کتواسیدوز دیابتی چیست؟چه چیزی سبب کتواسیدوز دیابتی می شود ؟

کتواسیدوز دیابتی (DKA) زمانی اتفاق می افتد که قند خون شما بالا است و میزان انسولین شما کم است. این عدم تعادل در بدن سبب ایجاد کتون می شود. کتون ها سمی هستند. اگر DKA درمان نشود، می تواند به کم کاری دیابتی و حتی مرگ منجر شود.

کتواسیدوز دیابتی به طور عمده در افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ دیده می شود. اما  می تواند با سایر انواع دیابت، از جمله دیابت نوع ۲ و دیابت بارداری  (در دوران بارداری) اتفاق بیافتد.

 

کتواسیدوز دیابتی

علائم  کتواسیدوز دیابتی :

DKA شرایط بسیار جدی است. اگر دچار دیابت هستید و فکر می کنید که ممکن است DKA داشته باشید، با پزشک خود تماس بگیرید یا به موقع به بیمارستان بروید.

 اولین علائم ظاهری معمولا عبارتند از:

 • تشنگی بیش از حد
  خشکی دهان
  تکرر ادرار.

مرحله بعدی علائم DKA عبارتند از:

 • استفراغ (معمولا بیش از یک بار)
  درد شکم
  اسهال
  مشکل تنفس
  سردرگمی یا مشکل تمرکز
  از دست دادن اشتها
  ضعف و خستگی
  بوی میوه ای در تنفس.

 

کتواسیدوز دیابتی

چه چیزی سبب کتواسیدوز دیابتی می شود ؟

علت اصلی DKA انسولین کافی نیست. عدم وجود انسولین به این معنی است که قند نمیتواند به سلولهای شما برسد. سلول های شما به انرژی نیاز دارند. این باعث می شود سطح گلوکز بدن شما افزایش یابد. برای دریافت انرژی، بدن شروع به سوختن چربی می کند. این فرآیند باعث ایجاد کتون می شود. کتون ها می توانند بدن را مسموم کنند. سطوح بالای قند خون همچنین می تواند باعث تکرر ادرار شود. این منجر به کمبود مایعات در بدن (کم آبی) می شود.

DKA می تواند ناشی از از دست دادن یک دوز انسولین، نخوردن غذا، و یا احساس استرس باشد. یک عفونت یا بیماری دیگر (مانندپنومونی  یا عفونت مجاری ادراری ) همچنین می تواند به DKA منجر شود. اگر علائم عفونت (تب، سرفه یا گلودرد ) داشتید ، با پزشک خود مشورت کنید.

 

کتواسیدوز دیابتی

 تشخیص :

اگر فکر می کنید ممکن است دچار کتواسیدوز دیابتی باشید، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید. او قبل از دادن یک تشخیص رسمی،  برخی آزمایش های خون را انجام دهد. این آزمایش ها شامل بررسی قند خون و سطح کتون شما می باشد. پزشک شما همچنین ممکن است یک ادرار و سونوگرافی را انجام دهد.

 

کتواسیدوز دیابتی

درمان کتواسیدوز دیابتی :

 • DKA باعث ادرار بیش از حد می شود. این بدان معنی است که شما بیش از حد معمول ادرار خواهید کرد.
 • پزشک شما به احتمال زیاد شما را با مایعات (معمولا از طریق IV) درمان می کند. این مایعات حاوی الکترولیت ها و انسولین هستند. مایع می تواند به شما آبرسانی کند و برخی از قندها را در خون خود رقیق کند.
 •  الکترولیت ها به طور معمول به عملکرد بدن کمک می کنند. انسولین سطح قند خون شما را پایین می آورد.

 

مترجم یک دکتر

منبع : familydoctor.org

 

 

ارسال شده در تاریخ 14 سپتامبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , سلامتی | 984 بازدید

کتواسیدوز دیابتی چیست؟چه چیزی سبب کتواسیدوز دیابتی می شود ؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است