اگر دچار عوارض شدیدی همچون کم شدن بینایی ، درد شدید پستان یا شکم ، تشنج یا ظاهر شدن جوش گشتید، مصرف دارو را قطع کرده و پزشک را در جریان قرار دهید.

 

موارد منع مصرف :

در بارداری گروه X  ،ازدیاد حساسیت ، بیماری کبدی ، خونریزی غیر قابل تشخیص رحمی ، عملکرد کنترلنشده تیروئید یا آدرنال، زخم داخل جمجمه ، کیست های تخمدانی ، کارسینوم آندومتر

 

 

ارسال شده در تاریخ 8 ژوئن 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع بارداری , درمان , سلامتی | 1,390 بازدید

کلومیفن/ استفاده از کلومفین برای بارداری و تحریک کردن تخمک گذاری
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است