کدام مواد غذایی غنی از روی هستند؟ آشنایی با مواد غذایی غنی از روی

مواد غذایی غنی از روی _ یکی از موادمعدنی مورد نیاز بدن روی میباشد زیرا این ماده معدنی عملکردهای مختلفی را انجام میدهد به عنوان مثال: سیستم ایمنی بدن را تقویت میکند , بینایی را بهبود میبخشد , از پیری زودرس جلوگیری میکند و منجر به تقویت موها میشود.

 

مواد غذایی غنی از روی.

 

در صورتی که مواد غذایی غنی از روی به میزان کافی توسط بدن دریافت نشود باعث میشود که مسائل پوستی , ضعف در سیستم ایمنی , ریزش مو و اختلال در بینایی را تجربه کنید. همچنین این کمبود باعث اسهال در کودکان میشود. شما میتوانید کمبود روی را با مصرف مواد غذایی غنی از روی جبران کنید. در این مجله به برخی از مهم ترین مواد غذایی غنی از روی خواهیم پرداخت.

آشنایی با مواد غذایی غنی از روی :

۱/ شکلات تیره:

خوردن یک قطعه شکلات تیره میتواند یک روش عالی برای به دست آوردن ۶/۶میلی گرم روی باشد. در صورتی که شکلات تیره در حد اعتدال مصرف شود میتواند به سلامت قلب و عروق کمک کند. سایر مزایای شکلات تیره این است که به تعادل سطح کلسترول کمک میکند , انرژی را افزایش میدهد و جریان خون را افزایش میدهد.

 

مواد غذایی غنی از روی

 

۲/ محصولات لبنی:

برای دریافت دوز روزانه روی شما میتوانید شیر و یا ماست استفاده کنید. یک فنجان ماست میتواند ۲/۲میلی گرم روی در اختیار بدن شما قرار دهد. دیگر مزایای محصولات لبنی عبارت است از: غنی بودن از کلسیم , تقویت استخوان ها و دندان ها و افزایش رشد کودکان.

 

۳/ گوشت مرغ:

یکی دیگر از مواد غذایی غنی از روی گوشت مرغ میباشد. گوشت مرغ نه تنها سرشار از پروتئین میباشد بلکه حاوی مقادیر قابل توجهی روی میباشد. شایان ذکر است که گوشت مرغ نسبت به گوشت قرمز کالری کمتری دارد بنابراین شما تا ۳ بار در روز میتوانید از آن استفاده کنید. دیگر مزایای مرغ عبارتند از: حفظ سطح کلسترول , تقویت قلب و کاهش وزن.

 

مواد غذایی غنی از روی
۴/ حبوبات:

عدس و نخود جز مواد غذایی غنی از روی میباشند به همین دلیل کارشناسان بهداشت توصیه میکنند حبوبات را به رژیم غذایی خود بیفزایید تا بدنتان را از کمبود روی نجات دهید. علاوه بر این حبوبات دارای کالری کمی میباشند که میتوانند انتخاب مناسبی برای گیاهخواران و افراد چاق محسوب شوند. شما میتوانید یک فنجان حبوبات پخته شده را به همراه سبزیجات برای افزایش مواد مغذی بخورید. دیگر مزایای حبوبات عبارت است از: بهبود بخشیدن به هضم , رفع اختلالات معده و افزایش ایمنی بدن.

۵/ قارچ:

۱۰۰ گرم قارچ حاوی ۰/۹میلی گرم روی میباشد به همین دلیل به افرادی که کمبود روی دارند توصیه میشود مصرف قارچ را فراموش نکنند. دیگر مزایای قارچ عبارت است از: افزایش میزان متابولیسم , افزایش تراکم استخوان ها و جلوگیری از اختلالات مربوط به حافظه.

 

مواد غذایی غنی از روی

۶/ توت ها:

توت ها انتخابی مناسب برای جبران کمبود روی میباشند. همچنین برخی از انواع توت ها دارای خواص آنتی اکسیدانی هستند که میتوانند به کاهش استرس کمک کنند. دیگر مزایای توت ها عبارت است از: جلوگیری از پیری زودرس , افزایش سطح انرژی و جلوگیری از کم خونی.

مواد غذایی غنی از روی
۷/ سیر:

شما میتوانید با مصرف مقادیر کوچکی از سیر , سطح روی دریافتی خود را در تعادل نگه دارید. دیگر مزایلی سیر عبارت است از: حفظ سلامت قلب , سوزاندن چربی های اضافی بدن و جلوگیری از عفونت ها.

منبع:
naturalfoodseries.com

ارسال شده در تاریخ 12 اکتبر 2018 توسط آلما میر با موضوع طب سنتی , گیاهان دارویی | 814 بازدید

کدام مواد غذایی غنی از روی هستند؟ آشنایی با مواد غذایی غنی از روی
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است